LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Zprovoznění HW na Linuxu I. - grafické karty

V tomoto článku si popíšeme jak bezpečně zprovoznit Vaší grafickou kartu. Ověříme si jestli správně funguje, a jestli je podporováná pod LINUXem. Nebo kde sehnat správne ovladače pro Vaší grafickou kartu.

25.8.2011 00:00 | Adrián Nia Prelovský | Články autora | přečteno 24781×

Info Ovladače grafických karet jsou malé prográmky, které se starají o vše, co vidíte na svých obrazovkách. V Ubuntu většinou není potřeba ovladače instalovat a grafická karta funguje tak jak má sama od sebe. Většinou to jsou integrované grafické karty od známe firmy INTEL. Dokonce to tak funguje u starších grafických karet od ATI nebo nVIDIA. Jestliže máte novější grafickou kartu ATI nebo nVIDIA, tak Vám většinou pojede na minimální grafické uživatelské rozhraní. Ale to neznamená že pojede jak má, může se stát že u přehrávání videa bude obraz kostičkovaný. Druhá možnost je, že budete chtít zprovoznit 3D AKCELERACI(urychlené vykreslovaní 3D aplikací, většinou u her). Následek nefunkční 3D akcelerace je pomalé vykreslování spouštění aplikace/hry. Případně odmítnutí spuštění aplikace. V tomto případě je nutno nainstalovat (binarní) ovladače grafické karty od výrobce.

Konec infa

Skvělou výjimkou je firma Intel, která začala vydávat otevřené ovladače. V Ubuntu by tedy měl fungovat výborně ihned po instalaci.

Ovladače grafických karet

Správa nesvobodných ovladačů

Nesvobodné ovladače grafických karet jsou licencovaný tak, že zakazují jejich úpravy a studovaní. Jejich zdrojový kód není volně přístupny.

Pro správu nesvobodných ovladačů si zvolíme v menu Systém → Správa → Ovladače hardwaru/Dodatečné ovladače.

Tímto nástrojem by jsme měli nainstalovat nesvobodné ovladače pro Vaší grafickou kartu nebo jiný HARDWARE. Nejprve se ujistěte, že Vám hardware nefungoval správně s předchozím ovladačem(třeba testem 3D Akcelerace, viz. níž).

Pokud si přejete nainstalovat binární ovladač od Vašeho výrobce, tak jako první musíte zjistit, jakou vlastně máte grafickou kartu. Podívejte se buď na specifikace počítače, který se dostává při koupi, nebo si otevřete terminál a napište příkaz „lspci“.

Něco krátce o terminálu:

Terminál spustíme tak, že klikneme v menu na APLIKCE → PŘÍSLUŠENSTVÍ → TERMINÁL, nebo klávesovou zkratkou „ALT+CTRL+T“.

-Proč Terminál používat?

Linux se celý skládá z příkazu. Terminálem můžete vyřešit mnoho problému ve Vášem Linuxu. V Linuxu může být většina věcí udělaná z terminálu. Není to nějak složitá aplikace, ale musíte znát aspoň základní příkazy.

Zpět k tématu.

 Tento příkaz Vám vypíše HARDWARE Vašeho počítače, včetně Vaší grafické karty. Řádek s grafickou kartou se bude nazývat „ VGA compatible controller “ a bude vypadat asi takto:

„ 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02) “.


V mém případě je grafická karta od INTEL corporation 82852/822GM.

Podle zjištění karty se rozhodněte:

Pokud máte kartu z řady AMD/ATI Radeon HD (včetně mobilních a integrovaných variant), a zároveň vám test 3D akcelerace ukazuje nefunkční 3D akceleraci, instalujte ATI Ovladače. Ovladače můžete stáhnout zde.

  • Pokud máte kartu NVIDIA GeForce nebo NVIDIA Quadro, případně Váš model karty ve výpise začíná s "4", "FX", nebo "6", instalujte NVIDIA ovladače. Nainstalovat jej můžete pomoci návodu zde zde .

  • Pokud máte kartu Intel, vše by mělo hned po instalaci fungovat. Pro další informace můžete navštívit stránku s Intel ovladači na wiki pro distribuci Ubuntu.

Tímto testem zjistítem, zda Vám funguje 3D akcelerace grafické karty. Tento postup je dobré použít po nainstalovaní nových ovladačů, na ověření, jestli instalace byla úspěšná.

  • Spusťte terminál, a zadejte příkaz:

    „glxinfo | grep direct“

Pokud se Vám objeví takovýto výstup:

„direct rendering: No“ tak je jisté, že 3D akceleraci zprovozněnou nemáte. V opačném případě:

„direct rendering: Yes“ je pravděpodobné, že 3D akcelerace funguje. Vtom případě jdeme na test druhý. Spustíme si TERMINÁL a do něho zadáme příkaz „glxgears“.


Mělo by se Vám objevit okno s ozubenými kolečky, které se otáčejí. S tímto oknem nehýbejte ani neměňte velikost okna. Každých 5 sekund se zapisuje aktuální rychlost vykreslovaní v jednotkách „fps“, tedy obraz za sekundu. Je jedno jestli se kolečka točí pomalu nebo rychle, nebo se sekají nebo jsou plynulé, hlavní hodnotou je jednotka „FPS“. Pro ukončení stiskněte na Vaší klávesnici „ESC“.

Info

Pozor! Tyto ozubené kolečka a jejich „fps“ výpis nemusí být vždy stoprocentně přesný! Tím, že Vám „glxgears“ vypíše nízkou hodnotu „fps“ neznamená že Vám 3D akcelerace nefunguje. Aplikace „glxgears“ je jen orientační. Nízké „fps“ se často projevuje např. u nesvobodných ATI ovladačů, ale hry mohou jet plynule. Já osobně testuji 3D akceleraci na některé reálné 3D hře, kterou seženu na internetu.

3. Nainstalujeme si nějakou 3D hru. Třeba z „Ubuntu software center“ (položka v hlavním menu) si najděte hru „AssaultCube“, nainstalujte a spusťte. Spuštěním teto hry poznáte, jestli Vám 3D akcelerace funguje či nefunguje. Tato hra by měla jet i na starších grafických karet sekavě, to neznamená že Vám 3D akcelerace nefunguje. V tomto případě je hra naprosto nehratelná. Tímto způsobem si ověřte zda máte funkční 3D akceleraci. Pokud Vám nefunguje a Vy ji nutně potřebujete, tak můžete zvolit binární ovladač od Vašeho výrobce grafické karty.

Instalace ovladače (binárního)

Svobodné ovladače mají tzv. licenci „kompatibilní“ s myšlenkou, která nám umožňuje takový zdrojový kód volně studovat, upravovat a šířit. Nejčastěji se jedná o licenci GNU GPL.

Než začnete instalovat, zálohujte si soubor „/etc/X11/xorg.conf“, třeba v TERMINÁLU.

1. „sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_original“

Pokud se Vám něco pokazí, tak většinou můžete nahrát zpět originální verzi souboru.

Příkaz pro nahrání původní verze souboru:

„sudo cp /etc/X11/xorg.conf_original /etc/X11/xorg.conf“

V samotném Ubuntu není správce HW, tudiž si nějaký musíme stáhnou a nainstalovat. Já osobně bych doporučil program „HWINFO“, který naleznete v „Center ubuntu software“. Center ubuntu software spustíme kliknutím v menu na Aplikace → Centrum softwaru pro ubuntu, když se Vám okno otevře tak vpravo nahoře je vyhledavací kolonka, do ní zadejte „HWINFO“  a stlačte ENTER pro vyhledavání.

Po vyhledaní si nainstalujeme alespoň základní balíček a to je „Hardware identification systém“. K tomuto základnímu balíčku se automaticky nainstaluje balíček „Hardware identification systém library“. Ostatní balíky taky doporučují nainstalovat kvůli přesnosti aplikace a většího rozsahu databáze.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Kvalita a odbornost článku 25.8.2011 14:10 Štěpán Dalecký
  L Re: Kvalita a odbornost článku 26.8.2011 09:33 Pavel `Goldenfish' Kysilka
    L Re: Kvalita a odbornost článku 27.8.2011 14:00 Martin Kumst
      L mne se to libilo 27.8.2011 22:04 Radim Kolář
        L Re: mne se to libilo 28.8.2011 23:05 Martin Kumst




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze