LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Lighttpd - lehký webserver

Lehký ovšem v tomto případě neznamená ochuzení o funkce, ale spíš efektivní kód. Tento webserver umí většinu věcí co by člověk od webserveru očekával a navíc to umí velmi rychle. A kromě toho přidává i pár unikátních vlastností, které jinde běžné nejsou.

2.5.2006 06:00 | Michal Čihař | Články autora | přečteno 20264×

Lighttpd původně vznikl jako ukázka toho, že může existovat webserver, který zvládne 10000 požadavků za sekundu. Jak je vidět po třech letech, implementace to byla docela úspěšná a tento server se začíná stále více prosazovat (alespoň podle Netcraftu). Oblast použití je poměrně široká, od různých zařízení používajících distribuci OpenWrt až po mnoho velkých webů s několika milióny přístupů za den. To že Lighttpd zvládá takto rozdílné nasazení je dáno jeho architekturou, masivním interních cachováním a využítím maxima optimalizačních prostředů, které daná platforma nabízí.

Lighttpd umí vše co webserver potřebuje, tedy rozumí si s HTTP/1.1, HTTPS, umí HTTP autentifikaci, virtuální hosting, zvládne servírovat velké soubory, přepisovat URL a přesměrovávat požadavky. Pokud vám tento výčet nestačil, zadejte do prohlížeče lighttpd.net a zjistěte si, jestli je vámi požadovaná vlastnost podporovaná.

V dnešní době se většina webů neobejde bez dynamického obsahu, ten je samozřejmě také podporován, ale na rozdíl od Apache se obvykle používá FastCGI, které umožňuje oddělení zpracování dynamického obsahu a jeho posílání dat klientu. Díky použitému síťovému protokolu je také možné mít více serverů, které zpracovávají dynamické stránky a jediný webserver, který na ně rozděluje požadavky a výsledky pak pošle klientům.

Instalace

Dost bylo teorie, pojďme si to vyzkoušet v praxi. Pro instalaci použijeme buď balíčky obsažené v distribuci nebo si stáhneme zdrojáky a obvyklým postupem (./configure; make; su -c 'make install') nainstalujeme.

Nastavení

Veškeré nastavení probíhá v konfiguračním souboru, který má podobu jednoduchého přiřazení hodnot. Kromě toho můžeme také definovat podmíněné parametry. Pokud nám distribuce nepřipravila init skripty, budeme si muset poradit se spouštěním sami, pro začátek nám postačí tyto příkazy:

# Otestujeme konfiguraci
lighttpd -t -f lighttpd.conf
# Spustíme testovací server
lighttpd -D -f lighttpd.conf

Nejjednodušší konfigurace webserveru je asi posílání statického obsahu bez virtuálních domén a podobných komplikací. Tomu také odpovídá minimální konfigurační soubor:

server.document-root = "/srv/www.example.org"

mimetype.assign = (
 ".html" => "text/html", 
 ".txt" => "text/plain",
 ".jpg" => "image/jpeg",
 ".png" => "image/png"
)

Zde jsme jen nastavili odkud má server brát stránky a některé základní MIME typy pro servírovaný obsah (tuto část můžete použít z výchozího konfiguračního souboru, nebo vám tento krok distribuce ještě více usnadnila a generuje MIME typy z databáze v distribuci). Tímto jednoduchým nastavením ovšem moc díru do světa neuděláme, takže se v konfiguraci budeme muset ponořit hlouběji.

Nejprve trochu zabezpečíme server. Nikdo snad nepochybuje o tom, že spouštění pod rootem není dobrý nápad:

server.username      = "www-data"
server.groupname      = "www-data"

Když uživatel přijde na náš server, tak asi nechce zadávat ještě jméno souboru, takže mu hned naservírujeme index.html:

index-file.names = ( "index.html" )

V dnešní době už jen opravdu nejvytíženější služby mají samostatný webserver, ostatní používají jeden pro několik serverů. Toho jednoduše docílíme buď pomocí podmínek (jak je uvedeno v následující ukázce), nebo pomocí modulu pro virtuální hosting.

$HTTP["host"] == "www2.example.org" {
 server.document-root = "/srv/www2.example.org/"
}

Jestli dbáme o bezpečnost hesel uživatelů a nechceme dopadnout jako Seznam, tak je vhodné také nastavit zabezpečený server používající SSL:

$SERVER["socket"] == "0.0.0.0:443" {
 ssl.pemfile = "/etc/certs/secure.example.org.pem"
 ssl.engine = "enable"
 server.document-root = "/srv/secure.example.org/"
}

Poslední ukázkou zběžného průchodu konfiguračním souborem bude nastavení PHP. Ať již se nám tento jazyk líbí nebo ne, rozhodně je jeden z nejpoužívanějších pro webové aplikace a dost často se bez něj neobejdeme. Pro běh potřebujeme PHP kompilované s podporou FastCGI (při konfiguraci --enable-fastcgi, většina distribucí už takovou binárku obsahuje, obvykle se balíček jmenuje php-cgi). Pak již stačí nastavit Lighttpd aby ho používal:

fastcgi.server = ( ".php" => (( 
           "bin-path" => "/usr/bin/php-cgi",
           "socket" => "/var/tmp/php.socket",
         )))

Tímto jsme samozřejmě nevyčerpali všechny možnosti, které nám konfigurace nabízí. Nastavit je možné téměř vše a existuje několik dalších modulů, které se vám určitě budou hodit. Jejich podrobnější popis najdete v dokumentaci nebo na wiki projektu.

Zaujal vás Lighttpd?

Pokud pro přesvědčení o vhodnosti použití Lighttpd stále ještě váháte, vývojáři pro vás připravili sadu benchmarků, ze kterých je jasné, že je to ten nejrychlejší server :-). Ale raději mějte stejný názor jako Winston Churchill a statistiky pro konkrétní nasazení si vytvořte sami, třeba budete příjemně překvapeni.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Lži 2.5.2006 21:07 Jaroslav Šmíd
  |- Re: Lži 2.5.2006 22:17 Jan (Jerry) Jaroš
  | L Re: Lži 2.5.2006 22:38 Ondřej Čečák
  L Re: Lži 10.5.2006 12:18 Michal Čihař
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze