LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Transmission - Bit Torrent klient - 2

Jak nainstalovat a provozovat Transmission na serveru.

14.7.2010 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 9094×

Transmission na serveru

BitTorrent klient transmission lze provozovat v neinteraktivním režimu s využitím klient/server architektury. Když pomineme provozování rtorrentu ve screenu tak je transmission jedinou rozumnou volbou pro provozování bittorrent klienta na serverech. Proto je taky často nasazován na NAS boxy a do video přehrávačů s hardiskem běžících pod linuxem. Na rozdíl od rtorrentu ve screenu který je na ovládání poněkud hardcore se s transmission pracuje velice pohodlně.

Stahování bittorrentů na serveru má několik výhod. V první řadě je to kvalitní síťové připojení s velkým přenosovým pásmem. Narozdíl od ADSL linek je připojení serverů symetrické - download je stejně rychlý jako upload. To znamená že můžeme odeslat do sítě více dat čímž nám ostatní peery na oplátku zase více dat pošlou a stažení bude tak výrazně rychlejší. Servery mívají také kvalitnější připojení s menší latencí a menší ztrátovostí dat než počítače připojené přes ADSL nebo nedejbože přes Wifi na větší vzdálenost. Poslední výhodou je čas k dispozici. Server běží neustále a tak může torrenty jednak stahovat neustále a jednak se mu může díky tomu že je neustále online povést stáhnout i torrent který má jen málo seedu, které jsou navíc připojeny jen občas.

Kompilace

Distribuce mívají transmission v zastaralých verzích, protože jde o rychle se vyvíjející se projekt, je nejlepší vlastní kompilace. Pro kompilaci budeme potřebovat knihovny libcurl a libevent. V Ubuntu nainstalujeme balíčky libcurl4-openssl-dev, libevent-dev, intltool. Ve FreeBSD budeme potřebovat porty devel/libevent a ftp/curl.

Pokud máme starou verzi libevent 1.3 která je například v Ubuntu 8.04 LTS tak potřebujeme odinstalovat starou libevent a pak stáhnout verzi 1.4 odtud a nainstalovat ji pomocí známého ./configure;make install ručně.

Vlastní kompilaci a instalaci transmission daemona provedeme pomocí:

./configure --enable-daemon LDFLAGS="-L/usr/local/lib" CPPFLAGS="-I/usr/local/include"
make install

Instalace

Instalace přeloženého programu transmission-daemon je triviální, stačí jej spustit bez parametrů pod uživatelem který má vlastnit stažená data a on se sám spustí na pozadí. Pokud nerebootujete server příliš často, u mých FreeBSD serverů je průměrný uptime okolo 300 dnů, tak ho můžete spouštět ručně a nemusíte vytvářet jeho startovací skript v /etc/init.d

Konfigurace

Konfigurace se provádí buďto přímou editací /.config/transmission-daemon/settings.json nebo pomocí programu pro vzdálené ovládání daemona transmission-remote. Použití ovládacího programu je mnohem jednoduší, ale není v něm možné nastavit všechny volby.

Po spuštění daemona si vypíšeme jeho tovární nastavení:

> transmission-remote -si
VERSION
  Daemon version: 1.93 (10621)
  RPC version: 8
  RPC minimum version: 1

CONFIG
  Configuration directory: /home/admin/.config/transmission-daemon
  Download directory: /home/admin/Downloads
  Listenport: 51413
  Portforwarding enabled: Yes
  Peer exchange allowed: Yes
  Encryption: preferred

LIMITS
  Peer limit: 240
  Default seed ratio limit: Unlimited
  Upload speed limit: Unlimited  (Disabled limit: 100 KB/s; Disabled turtle limit: 50 KB/s)
  Download speed limit: Unlimited  (Disabled limit: 100 KB/s; Disabled turtle limit: 50 KB/s)

Tak se pustíme do nastavování. Zapneme povinné šifrování a zvolíme náhodně port na kterém budeme přijímat příchozí spojení abychom se vyhnuli případnému traffic shapingu který dělají někteří ISP na standardních BitTorrent portech.

> transmission-remote --random-port --encryption-required

Zapneme použití DHT databáze, vypneme uPNP mapování portů protože to na serveru nepotřebujeme, vypneme hledání lokálních peerů (novinka v Transmission 2.0) a zapneme peer exchange protokol protože bez něj nemá DHT prakticky cenu.

> transmission-remote --dht --no-portmap  --no-lpd --pex

Pokud se jedná o přenosové pásmo zabírané transmission na serveru tak většina serverů má poměr mezi příchozím a odchozím trafikem zhruba 1:8 ve prospěch odchozího. Download rychlost transmission proto omezovat prakticky nemusíme jelikož máme kapacity dostatek. Omezit musíme upload rychlost. Další šikovná věc je že server mimo špičku spotřebovává výrazně méně přenosového pásma a tak můžeme Transmission přidat.

Nastavíme download a upload limity abychom si moc nezacpávali linku řekněme 100 KB Upload a 250 KB Download. Nastavíme také default seed ratio na 1.8, přenosového pásma máme na serveru dost a navíc můžeme seedovat 24hodin denně.

> transmission-remote --downlimit 250 --uplimit 100 --global-seedratio 1.8

Ve špičce ovšem budeme chtít rychlost omezit na řekněme 30KB upload a 150KB download.

> transmission-remote --alt-speed-downlimit 150 --alt-speed-uplimit 30

Špičku máme od pondělí do pátku 8:00 - 16:00

> transmission-remote --alt-speed-days 1-5 --alt-speed-time-begin 0800 --alt-speed-time-end 1600 \
  --alt-speed-scheduler

Teď už jen nastavíme kam se má downloadovat a nastavení je hotovo.

> transmission-remote --download-dir /home/admin/rtorrent/down/
> transmission-remote --incomplete-dir /home/admin/rtorrent/wip/

Nyní musíme nastavení uložit protože to daemon nedělá automaticky ale jen při svém ukončení. To je dost nemilá vlastnost protože když dojde k výpadku proudu tak ztratíme jeho současné nastavení pokud bylo odlišné od nastavení s kterým byl spuštěn. Nastavení uložíme:

> killall transmission-daemon

a je uloženo. Konfigurační soubor programu transmission-daemon se jmenuje settings.json, je v JSON formátu a nachází v adresáři ~/.config/transmission-daemon/ uživatele který daemona spustil. Daemon totiž nemusí běžet pod rootem.

Poslední věcí na kterou bych rád upozornil a není součástí automaticky vytvořeného konfiguračního souboru je možnost automaticky sledovat adresář na výskyt .torrent souborů. Každý .torrent soubor který bude v adresáři objeven se automaticky začne stahovat. Pokud ho však později soubor z adresáře odstraníte nedojde ani k zastavení stahování ani k vymazání dat. Tyto věci si musíte zařídit stejně jako u ručně přidaných torrentů. Tuto vlastnost aktivujete tak že do konfiguračního souboru settings.json přidáte následující:

"watch-dir": "/home/admin/rtorrent/watch",
"watch-dir-enabled": true

Pokud chceme ovládat daemona vzdáleně z jiného počítače potřebujeme přidat jeho adresu do whitelistu. Zastavte daemona a překontrolujte zda máte v settings.json uvedeno:

"rpc-authentication-required": false,
"rpc-whitelist-enabled": true,
"rpc-whitelist": "127.0.0.1,88.162.81.225",

Podrobnější dokumentace ke konfiguračnímu souboru je zde.

Srovnání s rtorrentem

Jak je z použité konfigurace vidět, používal jsem dříve na serveru program rtorrent ve screenu. Musím říci, že se s Transmission výrazně snadněji pracuje - ovládání z příkazová řádky je snadné a intuitivní, což se o klávesách v rtorrentu říct nedalo, navíc toho umí transmission trochu víc a tak bych už zpět neměnil - je s ním radost pracovat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

opravdu je trorrent tak spatny? 16.7.2010 22:57 Petr Jakubec
  L Re: opravdu je trorrent tak spatny? 20.7.2010 10:09 Radim Kolář




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze