LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux a open source očima indických expertů

Open source software, Linux a 64 bity dle EXPRESS Computeru.

26.3.2006 20:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 8927×

Zdroj: EXPRESS Computer článek Growing acceptance

Vzrůstající akceptování Linuxu.

Zatím co rok 2005 byl svědkem pronikání Linuxu v podnikové sféře do oblasti mission-critial aplikací, v roce 2006 uvidíme vzrůstající osvojování si open source software, předvídá Shivani Shinde.

Při ohlášení top 10 trendů pro rok 2006, Gartner vidí open source software (OSS) jako přímého konkurenta komerčnímu software v mnoha oblastech enterprise trhu, s vzrůstající rolí u malých a středních firem. S rychle rostoucím používáním OSS, zvláště v Číně a Indii, Gartner věří, že v roce 2010 se OSS bude podílet 20 % na světovém softwarovém trhu a bude ubírat přes 100 mld USD z objemu tržeb tradičních softwarových prodejců.

"Už nemá smysl si klást otázku, jestli IT společnosti se zaměří na strategii maximálního využití hodnot open source. Společnosti a prodejci, kteří ignorují možná rizika a příležitosti OSS, se budou stále více nacházet v konkurenční nevýhodě." předpovídá Dion Wiggins, vice-president a Research Director u Gartneru.

Jeho kolega Naveen Mishra, Senior Analyst, Enterprise Systems Research dodává: "Dle našich odhadů, Linux zaznamenal roční růst o více než 50 % v roce 2005 a stejně tak očekáváme silný růst i v roce 2006."


Linux na vzestupu

Každý bude (nebo by měl) souhlasit, že Linux se z kutlochů programátorů dostal na stoly jednání správních rad společností. I když je třeba ještě co dohánět, Linux je v každém případě zde. Hlavním důvodem je jeho zefektivnění nákladů a škálovatelnost.

Trh Linuxových serverů v Indii vzrostl na 75 mil USD v roce 2005 a bude růst také v roce 2006.

Společnosti jako jsou energetické firmy, ropné společnosti a různí výrobci, jsou ti, kdo tento trh ženou vpřed. Nejvíce ale Linuxu pomohla vláda, konkrétně oddělení informatiky, které prosadilo open source software do vzdělávacích zařízení.

I když opustíme podnikovou sféru a podíváme se na koncového uživatele, tak užívání Linuxu je na vzestupu. Většina počítačů s cenou pod 10.000 rupií (225 USD) je s Linuxem.

Na Linux bylo vždy pohlíženo jako na technicky dokonalejší platformu, co ho nechávalo v rukách administrátorů byla absence aplikací a podpory velkých firem. Jakmile ale toto začalo, začalo také trvalé přijímání Linuxu v nasazení pro mission-critical aplikace. Takže s obry jako Oracle a SAP poskytující aplikace na Linuxu jeho prosazování vzrostlo.

Sandeep Menon, Director, Linux Business, Novell, West Asia souhlasí, že podpora velkých firem byla klíčovým faktorem pro růst Linuxu a dodává: "Toto je zajisté jeden z důvodů, ale musíme pochopit, proč ho velké firmy podporují. Faktem je, že většina těchto firem má hluboké znalosti trhu a tržní trendy dokáží rozpoznat snadno, zvláště jestli je to způsobeno poptávkou jejich zákazníků.

Cítí, že Linux může snížit náklady na vývoj, jestliže umožňují firmám vyvíjet prvotní verzi jejich aplikací na Linuxu, které pak mohou být transformovány a testovány na více hardwarových architekturách. To hraje silně do karet Linuxu. Dále podpora Linuxu dává strategickou výhodu mnoha těmto firmám, kteří mohou v tradičních prodejcích OS vidět v blízké či vzdálené době svou konkurenci.

Mishra cítí, že Linuxu se bude dařit lépe, ale že to ještě nějakou dobu potrvá. "Linux byl dlouho znám jako dobré řešení pro servery, ale teď se začíná používat i na databáze a aplikační platformy. I když nějaký čas potrvá, než se Linux dostane na jiné druhy serverů, ta změna se děje na celém světě." dodává.

Sachin Dabir, Head, Enterprise Sales, Red Hat India upozorňuje, že s podporou Linuxu velkých firem je pro koncového uživatele přijatelnější užívat Linux, jakmile může vidět jasnou cestu co se týče růstu a budoucích aplikací. "Dle marketingové studie měl Linux na serverech asi 20 % podíl v roce 2005," dodává.


64 bitové počítače

Andy Fenselau, Linux Product Line Manager, Symantec věří, že open sourcová řešení budou pokračovat ve zlepšování se co vlastností a celkové kvality týče. Linux obzvlášť ukazuje všechny příznaky a i některé problémy nejrychleji rostoucího operačního systému v historii. "Velká synergie 64 bitových distribucí postavených na kernelu 2.6, 64 bitové standardní hardwarové platformy, podpora podnikových aplikací a certifikáty a stále rostoucí počet aplikací, včetně komerčních, jenž nejsou open source jako SAP či Oracle, dělají Linux stále více připravený pro nasazení v mission-critical prostředích," prohlašuje Fenselau.

Se zvýšeným zájmem o 64 bitové počítače z řad podniků je konkurence tvrdá. 64 bitový software tradičně běžel na serverech s RISC procesory na různých Unixech. Indické podniky používaly RISC servery na mission-critical aplikace. Posledním kdo vstoupil na tento trh byl Microsoft.

Budete se divit, proč se bavíme o 64 bitových platformách. Toto je oblast, kde se Linuxoví hráči snaží ukrojit z tržního podílu unixových prodejců, vzhledem k podobnostem mezi Linuxem a komerčními Unixy.

Menon vysvětluje: "Řekl bych, že toto není pouze v oblasti RISC prostředí. Během let se objevili zákazníci, kteří byli připraveni pracovat jak s CISC tak s RISC čipsety v rozdílných prostředích. Co ale opravdu nefungovalo, byla dostupnost opravdu podnikového, vědecky vyvinutého OS jako alternativy, které by mohla být nasazena na obou architekturách za podmínek dosažení vysokého stupně robustnosti, škálovatelnosti a bezpečnosti. "

Toto místo bylo vyplněno Linuxem. "Přišel právě v pravý čas a tuto mezeru zaplnil báječně. " dodává Menon. Toto vedlo k nasazení jak 64 bitového Linuxu na CISC, tak na RISC tak jako na společných prostředích, které běžely na tom samém kernelu SUSE. Náhle tady bylo mnohem více možností dostupných pro zákazníky, v závislosti na jejich výpočetních potřebách a rozpočtech.

Dabir dodává. V Indii jsme teď svědky ne nahrazování, ale přidávání, když se jedná o nasazení Linuxu.


Pokračování v příštím dílu ...

poznámka:
Indie se stala softwarovou velmocí, s domácími výrobci jako Wipro či Infosys a s vývojovými středisky firem z celého světa (IBM, HP, AMD, Microsoft, ORACLE, SAP).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

indicti experti 27.3.2006 12:58 Ondrej Holecek
  |- Re: indicti experti 28.3.2006 11:50 František Hucek
  | L Re: indicti experti 28.3.2006 18:25 Ondřej Čečák
  L Re: indicti experti 28.3.2006 21:13 Jan Puš
    |- Re: indicti experti 29.3.2006 02:55 Jan Němec
    | L Re: indicti experti 29.3.2006 07:51 Jan Puš
    |- Re: indicti experti 29.3.2006 08:37 Ondrej Holecek
    | L Re: indicti experti 29.3.2006 09:48 Dalibor Smolík
    |   L Re: indicti experti 19.6.2006 12:06 Libor Chocholaty
    L Re: indicti experti 29.3.2006 12:50 František Hucek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze