LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Implementace TPC-B testu

Podíváme se na tři programy co implementují TPC-B benchmark a všimneme si jak věrně následují TPC-B standard.

21.10.2010 11:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5773×

TPC-B specifikace

V minulém díle jsme si dopodrobna vysvětlili TPC-B test. Podrobnější popis TPC-B verze 2.0 najdete v officiální specifikaci standardu. Na jeho domovské stránce dnes najdete jen jeho stručný popis a odkaz na zmiňovaný dokument. Výsledky TPC-B byly již odstraněny, protože je dnes již TPC-B považován za zastaralý a plně nahrazen TPC-C. Je to docela škoda. Z historického hlediska by bylo velmi zajímavé si přečíst full disclosure dokumenty popisující konfiguraci systémů. V dokumentu který popisuje historii TPC testů a stal se tak předlohou pro předminulý článek najdeme jen první reportovaný výsledek 102.94 tpsB ($4,167 per tpsB) a nejlepší dosažený výsledek 2,025 tpsB ($254 per tpsB).

TPC-B implementace

Dnes se podíváme na programy, které jej implementují nebo které jsou mu alespoň dostatečně blízké. Pokud si nechcete TPC-B naprogramovat jako cvičení vašich programátorských dovedností tak se vám existující TPC-B implementace budou hodit. Tyto implementace povětšinou implementují pouze tzv. transaction profile. Implementace testů na korektnost vyžadovaných TPC-B často chybí. Implementace základního TPC-B testu je velmi jednoduchá; já osobně bych tento test probíral na hodinách programování a jeho naprogramování dal studentům za domácí úkol.

PGBench

pgbench je pravděpodobně nejznámější implementace TPC-B. Je to součást standardních utilit k databázi PostgreSQL a je často používán k porovnávání výkonu. Skutečnost, že tento test je vlastně variací na TPC-B není všeobecně příliš známa ačkoliv je to vypisováno během testu na obrazovku.

PGbench nesplňuje podmínky TPC-B v těchto bodech:

  1. Není úmyslně dodržena minimální požadovaná délka řádků z důvodu zpětné kompatibility výsledků.

  2. Delta u transakcí je od -5000 do 5000 místo 6ti číslic.

  3. Stavy účtů jsou uloženy jako 4 bajtový integer místo 10ti platných číslic.

Když se podíváme do zdrojových textů pgbench.c na řádky 1227-1235 tak uvidíme že pgbench pravděpodobně TPC-B kompatibiliní nebude nikdy, což je docela škoda protože se jedná o šikovný testovací program.

Použití pgbench je jednoduché. Nejprve vytvoříme tabulky a naplníme je daty. Zadává se scale factor, který je počtem vytvořených poboček a jak víme z minula je maximální uznanou tpsB hodnotou, pokud by tedy byla dodržena TPC-B kompatibilita. Minimální hodnotu doporučuji nastavovat na 10 abychom se vyhnuli zbytečnému čekání na zámky.

> pgbench -i -s 10 postgres
creating tables...
10000 tuples done.
[..]
1000000 tuples done.
set primary key...
NOTICE:  ALTER TABLE / ADD PRIMARY KEY will ...
vacuum...
done.

Testování je také jednoduché, zadáme počet simulovaných klientů a počet transakcí na klienta. Klientů doporučuji používat alespoň 4 či více a počet transakcí na klienta minimálně 10000.

> command time pgbench -c 4 -t 10000 postgres
starting vacuum...end.
transaction type: TPC-B (sort of)
scaling factor: 10
number of clients: 4
number of transactions per client: 10000
number of transactions actually processed: 40000/40000
tps = 269.411038 (including connections establishing)
tps = 269.435388 (excluding connections establishing)
      150.90 real         1.89 user         1.55 sys

JDBCBench

Další implementaci TPC-B jsem našel na stránkách výrobce pro mne doposud neznámé databáze Mimer SQL. Zdrojový kód programu v Javě je zde.

Kromě vlastního programu stojí za to zmínit i hezký článek o tom jak dosahovat slušného výkonu v JDBC aplikacích, kde jsou vyučované postupy demonstrovány v TPC-B testu na databázích MySQL (MyISAM i InnoDB) a Mimer SQL. Rad na toto téma není nikdy dost, protože ačkoliv jsou popisované postupy všeobecně známé tak je pořád většina JDBC aplikací dodnes nepoužívá z důvodů neznalosti jejich autorů. Rady si tady shrneme:

  1. Uzavírejte databázové zdroje - nespoléhejte se na garbage collection v Javě. Podle grafu na jejich stránkách je zrychlení tímto dosažené prakticky neměřitelné, nicméně se tím snižuje zátěž databázového serveru a paměťová náročnost aplikace. Zejména dobré je včas zavírat spojení do databáze.

  2. U opakovaných dotazů používejte PreparedStatement. SQL dotaz se nebude muset pokaždé parsovat a optimalizovat, což vede u krátce se vykonávajících dotazů k razantnímu nárůstu výkonu. Dosažená zrychlení oproti klasickému Statement bývají 2-4x v závislosti na použité databázi a SQL dotazu. Jako vedlejší efekt dostaneme takříkajíc v ceně i obranu proti závažnému bezpečnostnímu problému SQL Injection.

  3. Používejte transakce - transakce nejen zajišťují tzv. ACID konzistenci dat, ale i zrychlují vykonávání programu protože se nemusí po každém SQL příkazu čekat až se data zapíší na disk. Databázi musíme přepnout ze standardního autocommit režimu pomocí Connection.setAutoCommit(false);.

  4. Používejte uložené procedury. V TPC-B uložené procedury zvednou zhruba trojnásobně výkon, protože namísto poslání čtyř příkazů stačí databázi poslat jen jeden. Ušetří se tím doba a režie spojená s posíláním příkazů po síti. Uložené procedury jsou ale naneštěstí nepřenositelné mezi jednotlivými databázemi.

JDBCBench je poměrně dobře a přehledně napsán. Jednak je to dáno tím že jej programovali lidé s dobrou znalostí problematiky a přehlednosti přispěl také programovací jazyk Java v kterém se dobře programuje strukturovaně a objektově. Napsat v Javě nepřehledný program je tak mnohem těžší než v C nebo Perlu.

JDBCBench nesplňuje podmínky TPC-B v těchto bodech:

  1. Delta u transakcí je 0 až 1000 místo 6ti číslic t.j. od -999999 do 999999

  2. Stavy účtů jsou uloženy jako 4 bajtový integer místo 10ti platných číslic

Pokud potřebujete jednoduchý TPC-B v jazyce Java, tak si v JDBCBench upravte výše zmíněné chyby, což je záležitostí několika málo minut. Rozhodně je to výrazně jednodušší než opravovat PGBench.

JDBC TPC-B

Protože jsem potřeboval TPC-B test který by byl dostatečně modulární aby uměl testoval více databází a žádný takový jsem nenašel tak jsem jej byl nucen napsat. Jako programovací jazyk jsem zvolil Javu, protože realné aplikace budou s největší pravděpodobností v Javě napsány a zajímala mne také výkonnost jednotlivých JDBC driverů. Podporovány jsou databáze Oracle, DB2, Derby, MySQL, PostgreSQL a generic JDBC. U všech databází je využito maximálně jejich přirozených schopností - používáme pro test stored proceduru.

Můj program implementuje TPC-B včetně testů na konzistenci, které prověří správnou funkci databáze, JDBC driveru a implementace testu. Těchto testů si cením, protože když dostanete do ruky neznámou databázi tak si ji můžete prozkoušet zda opravdu splňuje ACID transakce. Požadovaná minimální velikost řádek v tabulkách byla empiricky zjištěna pro všechny podporované databáze kromě Derby. Nepočítal jsem ale do velikosti řádky i indexy (což TPC-B specifikace dovoluje) takže velikost indexů jsou takříkajíc zbytečná data a io operace navíc. Kdybychom soutěžili v reálném TPC-B testu tak bychom pro maximální výkon ještě řádky zkrátili o velikost indexů.

Program je k dispozici pod MIT/X11 licencí (2-bodová BSD) a je hostován na serveru launchpad na rozdíl od mých ostatních projektů které mám na SourceForge. Launchpad je na rozdíl od SF.NET rychlejší, ergonomičtější a spolehlivější. Existující projekty bych na něj ale nepřesouval z důvodů pracnosti importu dat z bug trackerů, downloadů a mailing listů.

Program JDBC TPC-B je koncipován pro spouštění z Java IDE (kupříkladu Eclipse), protože z časových důvodů nebyla ani započata práce na command line rozhraní. Použití v Eclipsu je jednoduché. Stáhnutý tarball dekomprimujete a naimportujete jako Eclipse projekt. Pak budete muset ještě nastavit správně classpath, protože potřebujeme v ní mít JDBC drivery. Program nevyžaduje žádnou knihovnu navíc kromě standardního JRE a JDBC driverů.

V editoru si otevřeme start.java. Nejdůležitější věcí, kterou musíme nastavit je driver pro databázi a JDBC URL databáze. Tyto věci nastavíme tak, že poeditujeme, případně odkomentujeme řádky týkající se naší databáze. Kupříkladu pro Oracle XE to bude vypadat takto:

d = new oracledriver();
d.setJDBCURL("jdbc:oracle:thin:@///XE");

Podobně jako u PGBenchu si musíte vhodně zvolit scale factor, který určuje konstanta SCALE a je to velikost databáze a současně maximální uznatelnou hodnotu tpsB. Obdobně můžeme nastavit i dobu testu BENCHTIME a počet vláken THREADS.

V posledním díle série o TPC testech si ukážeme jak v TPC-B obstály nejčastěji používané databáze.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze