Nechybí snad žádný program určený pro KDE, počínaje výukovými programi. Tady najdeme programy počínaje výukou chemie, jazyků ale i astronomie a matematiky.
Nechybí ani spousty her pro ukrácení volného času a pro odreagování.
Velice obsáhlou částí distribuce jsou programy určené pro práci s grafikou. Tady samozřejmě vévodí dnes již legendární program Gimp, který je znám i mimo platformu Linuxu. Tady ho najdeme v nové verzi 2.0.0, která již umí i CMYK, což byla vlastnost, která ho doposud oproti konkurenčním programům handicapovala. Mezi dalšími programy jsou ty, které použijí majitelé digitálních fotoaparátů, ať už pro přenos fotografií do počítače, ale i různé programy pro tvorbu fotoalb i internetových.
Samozřejmě nechybí ani programy pro kreslení, skenování, OCR a nejrůznější prohlížeče obrázků.
Další součástí, která nesmí u linuxové distribuce chybět jsou programy pro práci s Internetem a to ať jsou to různé editory pro tvorbu internetových stránek, tak nejrůznější prohlížeče webu, poštovní klienti, klienti pro práci v diskusních skupinách, programy pro výměnu dat a nejrůznější programy pro připojení.
Tady jmenujme třeba Operu, Mozillu, Galeon, Quanta plus, Pine.
Dnes je zcela samozřejmé, že počítač chce uživatel používat i jako multimediální stanici, takže v žádné z distribucí nesmí chybět programy pro poslech hudby, sledování videa a zrovna tak programy pro editaci multimedií i pro vlastní tvorbu.
V tomhle směru je SUSE více než dobře vybaveno, protože pro každou činnost spojenou s multimedii má několik programů, z kterých lze vybírat. Z editorů videa například MainActor, Kino a Broadcast, z hudebních editorů Rosegarden a mnoho dalších.
A zcela samozřejmě pokud již video či hudbu upravíme, budeme potřebovat nějaký vypalovací program, kterých je zase na výběr několik. Z nejznámějších a v grafice asi nejpoužívanějších je to k3b, zde v jeho poslední verzi.
Ovšem není to oblast jenom domácích uživatelů svého PC, ale především podniková sféra, kde se SUSE začíná stále více prosazovat.
Zaprvé je to zřejmě dáno jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním, ale rovněž masivním programovým vybavením.
Jako zcela samozřejmé je nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1 za kterým v těsném závěsu je KOffice 1.3, které již v poslední verzi mají velice dobrou podporu různých i nestandardních formátů a díky své rychlosti si najdou své příznivce.
Ovšem jednou z novinek, která se u SUSE objevuje jako u první distribuce je databázový program Recall 2.2.0-beta1, který je velice podobný databázi Microsoft Acces.
Samozřejmě nechybí známé databáze jako je MySQL, PostgreSQL a nejrůznější grafické frotendy pro jejich obsluhu.
Další součástí jsou i programy pro správu financí jako je KMymoney nebo GnuCash.
Samozřejmostí jsou i programy pro správu kontaktů, plánování, tvorbu diagramů atd.
Samozřejmostí v této distribuci je i množství programů pro správu a monitorování systému, programů pro synchronizaci telefonů a nejrůznějších PDA s počítačem a nejrůznějších apletů i emulátorů různých systémů.
Jak jsem již zmińoval v části o instalaci, tak ani v této části nemohu nevzpomenout konfigurační nástroj, který je se SUSE nerozlučně spjat a tím je Yast. V tomto mocném nástroji lze zkonfigurovat snad vše na co si můžeme vzpomenout. Kromě toho že umí editovat neskutečně mnoho věcí, stále zůstává přehledný a jednoduchý na ovládání.
Celá distribuce samozřejmě není jenom KDE a s ním spjaté programy. Nechybí ani nové Gnome a několik lehkých okenních managerů počínaje WM přes IceWm až po Xfce.
Závěrem
Celá distribuce působí na první pohled velice moderním a elegantním dojmem. Doposud jsem používal předchozí verzi a mohu říci, že jsem zatím nenašel nějakou významnou chybu, která by byla uživateli na obtíž. Programy v distribuci obsažené jsouv takových verzích že se mi nestalo, alespoň doposud, že by se hroutily.
V distribuci jsme odzkoušeli několik digitálních fotoaparátů, paměťových disků a televizní kartu a s žádným hardwarem nebyly problémy.
U SUSE 9.1 se objevila jedna nová vlastnost, která při připojení jakéhokoli zařízení nebo vložení media do mechaniky informuje uživatele a jenom na něm nechává zda zařízení připojí či ne. Tato vlastnost narozdíl od automountu v Mandrakelinuxu se mi líbila, protože se nesnaží uživateli automaticky něco vnutit, ale nechává volbu na něm.
Snad jedinou výtku bych k distribuci měl. Nevím co vedlo autory k umístění zcela zvláštní ikony na plochu. Tato ikona se jmenuje "Můj počítač" a pravda je, že když jsem ji uviděl poprvé tak jsem nevěřil vlastním očím. Že by u SUSE podléhali tlaku uživatelů nejmenovaného operačního systému?
Celkově se nám nové SUSE 9.1 líbilo a věřím, že si najde stejně jako všechny předcházející verze své příznivce.
Verze pro tisk