LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme procesory Picaxe I. - úvod

logo procesory V dnešních dnech je hodně začínajících techniků, věnujících se elektronice se zájmem o programování. Není vůbec od věci naučit se programovat nějaký chip a vytvořit tak zapojení, které bude propracovanější a bude mít hlavu a patu. Otázkou však je, kde začít.

22.1.2013 18:00 | Martin Juráš | Články autora | přečteno 20397×

Bývávaly doby a není tomu ani tak dávno, kdy se lidé snažili naučit programovat své logické obvody v jazyku, který vám udělal spíš vrásky na čele než radost. S úsměvem dnes vzpomínám na hodiny strávené v hodinách číslicové techniky, kdy nás starý nerudný pán učil rozblikávat ledky zapomocí mikročipů firmy Motorola v "assembleru" tedy v nižším programovacím jazyce. Nutno podotknout, že ho zato celá třída jednak proklínala a zároveň byli mladí studenti ošizeni o možnost zábavné činnosti. Dneska naštěstí existují vyšší programovací jazyky, které naše programování do značné míry usnadní a urychlý. Pokud se chcete zdokonalit v oblasti elektroniky, bude pro vás mimo jiné důležté naučit se programovat mikrochip. V mé sérii tutoriálů jsem pro Vás vybral řadu mikrokontrolerů PIC s označením PICAXE od britské firmy Revolutin Education. Zvolil jsem ji s ohledem pro ty, kteří nemají s programováním moc zkušeností, z důvodu nízkých pořizovacích nákladů chipů a z taky ceny ostatního nutného vybavení. Ale hlavně pro to, že je to zábava.

Celý okruh článků se bude točit kolem těchto chipů a kolem jejich programování, zapojení periferií, programovacího jazyka pro PICAXE (v našem případě to bude basic). Uděláte si představu o tom, jak se dá snadno vytvořit digitální zapojení, které řeší nějký problém, jak toto zapojení sestavit, jak takovýto chip tedy vlastně mozek zapojení naprogramovat, jakým způsobem oživit obvod a nakonec vyladit program k obrazu svému. Nebojte, nebude to nic složitého. Obvody PICAXE jsou totiž určeny začátečníkům a z tohoto důvodu se vaše programování v začátcích stane jednak snadným, ale hlavně zábavným.

Na obrázku jsou mikroprocesory PICAXE, které se dělají v různých provedeních, tím je na mysli počet vývodů, velikost programovatelné paměti, různé druhy periferií apod. Díky tomu, že se tyto chipy staly oblíbenými, vznikla pro ně řada funkcí, a tak zákazník, který je ochotný něco připlatit má ušetřenou práci. Nemusí se totiž zabývat konstrukcí např. vývojových desek, vymýšlet různé převodníky, programovat složitější funkce. Co se týče ceny, je pravda, že tyto chipy stojí o něco více než obyčejné PIC avšak ulehčí zájemcům čas a nervy natolik, že se tato investice určitě vyplatí. Nejlevnější lze přes internet pořídit zhruba od 90 kč.

K tomu musíte mít ještě programovací kabel, který lze buď zakoupit přes internet nebo si ho můžete podle návodu vyrobit sami doma, ať už máte v pc starý port RS-232 nebo dnešní masově rozšířené porty USB. Takovýto programátor v porovnání s běžnými chipy není vůbec složitý a ani drahý, stačí vpodstatě pár součástek a trochu trpělivosti při sestavování a pájení.

Rodina obvodů picaxe je použitelná v širokém okruhu elektrnických zapojení, samozřejmě záleží na fantazii programátora. Původně ale vznikla pro výrobu amaterských robotických zapojení.

Hlavní síla při výrobě těchto sympatických malých robotů je ta, že máte všechny příkazy pro danné periferie předprogramované. Můžete například používat servomotory, čidla, senzory teploty apod. velmi jednoduchým způsobem. Vývoj algoritmu se takto citelně zkrátí, ale hlavně člověk bude mít radost z práce, která neztroskotá na nějakých banálních nedostatcích. Na internetu lze nalézt spoustu zapojení a návodů, jsou zde komunity a diskuzní fóra, kde rádi poradí. Pokud umíte anglicky, není problém položit ve fóru otázku a brzy dostat odpověď. Komunita je přátelská a ráda poradí. Hodně často někdo vystavuje svoje zapojení a program, který uveřejní volně k dispozici. Takovéto zdroje inspirace jsou velmi cenné. Nikomu nevadí, pokud si zapojení doma na breadbordu osadíte, oživíte a pohrajete si se zdrojovým kódem programu. Já osobně jsem se tímto způsobem naučil docela hodně.

Na obrázku vidíte programátor. Prostě osadíte do bastldesky váš PICAXE, přivedete napětí, o oscilátor se nemusíte starat (oscilátor je krystal, který udává frekvenci pro chip, může to být i RC člen) a vývody programátoru propojíte s chipem podle obrázku.

Klasický helloworld program potom vypadá tak, že připojíte k pinu ledku, nadefinujete si výstupní pin a napíšete část kódu viz níže. Ledka se rozbliká přesně podle zdrojového kódu. Basic byl původně určený pro výuku programování. Je udělaný tak, aby vám poskytnul sílu tohoto jazyka aniž by jste ztráceli čas zdlouhavým učením.

V příštím díle navážu na programátor, který si sestavíme, zapojíme a rozjdeme náš první program, jak jinak než helloworld.

Odkazy

Výrobce (anglicky): http://www.picaxe.com/
Fórum (anglicky): http://www.picaxeforum.co.uk/forum.php
Český distributor : http://www.picaxe.cz/
http://shop.snailinstruments.com/
České fórum : http://www.robotrevue.cz/forum/viewforum.php?f=27

Verze pro tisk


Informace o autorovi: Student 1.ročníku VŠB v Ostravě, obor informační a komunikační technologie, se zájmem o elektroniku, především číslicovou techniku, programování a hw.
pridej.cz

 

DISKUZE

Arduino 23.1.2013 11:07 jnet
  L Re: Basic 25.1.2013 08:31 Jirza
    L Re: Basic 20.10.2016 00:13 Jan Kuba




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze