LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> CVS - IV

4-dílný seriál o SCM systému CVS, který má za cíl popsat základní principy práce s tímto systémem. Stavy verzí souborů, základní syntaxe příkazů CVS, mazání verzí.

13.12.2010 00:00 | Miloslav Ponkrác | Články autora | přečteno 7215×

Stavy verzí souborů

Při vytváření projektu a práci na projektu se každý soubor dostává v zásadě do tří možných stavů. Je to stav, kdy ho vytváříte, a nemáte ho ještě prozkoušený. Potom nic nezaručujete. Takový stav nazývejme experimentální. Dále je to stav, kdy jste soubor otestovali, můžete říci, že jste se snažili zbavit se všech možných chyb. To je stav stabilní verze. A potom je to stav, kdy soubor prošel testováním, a je určen k distribuci zákazníkovi.

Tyto údaje můžete také systému CVS sdělovat. Pokud se na to vykašlete, CVS automaticky všechny verze všech souborů bude označovat jako experimentální. Stav souboru v projektu vám vypíše v každém podrobnějším výpise změn, třeba v logovacím výpisu. Taktéž příkaz status vám vypíše stav souboru. Za slovem State: vám vypíše jedno ze tří slov:

  • Exp - experimentální verze
  • Stab - stabilní verze
  • Rel - verze určená k distribuci

Pokud chceme nějakou verzi označit jako stabilní, použijeme příkaz:

cvs admin -sStab jmeno_souboru

Pokud chceme nějakou verzi označit jako určenou k distribuci, použijeme příkaz:

cvs admin -sRel jmeno_souboru

Pokud například označíte soubor pokus.c jako stabilní verzi, nebo určenou k distribuci, platí to pouze pro tuto verzi. Jakmile soubor pokus.c změníte, a natáhnete ho do CVS, potom ho systém CVS automaticky označí zase jako experimentální. Víte tedy, která verze je jaká, a zejména pro vedoucího projektu toto dělení verzí přináší velký užitek.


Základní syntaxe příkazů CVS

Tato kapitola trochu podrobněji podává o příkazech cvs. Vzhledem k tomu, že v předcházejícím textu je již mnoho informací o různých volbách, tato kapitola podává celkový pohled na příkazy programu cvs.

Základní syntaxe při používání cvs je:

cvs  globální_volby  jméno_příkazu  volby_příkazu  parametry

Ačkoli to vypadá složitě, tak je to jednoduché. Globální volby jsou volby, které můžete (nebo nemusíte) použít pro každý příkaz, a pro každý příkaz znamenají totéž. Potom následuje jméno příkazu, třeba commit. Dále můžete (nebo nemusíte) použít volby, které se vážou jenom k tomu příkazu, který jsme teď použili. Dále mohou následovat parametry, nejčastěji je to jméno souboru, nebo projektu.

Protože globální volby jsou stejné pro každý příkaz, vypíšeme si zde ty najčastěji používané:

  • -d adresář_s_daty_CVS - umožňuje systému CVS říci, kde máte uložená data pro CVS. Pokud jste si nastavili proměnnou CVSROOT, nebudete tuto volbu potřebovat, jinak musíte tuto volbu použít.
  • -e editor - umožňuje říci, že pro napsání komentáře si přejete spustit editor, který se vám líbí. Místo slova editor zadejte cestu k vašemu oblíbenému editoru. Pokud tuto volbu nepoužijete, ve Windows se spustí Notepad. Abyste nemuseli svůj oblíbený editor zadávat při každém příkazu pomocí volby -e, můžete přidat do AUTOEXEC.BAT (ve Windows, Unixáci do .profiles) nastavení proměnné CVSEDIT, případně EDITOR.
  • -n - toto je jakési divadlo. Pokud použijete volbu -n, můžete si být jistí, že nic se neprovede, pouze program cvs vypíše na obrazovku to samé, jako by se příkaz provedl.
  • -q - příkaz omezuje množství zpráv na obrazovku. Řekněme, že toho vypíše o trochu méně, a vypisuje jenom podstatnější věci.
  • -Q - dělá z cvs neviditelného nindžu. Prostě se program skutečně krotí, a nevypisuje opravdu nic, pokud nenastanou nějaké vážné chyby. Pokud vše probíhá v pořádku, je program tichý, respektive s čistou obrazovkou.
  • -t - vypisuje naopak co nejvíce na obrazovku. Je vhodné používat společně s volbou -n, pokud chcete vyzkoumat, co určitý příkaz přesně dělá.

Pro odvážné - mazání verzí

Někdy se stává, že vám dochází místo na disku. S každou zaznamenanou změnou vám narůstá velikost prostoru zabraného daty systému CVS. Jak bylo již psáno, každá změna se zaznamenává na věky věků. Pokud jste si jisti, že se již nikdy nebudete potřebovat vrátit k některým verzím, lze je ze systému CVS odmazat, a ušetřit tak něco málo diskového prostoru. Používání této možnosti záleží na vašem stylu práce a také na vašich nervech.

Osobně doporučuji ukládat do CVS verze, které jsou alespoň částečně odladěné. Pokud pracujete v týmu, je nutné, abyste do CVS nahrávali pouze funkční verze, aby vaši spolupracovníci mohli na vašich verzích stavět. Pokud jste ale sám a dáváte přednost tomu, ukládat svoji práci do CVS třeba i vícekrát denně, zejména u krátkodobých projektů, může se vám hodit možnost některé nevýznamné verze později odmazat. Ale pokud chcete znát můj názor, funkce pro odmazávání verzí raději nepoužívám, je možno jimi nadělat velký zmatek.

Pro používání funkce výmazu verzí je potřeba tedy především myslet. Musíte si být absolutně jistí tím, co děláte. Základním příkazem pro odmazání verzí je příkaz:

cvs admin -o číslo_verze jméno_souboru

Pokud chcete odmazat verzi 1.4 souboru budulinek.txt, provedete to takto:

cvs admin -o 1.4 budulinek.txt

Užitečnější je odmazat verze v určitém rozsahu, například od verze 1.3 do verze 2.5. To se provede takto:

cvs admin -o 1.3::2.5 budulinek.txt

Tento příkaz dělá přesně to, že nechá verzi 1.3 a nižší, stejně tak jako verze 2.5 a vyšší, a všechny verze mezi tím odmaže.


Závěr

Systém CVS toho umí mnohem více, než jsem zde popsal. Pokud vás něco o zajímá, můžete mi napsat. Také budu rád za veškeré vaše zkušenosti s CVS. Pokud se k tomu dostanu, rád bych tento manuál ještě rozšířil, takže mi napište i tehdy, pokud chcete mít k dispozici případnou další verzi.

Licence: Tento dokument lze volně šířit pro nekomerční účely, bude-li zachováno jméno autora a copyright. Pro komerční účely pouze s písemným svolením autora.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze