LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> JACK IV. - Rakarrack

Rakarrack je bohatě vybavený efektový procesor napodobující kytarové pedály. Obsahuje například: distorsion, overdrive, equalizer, phaser, wah-wah, reverb, delay, noise gate, cabinet, compressor, flanger, chorus a spoustu dalších.

29.1.2012 00:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 7314×

Spojením Rakarracku a JACKu můžeme aplikovat efekty na kytaru v reálném čase, nepotřebujeme tedy nic, než nástroj a počítač. Rakarrack podporuje připojení MIDI pedal boardu, takže můžete spouštět efekty nožními pedály, jako při použití klasických krabiček.

Instalace

Rakarrack získáte z balíčku rakarrack.

(instalace v Ubuntu: sudo apt-get install rakarrack )

Seznámení

Nejprve spustíme JACK a až poté Rakarrack.

Prostředí Rakarracku

V prvním bloku se nachází tlačítko pro spuštění efektů, jejich síla a hlasitosti na vstupu a výstupu programu. Dále je blok pro výběr přednastavení efektů. Rakarrack obsahuje i ladičku (Tuner) a metronom (ten se zobrazí po stisknutí tlačítka Sw v bloku Presets). Dole jsou jednotlivé efekty, které můžete dle libosti spouštět a upravovat jim nastavení.

Nastavení

V okně nastavení (Settings -> Preferences nebo klávesa I) v položce JACK můžete nastavit automatické zapojení dle vašich potřeb.

Krom jiného zde můžete nastavit i vzhled - pozadí, tlačítka, fonty atd.

Přednastavení

Rakarrack obsahuje již řadu přednastavených zapojení efektů, je jich celkem 180 a jejich seznam zobrazíte kliknutím na tlačítko Bank v hlavním panelu nebo v bloku Presets (přednastavení).

Samozřejmě můžete vytvořit i vlastní zapojení. Kliknutím na tlačítko New se vytvoří nové neupravené zapojení, tlačítkem Put Order in your Rack zobrazíte okno pro změnu efektů ve vašem zapojení a můžete přidat požadované efekty za ty stávající. Upravte nastavení efektů dle gusta a celé to uložte tlačítkem Save v bloku Preferences nebo Save Presets v menu File (klávesa S).

Můžete vytvořit i vlastní banky pro rychlý přechod a přehled mezi vašimi přednastaveními. V okně Bank Manageru (Bank) vytvořte novou banku (File -> New). Své zapojení pojmenujte (v bloku Presets) a kliknutím pravým tlačítkem myši na libovolné místo v bance zapojení uložíte.

Bank Manager

Efekty

Efekty vyzkoušejte sami, můžete použít některou z přednastavených hodnot nebo si s efektem sami vyhrát.

Spojení

Nyní se dostáváme k zapojení Rakarracku skrz JACK. Vytvořená spojení si uložíme pro opětovné použití.

Základem je propojení vstupu zvukové karty capture_1 a capture_2 do vstupů Rakarracku in_1 a in_2. Abyste výsledný zvuk slyšeli, musíte propojit výstup Rakarracku out_1 a out_2 s výstupy zvukové karty playback_1 a playback_2.

Základní zapojení Rakarracku a zvukové karty

Nyní můžeme pro ulehčení budoucí práce uložit vytvořené spojení v okně Zapojovací desky.

První možností je stisknout tlačítko Nový a nechat zkopírovat všechna současná zapojení do zapojovací a desky a pouze uložit.

Druhá praktičtější možnost je vytvoření zapojení manuálně, nemusí se nám vždycky hodit zkopírování všech spojení.

Klikneme na tlačítko Přidat, pojmenujeme prvek, přiřadíme klienta a jednu zástrčku. To provedeme na levé straně u klienta system pro jednu zástrčku (pokud máte stereo vstup tak dvěma), pro Rakarrack dvěma zástrčkami. Na pravé straně vybereme dvě zástrčky pro system i Rakarrack.

Nyní propojíme vstupy zvukové karty s vstupy Rakarracku a výstupy Rakarracku s výstupy zvukové karty.

Teď už jen stačí zapojení uložit, stisknout tlačítko Spustit a vše je připraveno k pozdějšímu použití.

Základní zapojení Rakarracku a zvukové karty v zapojovací desce

Nahrávání

Abychom si mohli kytaru s efekty nahrát, propojíme Rakarrack s Ardourem. Využijeme již vytvořené zapojení a jen ho mírně rozšíříme. Spustíme Ardour, vytvoříme v něm novou stopu a přesuneme se do okna Spojení. Výstupy z Rakarracku out_1 a out_2 připojíme na vstupy do nové stopy Ardour Audio 1/in 1 a Audio 1/in 2. Dále Ardour propojíme jak jsme zvyklí: novou stopu na master a master na výstupy zvukové karty.

Nezapomeňte připojit výstupy Rakarracku na výstupy zvukové karty pro odposlech zefektovaného zvuku.

Spojení Rakarracku a Ardour

Více informací o Rakarracku a podrobný návod naleznete na stránce projektu http://rakarrack.sourceforge.net/.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze