LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> PSI Jabber klient

V tomto článku bych se rád podělil o zkušenosti s programem PSI.

19.4.2004 17:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 12407×

PSI je open source Jabber klient s celou řadou užitečných funkcí. Ačkoliv je šířen pod licencí GNU/GPL, dary jsou vítany :-). PSI je možné používat nejen pod Linuxem, ale i v Macu a 32 bitových Windows. Na domácí stránce projektu je možné stáhnout zdrojové kódy (908kB, tar.bz2 archiv) nebo balíčky pro Fedoru, Mandrake a Slackware. Mimo hlavní program jsou tu k dispozici i lokalizace včetně češtiny a alternativní sady smajlíků a stavových ikonek. Pokud se rozhodnete si PSI zkompilovat, musíte mít k dispozici Qt knihovnu ve verzi 3.1 a vyšší. Instalace probíhá příkazy ./configure - make - su - make install.

Vytvoření profilu

Po prvním spuštění se zobrazí dialog pro přidání uživatele . Máte-li již vytvořený svůj Jabber profil, vyplňte v průvodci stávající údaje, program automaticky načte Vaše kontakty. PSI komunikuje na portu 5222 (5223 pro šifrovaný SSL přenos), bohužel zatím neumí http tunel. Pokud naopak s Jabberem začínáte, musíte si nejprve zvolit jabberský server, ke kterému se budete připojovat. Doporučil bych vám vybrat si jeden z domácích serverů, protože se dá očekávat nejrychlejší odezva. Pokud máte vybráno, můžete pokračovat v průvodci. Všechny strany v průvodci jsou podrobně popsány, pouze si dejte pozor u položky Jabber ID. Jedná se o Vaše identifikační jméno v rámci sítě Jabber. Skládá se z volitelné části (přezdívka, používejte pouze malá písmena anglické abecedy a čísla) následované znakem zavináč (@) a přípony, která je shodná s adresou vybraného Jabber serveru. Na kartě Připojení nastavte proxy server (je-li třeba), na kartě detaily podle vlastního uvážení vyplňte Vaši navštívenku (vcard).

Přidání kontaktů

PSI samozřejmě zvládá transporty z účtů proprietárních protokolů jako je ICQ, Yahoo nebo Microsoft Messenger. Z toho plyne, že přechodem na Jabber neztratíte Vaše kontakty z ostatních sítí. Já mám ověřenou funkčnost pouze ICQ brány. Kontakty lze třídit do skupin, takže se v nich neztratíte. Přes menu na pravém tlačítku lze zobrazit uživatelovu vizitku (vcard). PSI umožňuje přiřadit kontaktům jejich veřejný GPG klíč, navíc můžete nastavit šifrované SSL připojení. V porovnání s ICQ je Jabber s PSI velice bezpečný způsob komunikace. Na druhou stranu docela zamrzí chybějící black list. K zaregistrování transportů a dalších služeb slouží Jabber prohlížeč, který naleznete v hlavním menu pod položkou Procházet službami. V tomto okně prohlížeče se zobrazí podporované transporty, veřejné konference a také adresáře uživatelů (tzv. JUD) s jejichž pomocí lze vyhledávat a přidávat kontakty. Přidání kontaktu je také možné realizovat přes menu Přidat kontakt. Také průvodce přidáním uživatele je dobře okomentován.

Možnosti nastavení

V PSI lze nakonfigurovat téměř vše. Veškeré volby jsou přehledně roztříděny do jednotlivých kategorii (Vzhled, Chat, Emotikony). PSI ovšem nelze skinovat, program se vzhledem přizpůsobí Vašemu pracovnímu prostředí (ať už se jedná o KDE nebo Windows). Alespoň lze změnit stavové ikonky, smajly a tlačítka v panelu nástrojů. Veškeré nastavení a také historie zpráv se ukládají do adresáře ~/.psi.

Screenshoty

Hlavní okno programu Dialog pro nastavení Chatovací okno Jabber prohlížeč

Pokec

V PSI jsou tři základní možnosti komunikace. Obyčejnou textovou zprávu využijete asi jen v případě, že druhá strana není momentálně připojená, jedná se o náhradu emailu. Pravděpodobně nejčastěji využijete chat. Myslím, že nemá cenu dopodrobna rozebírat k čemu chat slouží, určitě na to příjdete sami :-O. Jen podotknu, že není možné žádné formátování textu, pouze se automaticky mění řetězce začínající http:// a www. na odkazy a textoví smajlíci jsou nahrazeni obrázkem (lze zakázat). Výchozí smajlíci se mi moc nelíbí, ale to je věc názoru. Poslední možností komunikace je konference (group chat). Doufám, že i zde je účel zřejmý z názvu. Pozor, konference musí být podporována na Vašem jabberském serveru (oba hlavní české servery tj. Netlab Jabber Server a Jabber.cz mají tuto vychytávku implementovanou). Pro přenos a zobrazování textu je použito kódováni Unicode, tudíž speciální české znaky nedělají neplechu. Možná se ptáte jestli PSI umožňuje audio/video konference. Správná odpověď je ne, protože Jabber je síť určená pro textovou komunikaci. Jestli přesto toužíte po videokonferenci pod Linuxem, odkážu Vás na program GnomeMeeting . Největším nedostatkem PSI je podle mého názoru absence funkce pro přenos souborů, podle autorů bude již v nadcházející verzi doplněna.

Závěrem

PSI používám už půl roku a jsem s ním velice spokojen. Je velice rychlý i na mém modemu :D. Za celou dobu nezaznamenal ani jeden výpadek (!) a pád. Mohu ho tedy všem doporučit, alespoň k vyzkoušení. A to je vše.

May The Source Be With You
Vladimír Jarý (hendrek@njs.netlab.cz)

Minislovník pro nováčky

Jabber
decentralizovaná otevřená síť sloužící k textové komunikaci po internetu
JID
Jabber ID, jabberská adresa, vypadá podobně jako mailová adresa, před zavináčem je uživatelské jméno, za ním adresa Jabber serveru
JUD
Jabber User Dictionary - adresář uživatelů Jabberu
OSI
Online Status Indicator - webový indikátor uživatelovy přítomnosti
transport
služba umožňující komunikovat mezi Jabberem a proprietární síti
vcard
navštívenka - karta o uživatelovi obsahující jeho jméno, přezdívku, zájmy a další zadané údaje

Relevantní odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Konzolovi klienti 21.4.2004 03:24 Jan Houštěk
L Re: Konzolovi klienti 21.4.2004 03:46 erich kaderka
Groupchat 8.10.2004 21:43 GeBu
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze