LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Richard Matthew Stallman o softwarových patentech

Snad po 12ti leté pauze můžeme být vděčni tomu, že do naší republiky přivítal zakladatel Free Software Foundation (FSF) Richard Matthew Stallman (dále jen RMS), který zde přednášel o softwarových patentech.

17.5.2004 10:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 6599×

Musím se přiznat, že informaci o tom, že má přijet RMS, jsem se dozvěděl již nějakou dobu dopředu. Tak jako se rychle objevila registrace na přednášku RMS, tak i rychle zmizela - přesněji zmizela možnost se zaregistrovat z důvodu zaplnění kapacity sálu. Abych naštval ty, co byli zklamáni tím, že už se na ně nedostalo, tak řeknu, že vstup byl nakonec úplně volný (zjevně organizační nedopatření).

V přednáškovém sále již byla přítomna značná část komunity, vyzbrojena fotoaparáty, diktafony a těžko říct čím ještě, aby si z tohoto vyjímečného okamžiku odnesli co možná nejvíce záznamů. Asi každý toužil získat od RMS společnou fotografii či autogram - některým se toto i splnilo (také mám svým dětem, co ukazovat).

Teď již k samotnému obsahu přednášek - celkem dvou. První přednáška patřila Hartmutu Pilchovi z FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure), který povídal o softwarových patentech spíše z politicko-ekonomického pohledu. Zmínil problémy s výběrem daní ve Velké Británii, počátky patentování v Německu přes události v Austrálii počátkem 90.let. Dále rozebral počátky patentování algoritmů v polovině 80. let. Zmíněny byly organizace jako SACEPO (Standing Advisory Committee of European Patent Office) nebo dokumenty jako "Computer implemented inventions" z června 2000.

Následovala přednáška RMS. Když sem ho poprvé viděl, tak mi připadal, že dost nezestárnul, ale byl především hodně unavený. Nalil si Pepsi Colu a začal. Hlavní pointou přednášky bylo samozřejmě to, že pokud si chce někdo patentovat myšlenky, znamená to velké nebezpečí. Zvláště u softwaru. Při vytváření softwaru je potřeba dohromady skloubit třeba i několik set dílčích myšlenek. Ale co když několik z těchto myšlenek je patentovaných? Znamená to buď znemožnění vytvoření samotného programu nebo vynechání funkčností, které patenty postihují. RMS dále upozornil na to, že zákon o duševním vlastnictví je zmatený a že byl vynalezen pro jiné účely, než pro které je v současnosti používán. Říká, že nelze vytvářet monopol na myšlenky. Lidé si často pletou význam autorských značek (práv) a patentů.
Zatímco autorské právo (angl. copyright) se vztahuje na práci (například napsaná kniha), tak patenty se vztahují na myšlenky. Takže zde proti sobě stojí kopírování někoho jiného a kopírování používání myšlenek.

RMS dále mluvil o současné situaci patentového systému ve světě. Prvním faktem je to, že patentů je velmi mnoho - skutečně je to množství větší než obrovské. Proto najít, jestli patent už někdo registroval je velmi složité, ba často nemožné. Patenty jsou navíc psány tak "pokrouceným" jazykem, že z nich nelze poznat, co patent vlastně registruje. RMS se zmínil o jednom člověku, který si něco patentoval a ani on sám nedokázal podle popisu patentů ten svůj patent najít. RMS dále mluvil o konkrétních příkladech patentů - například o patentech vztahujícím se ke grafickému formátu gif, komprimovacích algoritmech nebo o PGP (Pretty Good Privacy). Také o tom, že kvůli těmto patentům není možná standardizace. Také mluvil o tom, že jsou patentovány často bizarní programy a uvedl příklad, že si někdo nechal udělat patent na souběžný běh programu na x počítačích, což mělo sloužit pro hraní her. Na tom není přeci nic zvlásťního. Pro autory tohoto patentu zřejmě ano.

Následovalo povídaní o vztahu megakorporací (například IBM) k těmto patentům. Tyto společnosti mají na softwarových patentech zvláště zájem. Je to pro ně jistý nástroj pro boj s konkurencí. Někdo (například nějaká nepříliš majetná společnost) něco vytvoří a s úmyslem ochránit sama sebe a vlastní výtvor si patentuje. To je ovšem mylná představa. Megakorporace nelobují pro malé společnosti. Navíc v soudních sporech, týkajících se patentování, se vynakládají extrémně velké náklady na právníky, že si je malé společnosti nemohou dovolit. RMS uvedl příklad, kdy firma zaplatila z vysouzených 13 mil. dolarů 8 mil. dolarů za právníky. Za to může sklidit od opačné strany někdy spíše posměch.

Patenty se vyplácejí podle počtu kopií. Jenže u svobodného software (angl. free software) není jasné, kolik kopií je nebo bude, takže není možné je vyplácet. Pokud tedy chceme obejít patent, nezbývá nám než se mu vyhnout a použít jiné metody při dosahování našich cílů. Můžeme také dostat licenci. A třetí možností je zpochybnění patentu.

RMS dále říkal, co odpovídá lidem, kteří se ho neustále ptají, proč se mohou patenty uplatňovat ve všech odvětvích a u softwaru ne. RMS jim říká něco ve smyslu, že když mají ostatní lidé rakovinu, proč byste jí vy neměli mít také. Dále uvedl méně kontrastní příklad z dopravními zácpami. Ale zároveň také uvedl, že například v medicíně se patenty uplatňují dobře, protože neomezují samotné užívání, přičemž softwarové patenty ano.

Takže závěr je takový, že patenty jsou taková věc sama pro sebe. Jak říká RMS: "Jsou dobré k ničemu."

Po této přednášce následovala otevřená diskuse, kde nepadlo příliš zajímavých otázek. RMS zde reagoval na jednu otázku o použití antimonopolního zákona v oblasti patentů. Říká, že antimonopolní zákon nelze použít vždy proti patentům. Obranou je nevytváření umělých monopolů. Dále apeloval na to, že je nutné, abychom diskutovali s politiky, protože to jsou oni, kteří o tom rozhodují, ale nerozumí problematice do hloubky. Pokud je tedy neupozorníme na hrozící nebezpečí, budou to megakorporace, kteří je ovlivní k vlastnímu prospěchu - což je v tomto případě schválení softwarových patentů.

Po této diskusi následovala přestávka, během které měli diváci možnost se RMS na cokoliv ještě zeptat a nebo si nechat podepsat tričko:-)
Následoval přesun do Císařského salónku, kde se měla konat tisková konference.

Na tiskovce se mluvilo o tradičních tématech jako GNU/Linux versus Linux, Free Software versus Open Source, atd. RMS zopakoval rozdíl mezi vztah mezi megakorporacemi a malými firmami. Řekl, že lidi je potřeba učit hodnotám svobody, protože si jí neuvědomují. To by se asi dalo transformovat i do jiných oblastí. RMS upozornil na to, že ve školství by se měl svobodný software určitě používat a to z důvodů šetření peněz, protože školy mají obecně málo peněz. Druhým důvodem je ten, že škola učí lidi způsobům a pokud je budou například učit používat pouze produkty MS, učí je vlastně žít dráže. Dalším důvodem je to, že studenti se mnohem více naučí, pokud mají k dispozici zdrojové kódy. A poslední důvod je hoden zamyšlení. A tím je to, že člověk se učí hodnotám jak pomoci ostatním (ať už to chápeme jakkoliv) a dobrým vztahům. Padla zde také řeč o patentech na hardware a také nukleárních raketách:-). V tom smyslu, jestli může být software pro ovládání těchto hlavic svobodný.
RMS říká, že samozřejmě může, i když bude skryt samotné veřejnosti. RMS se nakonec rozebral vztah ke svobodnému softwaru v různých zemích, ať už postkomunistických či zemí západní Evropy. Pozitivně hodnotil především Rusko a Polsko.

Po skončení byl RMS značně unaven, takže rozdal pár autogramů, zapózoval pro pár fotek a šel se věnovat dalšímu programu, což byla večeře.

Celkově považuji akci za hodně zdařilou. Vyskytnuté organizační problémy nikomu z diváků nevadily - možná spíše některým organizátorům.

Co se týče samotného tématu a tím jsou softwarové patenty v Evropě, je jistě potřebné něco udělat pro to, aby tyto patenty nebyly odsouhlaseny.

Vybrané, mnou vytvořené fotografie naleznete zde: rms_04.

RMS se také ještě ten den objevil v Událostech a také v pořadu Události, komentáře na ČT1. Záznamy těchto pořadů jsou k dispozici na stránkách CT1 - czech-tv.

Video-záznam z přednášky by se měl časem objevit na avc.sh.cvut.cz.

odkazy:
http://patenty.modry.cz/
http://www.linux.cz/rms04/
http://www.gnu.cz/
http://www.gnu.org/
http://www.ffii.org/
http://swpat.ffii.org/news/04/cons0507/index.en.html

special thanks to Martin Kysela, 3A6-2419

Josef "jose" Kadlec - jose@czslug.cz

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

První přednášející... 19.5.2004 16:02 Ondřej Švejda
  L Re: První přednášející... 20.5.2004 09:01 Josef "jose" Kadlec
    L Re: První přednášející... 20.5.2004 16:14 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze