LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Java na Webu III. - Servlety

V dnešním díle seriálu se zaměříme na jeden ze základních prvků Java webové aplikace – servlety. Popíšeme si jejich stavbu, funkce i použití. Navíc si i představíme deployment descriptor a jednu z jeho funkcí.

7.5.2013 10:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 15291×

Servlety jsou klíčovými prvky webové Java aplikace, zajišťují totiž nízko-úrovňovou komunikaci přes protokoly založené na bázi dotaz - odpověd. V asi 99,9999% případů se bude jednat o protokol HTTP, právě na něm jsou webové aplikace založeny. S jiným protokolem se nejspíš ani nesetkáte.

V praxi může jednoduchá úloha servletu vypadat například takto: Požadavek uživatele přichází k webserveru, který jej přepošle do kontejneru a ten jej předá patřičnému servletu. Servlet zpracuje příchozí data a vygeneruje stránku, kterou následovně v odpovědi zašle zpět ke klientovi. Zde je celý proces znázorněn:

Flow mezi uživatelem a servletem

Základní struktura servletu

Nyní si předvedeme kód jednoduchého servletu a popíšeme si jeho strukturu. Následující servlet pouze generuje HTML stránku s pozdravem „Ahoj světe!“.

import javax.servlet.*;
import javax.servlet.http.*;
import java.io.*;

public class AhojSvete extends HttpServlet {
    public void doGet(HttpServletRequest request, HttpServletResponse response) throws IOException {
        PrintWriter out = response.getWriter();
        out.println("<html><body><h1>Ahoj světe!</h1></body></html>");
    }
}

Po importování potřebných knihoven následuje vytvoření třídy AhojSvete, která vychází z HttpServletu (jde o podtřídu Servletu obsluhující HTTP, setkáme se s ní v 99,9999% případů).

Uvnitř třídy se nenalézá nic jako metoda main(), všechny metody životního cyklu servletu (jako například doGet() nebo service()) jsou volány kontejnerem. Co se naopak v servletu nacházet musí, je jedna z metod pro zpracování příchozích dotazů (v 99% se bude jednat od metodu doGet() či doPost()). V našem případě se jedná o metodu doGet(), které v parametrech předáme objekty request a response.

V samotné metodě pouze získáme PrintWriter z objektu response a pomocí něj poté do odpovědi zapíšeme HTML kód výsledné stránky.

GET a POST

Servlet musí povinně obsahovat jednu nebo více z metod starající se o příchozí HTTP dotaz, v drtivé většině případů využijeme GET či POST. V našem příkladu jsme pracovat s metodou GET, meto POST se zapisuje víceméně stejně, pouze pozměníme název metody, zde jsou obě vypsány:

//metoda doGet
public void doGet(HttpServletRequest req, HttpServletResponse res) throws IOException {

}

//metoda doPost
public void doPost(HttpServletRequest req, HttpServletResponse res) throws IOException {

}

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma metodami je ve způsobu zasílání. Pomocí metody GET se data posílají přímo v adrese (pomocí parametrů na konci url, například: http://www.stranka.cz/formular?barva=modra), je tedy snadné zjistit posílaná data z adresní řádky, do adresy není možné vkládat dlouhé řetězce a navíc se při obnovování stránky zasílají data znovu a znovu. Naproti tomu při použití metody POST, jsou data zasílána v těle HTTP dotazu, nelze je tedy zvenku jednoduše přečíst, je možné posílat i velice dlouhé řetězce a při správném použití nebude docházet k opětovnému zasílání dat. To ale neznamená že je jedna metoda lepší než druhá, obě mají svá specifická užití, kde se uplatní nejlépe.

Další metodou, se kterou se můžete v servletech setkat je metoda init(), jejíž obsah se spustí při startu aplikace, díky tomu můžeme ještě před uvedením do provozu načíst data z databáze apod.

Mapování servletů

Možná jste si už položili otázku, jak kontejner pozná, který servlet má zavolat nebo kde jsou zapsány URL servletů. Všechny tyto hodnoty jsou definovány v tzv. deployment desctriptoru (dále už jen DD). Jde o XML soubor sloužící mimo jiné i k ukládání globálních proměnných, nastavení bezpečnosti, autentizaci a také k mapování servletů. Zde je příklad jednoduchého deployment descriptoru definujícího cestu k našemu servletu:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<web-app version="3.0" xmlns="http://java.sun.com/xml/ns/javaee" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" 
 xsi:schemaLocation="http://java.sun.com/xml/ns/javaee http://java.sun.com/xml/ns/javaee/web-app_3_0.xsd">
    <servlet>
        <servlet-name>Ahoj svete</servlet-name>
        <servlet-class>cesta.k.servletu.AhojSvete</servlet-class>
    </servlet>
    <servlet-mapping>
        <servlet-name>Ahoj svete</servlet-name>
    <url-pattern>/AhojSvete.do</url-pattern>
    </servlet-mapping>
</web-app>

Na prvním řádku souboru se nachází deklerace XML souboru. Poté následuje hlavní pár tagů web-app obalující celý DD, tento tag musí obsahovat několik parametrů určující verzi a standardy, to není nutné si pamatovat. Uvnitř našeho descriptoru se nacházejí další dva páry tagů. První z nich (servlet) přiřazuje určitému servletu (na základě jeho umístění) identifikační název (ten může obsahovat i mezery, interpunkci atd.) Pomocí druhého páru tagů (servlet-mapping) přiřazujeme onomu servletu určitou URL (můžeme použít i wildcard, například URL /* by pokrylo všechny adresy).

Aby mohl kontejner najít DD, je nutné jej pojmenovat web.xml a umístit do složky WEB-INF/. Data z tohoto souboru jsou načtena pouze jednou, totiž při spouštění aplikace. Pro uplatnění změn je tedy nutný její restart.

Život servletu

Abychom mohli lépe porozumět dění uvnitř aplikace, popíšeme si nyní životní cyklus servletu od načtení třídy až po její zničení. Celý cyklus je ovládán kontejnerem a zkládá se z těchto kroků: načtení třídy servletu, vytvoření instance servletu, volání metody init() (tu je možné využít, jak už bylo popsáno v sekci o metodách), service() a nakonec destroy(). První tři kroky jsou za život servletu provedeny pouze jednou, totiž při jeho nahrání.

Standardně probíhá načtení servletu až při prvním přijatém dotazu na něj, v DD však lze přikázat načtení servletů již při startu. Metoda service() je volána při každém dotazu na servlet a poslední metoda destroy() je volána až při ukončení či restartu aplikace.

Život servletu

Při volání metody service() je vytvořeno z instance servletu nové vlákno, které se stará o příchozí dotazy skrz metody doPost(), doGet() apod.

Závěr

V dnešním díle jsme si popsali jak praktickou práci se servletem, tak jsme si i nastínili dění uvnitř takové webové Java aplikace. V příštím díle seriálu si podobným způsobem popíšeme neméně důležitou součást naší aplikace, totiž JSP soubory, jejich stavbu a také množství značkovacích jazyků, které tyto soubory doplňují.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze