LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Virtualizace pomocí Virtuozzo

Představujeme virtualizační produkt Virtuozzo od společnosti Parallels, který u nás distribuuje společnost RightWay IT Solutions.

1.12.2008 07:00 | Martin Svoboda | Články autora | přečteno 8526×

Úvod

Virtuozzo je postaveno na projektu OpenVZ, který je financován a zajišťován společností Parallels. Za tímto projektem tak stojí početná komunita i velká stabilní společnost.Virtuozzo slouží k rozdělení jednoho fyzického serveru na více oddělených a samostatných virtuálních prostředí. To přináší vhodné řešení pro lidi, kteří hledají přechod mezi sdíleným hostingem a dedikovaným serverem.

Jak virtuozzo funguje

Virtualizace operačního systému

Virtuozzo zajišťuje virtualizaci na úrovni operačního systému. Vytváří oddělené kontejnery, které se chovají stejně jako skutečné servery. Každému kontejneru lze přidělit systémové prostředky a nainstalovat v něm samostatný operační systém (linuxovou distribuci) a přistupovat do něj přes ssh. Kontejneru se také říká virtuální privátní server, neboli VPS.

Na fyzickém serveru běží linuxová distribuce se speciálně upraveným jádrem a nástroji pro správu. O oddělení kontejnerů se stará speciální mechanismus podobný linuxovému crhoot. Všechny kontejnery běží na společném jádře, ale do každého kontejneru lze nainstalovat vybranou linuxovou distribuci.

virtualizace

Každý nový virtuální privátní server dostane přiděleny hardwarové prostředky a je plně oddělen od ostatních (vlastní file systém, procesy, komunikace procesů (IPC), proměnné sysctl).

Virtualizace sítě

Každý kontejner má svou vlastní IP adresu a oddělený síťový provoz. To zabraňuje například odposlouchávání, či různým útokům mezi VPS navzájem.

Řízení systémových prostředků

Každému kontejneru můžete přidělit celou řadu systémových prostředků. Mezi hlavní patří diskové kvóty , operační paměť a výkon procesoru. Dále lze nastavit i například počet TCP scoketů, nebo otevřených souborů. U všech prostředků lze nastavit soft limit a hard limit. Soft limit určuje minimální dostupné prostředky Hardlimit určuje, kolik prostředků můžete dostat navíc, pokud není hostitelský systém naplno vytížený.

Díky softlimitům má váš virtuální server garantované systémové prostředky a je chráněn proti DOS útokům, například, pokud se někdo snaží přetížit jiný kontejner. Pokud je soflimit velikosti RAM nastaven například na 512 MB, znamená to, že vždy budete mít k dispozici tuto kapacitu, nezávisle na vytížení ostatních VPS a fyzického stroje.

Díky hardlimitům můžete většinu času využít volnou výpočetní kapacitu hostitelského systém. Režie virtualizace se pohybuje mezi 1 a 2 % a ostatní systémy nejsou stále vytíženy na maximum. Pokud k předchozímu příkladu přidáme ještě nastavení hardlimitu na 2 GB, znamená to, že váš VPS může využít ve špičkách až těchto hodnot.

Zajímavou vlastností virtuozza je, že přidělené systémové prostředky lze dynamicky měnit za chodu. Pokud Vám například nestačí operační paměť, je možné její navýšení a to bez restartu.

virtuozzo systemove prostredky

Ovládání a administrace VPS

Veškerou administraci vašeho VPS lze provádět z webového rozhraní (Parallels Infrastructure manager). Podporovány jsou všechny moderní prohlížeče, pro podporu ssh přístupu přes web je potřeba nainstalovat javu.

Přes webové rozhraní můžete ovládat mimo jiné tyto věci:

 • Spouštět, zastavovat a restartovat kontejner
 • Připojovat kontejner do repair módu
 • Reinstallovat VPS do výchozího nastavení
 • Zálohovat a obnovovat zálohy
 • Měnit hesla
 • Restartovat systémové služby, běžící v kontejneru (například apache, ssh, mysql, inetd)
 • Zobrazovat systémové procesy a zasílat jim signály
 • Prohlížet a monitorovat využití systémových zdrojů
 • Prohlížet logy
 • Přistupovat do Plesku
 • Připojit se do kontejneru přes SSH

Seznámení s rozhraním

Po přihlášení do Parallels Infrastructure manager uvidíte základní informace o VPS. Po levé straně se nachází hlavní menu. V horní části je ovládací panel, pomocí kterého můžete VPS restartovat, pozastavit, nebo provést upgrade softwaru. Obsah výchozí obrazovky si můžete přizpůsobit podle sebe.

filemanager ssh

Hlavní menu

virtuozzo menu

File manager

Procházení a správa adresářové struktury a nahrávaní souborů.

Maintanance

Prohlížení dostupných záloh, vytváření nových záloh a reinstalace VPS do výchozího nastavení.

Reseources

Přehled využití operační paměti, CPU, diskového prostoru a dalších zdrojů.

Application

Správa a instalace podporovaných aplikací. Takto můžete například snadno zprovoznit mysql, ftp server, nebo spravovat PLESK.

Packages

Přehled a správa balíčků nainstalovaných v systému (apt-get, nebo yum).

Control Panels

Přístup do ovládacího panelu plesk.

System processes

Běžící systémové procesy a podrobnosti o nich (jak příkaz top). Procesy můžete prohledávat a zasílat jim signály (kill).

Firewall

Přehledné rozhraní pro nastavení firewallu. K dispozici je jak průvodce, tak manuální nastavení.

SSH connection

Pokud máte zapnutou podporu javy a javaskriptu, můžete přistupovat na váš VPS přes ssh přímo z prohlížeče. To se dá prakticky využit například v inernetových kavárnách, kde mají povolené poze prohlížení internetu.

Logs

Status Changes, Resource alerts, Tesk log a Traffic log - přehled všech událostí, logů a aletrtů v souvislosti s VPS.

Help

Přístup ke kompletní nápovědě.

Preferences

Nastavení jazyka, časového pásma, skinů, vypnutí obrázků a další uživatelská nastavení.

O společnosti RightWay IT Solutions s.r.o

http://www.rightway.cz Společnost RightWay IT Solutions s.r.o se zaměřuje na špičkový webhosting bez zbytečných omezení, poskytování virtuálních serverů na ojedinělé úrovni a profesionální správu serverů pro nejnáročnější projekty.

Dále poskytuje kompletní IT služby pro firmy. Především sítě, vzdálený přístup a snižováním nákladů firem pomocí virtualizace a outsourcingu.

RightWay má know-how z realizace mnoha lokálních a mezinárodních projektů a je certifikovaný partner společnosti Parallels.

 

Verze pro tisk

pridej.cz

 
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze