LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Zabezpečte si síť I.

Budu se zabývat způsoby, jak si zabezpečit malou síť. V prvním, úvodním díle vás naučím, např. jak zamezit útočníkovi zneužití ARP protokolu ve svůj prospěch.

19.7.2010 00:00 | Petr Martinek | Články autora | přečteno 8203×

Počítačová síť je tak bezpečná, jak bezpečné je její nejslabší místo. Toto tvrzení je založeno na spoustě objevených i neobjevených bezpečnostních děr, které otevírají cestu k vašemu soukromí.

Sami si můžete vytvořit názor na to, jestli je dobré, aby existující bezpečnostní díra byla objevena nebo ne. Pokud je už objevena, určitě existuje způsob, jak ji „zneškodnit“, a nebo se o to alespoň někdo snaží (například vyvíjením bezpečnostních záplat). Je-li ale bezpečnostní trhlina je ještě neobjevená (nejspíš na objevení čeká), znamená to, že o ní nikdo neví. Nikdo se nesnaží ji nějak „ucpat“ a také ji (nejspíš) nikdo nebude u vás hledat. Tato situace se může překlopit do tří scénářů:

  • Bezpečnostní díra bude nalezena nějakým poctivým člověkem (nebo dokonce samotným vývojářem tohoto software), který o ní dá vědět těm správným lidem a oni vytvoří bezpečnostní záplatu.

  • Bezpečnostní díru najde nějaký „nadějný“ hacker, který si díky této díře vylepšil svůj „skill“. Potom už jen záleží na tom, jak rychle si toho někdo povolaný všimne nebo mu dá vědět a mohou začít tvořit záplatu, aktualizaci. Samozřejmě na rychlosti sledu těchto časových událostí závisí to, kolik počítačů/serverů stihne onen hacker nebo skupina hackerů zaneřádit (tím je např. nechvalně známý Microsoft).

  • Bezpečnostní díru nikdy nikdo nenajde. Logicky vám nemohu říci, kolik těchto „zvláštních úkazů“ existuje.

Největší riziko však na sebe většinou berou sami uživatelé a tvůrci sítí. Svojí neopatrností/neinformovaností nevědomky otevírají bezpečnostní díry, díky kterým mohou záškodníci získat přístup do sítě a následně i k počítačům a datům.

Záškodníci bývají vybaveni specializovaným softwarem a hardwarem, který automatizovaně provádí tuto „špinavou práci“ za ně.

Jak se ale bránit?

Na tuto otázku se vám pokusím postupně odpovědět v tomto seriálu na pokračování. Samozřejmě nemohu probrat všechny chyby, kterých se můžete dopustit (nebylo by to ani technicky možné). Popíšu jen ty nejčastější a nejnebezpečnější. To vám ale vynahradím tím, že vás naučím pracovat s automatizovaným softwarem pro hledání bezpečnostních trhlin a náchylností k útokům, který opravdu důkladně otestuje bezpečnost vašeho počítače, serveru, routeru...

Veškeré praktické ukázky budu provádět na (fiktivní) síti. Začnu s tím, že vám tuto síť představím. Je to malá síť, můžete si ji představit jako domácí nebo malou firemní síť (snažím se, aby si pod ní mohl každý představit tu svoji). Je to klasická síť hvězdicového typu, uprostřed je nějaký ten router, na který se připojují ostatní počítače. Síť také disponuje bezdrátovým přístupovým bodem WiFi.

Hlavním požadavkem bude, zamezit přístup případným záškodníkům do této sítě (teď budu řešit drátovou síť). Pokud opomineme to, že ,předpokládám, jen samotný přístup do budovy, kde se síť nachází, bude velmi těžký oříšek, i to se může stát (předpokládaný scénář je zneužití důvěry „návštěvníkem“, notebook). Záškodník se připojí do sítě a může například využít slabiny ARP protokolu k odposlechu veškeré komunikace v síti nebo dokonce k pozměnění komunikace v reálném čase. Nezvanému přístupu lze zabránit pevným nastavením MAC adres v routeru, kdy se každý počítač v síti identifikuje svojí jedinečnou MAC adresou a ostatní počítače prostě nejsou vpuštěny. Jde o takzvaný MAC adres filtr, bohužel většina levnějších routerů toto v rámci drátové sítě vůbec nepodporuje. Proto se tímto budu zabývat v některém z dalších dílu a aplikuji to na bezdrátovou síť.

Obrana proti zneužití ARP protokolu

Jednoduchým nastavením zamezíme zneužití ARP protokolu. ARP protokol se stará právě o přidělování MAC adres k IP adresám, toho může útočník využít tím, že „řekne“ routeru (bráně), že jeho MAC adresa patří k nějaké IP adrese počítače, který chce útočník odposlouchávat a právě díky slabině v ARP protokolu mu to brána (router) „sežere i s navijákem“. Pochopitelně je možné tímto způsobem odposlouchávat celou síť a to tak, že útočník „řekne“, že on je brána, tím pádem veškerý síťový provoz bude proudit skrz něj a on si s ním může dělat opravdu všechno. Dokonce se tímto způsobem dá „položit“ celá sít, i když jen krátkodobě, protože routery bývají většinou nastaveny tak, že periodicky za nějaký časový úsek obnovují veškeré informace o počítačích v síti. Pokud má útočník dlouhodobý přístup k síti, může ji „položit“ dlouhodobě.

Obrana tedy bude spočívat v tom, že my „přikážeme“ bráně (routeru), aby se držel ověřených informací o okolních počítačích, které mu ručně zadáme. To provedeme v nastavení routeru, bohužel vám nemůžu napsat nějaký univerzální návod, jak toto provést, každý výrobce routerů má uživatelské prostředí trochu jiné. Předvedu vám to na routeru od výrobce Tp-link. Pokud nevíte, kde toto nastavení hledat, podívejte se do manuálu (v „úsporných" manuálech dodávaných přímo s výrobkem nejspíš toto vůbec nenajdete, proto hledejte na stránkách výrobce).

Nejprve zjistěte MAC a IP adresy všech počítačů v síti, to provedeme například příkazem:

Linux: ifconfig

Windows: ipconfig /all

Potom v nastavení routeru přidělíme vždy k IP adrese počítače jeho MAC adresu. Toto nastavení nejspíš najdete někde v záložce nastavení DHCP serveru (pokud je zapnutý), mělo by tam být něco jako rezervování adres „Address Reservation", tak postupně zadávejte (přidělujte) MAC k IP adresám.

Vysvětlení:

Tímto jsme vytvořili statické záznamy v ARP tabulce, které útočník nemůže pozměnit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

DHCP 22.7.2010 21:48 vama
DHCPD vs. ARP 25.7.2010 16:12 Aleš Hakl
  L Re: DHCPD vs. ARP 27.7.2010 00:10 Radim Kolář
    L Re: DHCPD vs. ARP 28.7.2010 16:08 Aleš Hakl
      |- Re: DHCPD vs. ARP 28.7.2010 22:33 Radim Kolář
      | L Re: DHCPD vs. ARP 30.7.2010 19:23 Aleš Hakl
      L Re: DHCPD vs. ARP 30.7.2010 20:22 Petr Martinek
        |- Re: DHCPD vs. ARP 31.7.2010 10:58 Radim Kolář
        | L Re: DHCPD vs. ARP 31.7.2010 11:21 Petr Martinek
        |   L Re: DHCPD vs. ARP 31.7.2010 20:55 Aleš Hakl
        L Re: DHCPD vs. ARP 31.7.2010 20:47 Aleš Hakl
          L Re: DHCPD vs. ARP 1.8.2010 08:56 Petr Martinek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze