LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Software (not) news (2)

Today, we're going to introduce games from our "web". New and old games as well. Three representing points have been chosen from each category.

17.6.2009 12:00 | Martin Charvát | Články autora | přečteno 18986×

RPG:

NetHack - Single player dungeon exploration game.

Genecys - Genecys is, or will be, a Massively Multi-player Online RPG or MMORPG.

Eternal Lands 1.1.2 - Fighting: You can fight monsters and other players, hunt animals, or join with a group of friends and take them on together!

ARCADE:

Wormux - Free clone of the Worms game.

SuperTux- SuperTux is a classic 2D jump'n run sidescroller game in a style similar to the original SuperMario games.

Ri-LI - Ri-li is a arcade game under GPL.

LOGIC:

Crack attack- A puzzle/action game in which you rush to eliminate colored blocks before they fill your screen. Particularly clever eliminations cause garbage to clutter your opponent's screen. Who will survive the longest!?

PipeNightDreams - A game similar to PipeDreams.

Solitaire studio- Completed collection of amusing and addictive patience will give you some hours of great pleasure and real entertainment on your device.

ACTION:

Alien Arena 2007 - Alien Arena 2007 is a fast paced, retro sci-fi themed game jam packed with features such as 37 maps, 5 game modes, 6 game mutators, 10 player characters, 8 weapons(each with an alternate firing mode), and the Galaxy front end that includes a server browser, IRC client, stats lookup, and a buddy list to keep tabs on your favorite players.

Machine Ball - Machine Ball is a futuristic sport with amazing 3D graphics and realistic physics with very simple rules: Get the ball into your opponents goal.

Kulič- Realtime shooting game. You see playground from the top. Collect weapons, fire, fire and survive. Very dynamic game, full of enemies.

BOARD GAMES­:

Monopoly for java - This project aims to implement famous Monopoly game in pure java by using object oriented design. It is powered by UML diagrams including collobration and class diagrams.

Xcrabble - Scrabble game.

Nine men morris - Nine men morris is a game I played as kid. Its a strategy board game, of two sides trynig to remove the other pieces. You can play it with two people on one machine or via a network.

SIMULATORS:

Racer - Racer is a free cross-platform car simulation project (for non-commercial use), using professional car physics papers to achieve a realistic feeling. Cars, tracks and such can be created relatively easy (compared to other, more closed, driving simulations).

Vega Strike- Vega Strike is a Linux action space simulator designed to bring 3d space combat to a whole new level of graphics, gameplay, and customizability.

FooBillard - FooBillard is a free OpenGL-billard game for Linux with realistic physics.

STRATEGIE:

Stratagus - Stratagus is a free cross-platform real-time strategy gaming engine.

LGeneral - LGeneral is a turn-based strategy engine heavily inspired by Panzer General. You play single scenarios or whole campaigns turn by turn against a human player or the AI.

Freeciv - Freeciv is a free turn-based multiplayer strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: To become the greatest civilization.

CHESS:

glChess - Chess enviroment with nice OpenGL graphics for chess BFU, not very usefull for profesional chess player. Crafty and GNU Chess motor.

Java-Chess- Java-Chess is a fully-featured chess program that uses using Java 1.2 (including Swing) and 64-bit computing where possible.

BlacKNight Chess - Chess game. It supports disconnected network play by means of emails or such. It supports also realtime network play through a TCP connection. Pluggable AI is under development.

M.Ch.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2023) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze