LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> PostgreSQL (26) - Rozšiřujeme funkčnost

PgSQL, neumí jen ukládat, upravovat a mazat data, jak vypadalo podle seriálu. Je rozšiřitelná, buď pomocí doplňků zvenčí, nebo uživatelskými funkcemi.

26.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 15357×

Teoretický úvod

Pokud bychom používali PgSQL tak, jak bylo zatím ukazováno v seriálu, bylo by zbytečné tento server studovat a nasazovat, protože takto využijeme asi 5-10% možností PgSQL. Většina databází je rozšižitelná zvenčí pomocí doplňků, které si můžete napsat sami, nebo v případě PgSQL použít contrib. Takovéto rozšiřování funkčnosti je ale nutné dělat ve spolupráci s administrátorem, který smí pracovat se systémem. Ne všechny databáze jsou, podobně jako PgSQL, rozšiřitelné ze strany uživatele. Tato uživatelská rozšíření se ukládají do takzvaných uložených procedur (stored procedures).

Pokud se podíváme ke konkurenčním databázovým serverům, tak tato funkčnost je dneska poměrně rozšířena. FirebirdSQL ji umí od počátku své existence, MySQL umožňuje použití stored procedur od 5. verze a SQLite má jednoduchý nástroj v podobě uložených dotazů, ale je nutné nezapomínat na zaměření SQLite. Ve světě komerčních db serverů snad nenaleznete žádný, který by stored procedury neuměl. Obvyklým jazykem pro psaní stored procedur je PL/PgSQL, který představuje jakousi nadmnožinu SQL. PostgreSQL je na tom ale ještě lépe. Pro stored procedury můžete použít jazyky PL/Perl, PL/Python a PL/Tcl. Poměrně čerstvou novinkou v PgSQL je podpora standardního PL/PSM, jak je u PgSQL zvykem, pojmenované PL/pgPSM, přičemž na začlenění tohoto jazyka, mocnějšího, než klasický PL/PgSQL, má český vývojář Pavel Stěhule.

Kdy uložené procedury oceníte?

  • Když máte část kódu, funkčnost, která je v klientech a ta je přepsatelná. Pokud máte několik různých klientů, kteří přistupují k jediné databázi a často využívají některé funkce. Je výhodné tuto funkčnost přepsat do stored procedury, kterou máte uloženu na serveru. Oprava/změna v této proceduře znamená změnu pro všechny klienty/uživatele, nemusíte kvůli tomu upravovat a uživatelům distribuovat nové verze klientských aplikací.
  • Pokud děláte náročné operace s daty. Možná vás napadne, že v binární aplikaci budou operace rychlejší, než nascriptované na straně serveru. Pokud je funkčnost na serveru, odpadne neustálé analyzování dotazů poslaných na server, konverze proměnných mezi serverem a klientskou aplikací a mimo jiné se výrazně zmenší provoz mezi aplikací a serverem. Stored procedura je uložena v databázi, pracuje s daty přesně tak, jak jsou na serveru a především je zanalyzována.
  • Nejen náročné operace, ale i složité dotazy, případně dynamicky generovaná omezení výběrů, má-li tato dynamičnost rozumné pravidla, jsou výborným tématem k použití stored procedur.

Využití stored procedur se dá považovat za další stupeň k vícevrstvým aplikacím. Zatímco některé aplikace lze napsat jako jednovrstvé (většina her), kdy všechno řeší program, je manipulace s databázemi příklad dvouvrstvé aplikace, kde jedna vrstva je aplikace jako taková a druhou vrstvou je databáze (lhostejno, běží-li společně na jednom počítači, nebo na různých). Třívrstvé aplikace mají mezi klientskou část a databázový server zařazen ještě aplikační server. Pochopitelně existují i další vrstvy, ale to se jedná, většinou, o rozvrstvení aplikačního serveru. Použití stored procedur se dá považovat za dvaapůl vrstvou aplikaci, některé části kódu jsou na serveru, ale není to plný aplikační server.

My se teď budeme věnovat rozšiřování funkčnosti pomocí stored procedur. Contribové přídavky k PgSQL si necháme na pozdější dobu i z důvodů velké živosti contribu, protože občas je některé rozšíření uznáno za natolik kvalitní, že je vyjmuto z contribu a přesunuto do hlavního vývojového stromu PgSQL.

Praktický začátek

Pokud chcete použít některý z programovacích jazyků, pro psaní stored procedur, je potřebné mít nainstalovánu jeho podporu, technická realizace tohoto kroku závisí na balíčkovacím systému a balíčcích, jaké máte v systému. Například v Debianovské distribuci nainstaluji podporu pro PL/Perl v PostgreSQL 8.2 jednoduchým příkazem aptitude install postgresql-plperl-8.2.

Dalším krokem je zapnutí podpory tohoto jazyka pro vybranou databázi. Potud to vše vypadá velmi jednoduše, čiže upozorníme na drobný zádrhel. Nativním a nejrychlejší jazyk je PL/PgSQL, který, zejména začátečníkům, na první pohled nevypadá jako mocný nástroj. Ostatní jazyky, ať je to Perl, Python, nebo jiný, spouští vnější interpet, proto jsou pomalejší. Jak je v PgSQL obvyklé, řada administračních věcí se dá zrealizovat na úrovni SQL i konzolovými scripty. Z konzole lze použít příkaz createlang, jehož parametry zjistíte obligátním parametrem --help.

createlang --list  //napred se podivame, jake jazyky mame pro db aktivni
createlang plpgsql mzdy  //pro databazi mzdy aktivujeme PL/PgSQL

Jen pro úplnost dodám, že dodanou podporu jazyka pro databázi lze kdykoliv odebrat jednoduchým příkazem:

droplang --list mzdy //napred se podivame, jake jazyky mame pro db aktivni
droplang plpgsql mzdy  //z databaze mzdy odebereme PL/PgSQL

Protože ne vždy chceme vše dělat z terminálu, ale chceme povolit tvorbu stored procedur i z programu, existuje možnost zavést jazyk stored procedur i z SQL. K tomu slouží příkaz:

CREATE [PROCEDURAL] LANGUAGE jmeno_jazyka;
CREATE [TRUSTED] [PROCEDURAL] LANGUAGE jmeno_jazyka HANDLER vol_handler
  [VALIDATOR validat_funkce]

Kde význam jednotlivých parametrů je v dokumentaci, ale nám v tento moment bude postačovat ta nejjednodušší forma:

-- Napriklad:
CREATE LANGUAGE plpgsql;

Podobně pro odebrání jazyka z databáze slouží DROP LANGUAGE jmeno_jazyka; a pro předefinování jazyka ALTER LANGUAGE jmeno_jazyka RENAME TO nove_jmeno.

Pokud máme jazyk již zavedený, můžeme si napsat první vlastní stored proceduru:

CREATE FUNCTION dph(float, int)
RETURNS float
AS 'SELECT ($1 * ($2/100.0))::float;'
LANGUAGE 'sql';

Zkuste nyní tuto funkci zavolat pomocí SELECT dph(15000, 19); a uvidíte výsledek.

Závěr

Tato kapitola byla naprostým úvodem ke stored procedurám. Ano na konci minulého dílu jsem vám slíbil triggery, ale ty jsou bez stored procedur poněkudsi bezzubým nástrojem. Příště postoupíme v práci a definici stored procedur v PL/PgSQL.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

SQL/PSM 26.2.2007 08:16 Pavel Stěhule
26 díl 26.2.2007 19:55 Tomk
L Re: 26 díl 27.2.2007 03:07 Aleš Hakl
  L Re: 26 díl 27.2.2007 05:15 MaReK Olšavský
    L Re: 26 díl 27.2.2007 08:38 Ondřej Čečák
Zase jeden super serial ktery v polovine zemrel ? 17.5.2007 17:57 Tomk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze