LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linuxsoft.cz v roce 2003

Ohlédnutí za loňským rokem ve spojitosti s projektem Linux Software.

2.1.2004 13:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 18273×

V létě 2002 jsem měl nějaké volné peníze a rozhodl jsem se je investovat do Linuxu. Skončilo to tím, že jsme s Leošem Literákem založili firmu AbcLinuxu s.r.o. Svůj podíl jsem nedávno prodal zpět Leošovi. A protože chci být u toho, až operační systém Windows pro jeho nebezpečnost (škody způsobené viry na Internetu) oficiálně zakážou používat, a nebo až sami uživatelé zjistí, že to pro ně není to pravé ořechové a přejdou na Linux, rozhodl jsem se v tom pokračovat.

Měl jsem dvě možnosti, buď koupit již existující méně aktivní portál nebo založit nový. Vzhledem k tomu, že jsem nenalezl nic na prodej, rozhodl jsem se založit úplně nový linuxový portál.

Nemá cenu konkurovat zaběhlým portálům jako root.cz, abclinuxu a linuxzone, chtělo to něco, co na webu chybí a co každý uživatel Linuxu potřebuje. Už se o tom psalo na root.cz, mluvilo se o tom v AbcLinuxu, ale nikdo nic z toho nerealizoval, tak jsme se rozhodli pro adresář software pro Linux. Chtěli jsme se vrhnout i na distribuce, ale při pohledu na distrowatch.com Laco Bodnára jsme došli k závěru, že tady nemáme šanci konkurovat.

Nejdřívě jsme potřebovali tu správnou doménu, rozhodnutí zcela logicky padlo na linuxsoftware.cz, kterou jsem také 9.10.2003 (pátek) registroval a zaplatil. K mému překvapení jsem zjistil, že 13.10.2003 se stal vlastníkem někdo jiný. Následoval asi týden dost nepříjemných e-mailů z mé strany žádajících registraci domény na mé jméno. Z NIC.cz jsem se dozvěděl, že i když ve výpisu o doméně nic nebylo, současný vlastník doménu registroval a zaplatil dříve, než já. Když jsem si psal se současným vlastníkem domény, který používá e-mail společnosti software602 tak mi bylo a to nejen jím oznámeno, že není spekulant, a že s doménou má vážné úmysly. Více než dva měsíce od registrace stále ještě stránka pořádně nefunguje, není ještě ani zprovozněná databáze a vypadá to, že asi ani nebude... A pak se člověk nemá rozčilovat...

Už si nepamatuji kdo, myslím, že někdo z Pes.cz mi poradil, abych si registroval doménu linuxsoft.cz, což jsem také udělal.

Dali jsme dohromady podle mého názoru kvalitní tým: Pavel Kysilka (programátor, PHP, PostgreSQL), Ondřej Krejčík (administrátor), Václav Hlobil alias Mega (design) a začalo se horečně pracovat na softwarovém adresáři. Myšlenka, že linuxsoftware.cz bude první nás nenechala v klidu. 5.11.2003 se spustil testovací provoz. Měli jsme problémy se zadáváním záznamů, moje záznamy byly hrozné a Ondra kvůli množství práce nestíhal. Vyhlásili jsme tedy veřejnou soutěž pro ty, kdo zadají nejvíce záznamů. Cena za první místo se dostala na 6.000 Kč (celkem slušná motivace), celková výše cen byla 10.000. A záznamy začaly přibývat.

Hodně se mně líbila sezení AbcLinuxu, kde linuxáci společně popili, akorát mi vadilo, že se nekonají častěji. Když jsem pro svůj projekt www.motylek.com před pár lety hledal investory, účastnil jsem se akcí First Tuesday, což bylo setkání investorů s Internetovými podnikateli. Sice jsem tam žádného investora nenašel, ale byla tam spousta zajímavých lidí a bylo to dost zajímavé. Vyhlásili jsme tedy akci První (Pivní) Linuxový Pátek. Pátek proto, protože běžný účastník po této akci nemůže jít druhý den do práce... Chtěli jsme to udělat někde, kde mají Pilsner Urquell a kde je možné spojit stoly, aby mohl každý mluvit s každým a nebyli tak účastníci rozděleni na malé uzavřené skupinky, jak tomu je v případě samostatných stolů. Prosincové sezení se dle mého názoru vydařilo. Kolega mi říkal, že byl velmi překvapen, že tam byli lidi, kteří se nikdy neviděli a normálně se bavili o Linuxu a ostatním...

Obepisovali jsme známé portály s žádostí o uveřejnění oznámení. Téměř všude to bylo bez problémů, linuxzone, AbcLinuxu, Penguin, linuxworld, mandrake, mandrake.contactel.cz atd. Na root.cz nám oznámení odmítli s tím, že jsme konkurence. Po měsíci provozu to člověka potěší, nicméně jsem to moc nechápal. Reklamu neprodáváme a prodávat ani nechceme, v kvalitě článků s rootem soutěžit nemůžeme... Tak nevím... Snažili jsme se dostat na linux.cz, ale také marně. Třeba se to ještě změní.

Snažili jsme se dostat na Slovensko, dostali jsme odkaz na www.linux4u.szm.sk Ondreje Hučka, který nám také obstaral domény linuxsoft.sk a linuxsoftware.sk (domény na Slovensku mohou vlastnit pouze slováci). Moc děkujeme. Snažili jsme se dostat oznámení na linux.sk, několikrát jsme si s provozovatelem psali, výsledek vyzněl do ztracena... Přitom odměna 6.000 kč (cca 7500 Sk) za nejvíce softwarových záznamů dle mne není málo..

Pokoušíme se dostat i do zahraničí, také proto jsou naše záznamy také anglicky. Koupili jsme celkem 400.000 zobrazení bannerů na distrowatch.com, za velmi příznivou cenu 240 USD. Komunikace s Laco Bodnárem probíhá česko/slovensky a je hodně v pohodě, pro všechny co se chtějí zviditelnit, a zároveň podpořit jeho portál, mohu jen doporučit (v případě, že zájemci nebudou vlastnit mezinárodní platební kartu, je možné se dohodnout a platit přes nás). Výsledkem této kampaně je, že 60% návštěvníků našich stránek pochází ze zahraničí.

Provozujeme Linux CD Shop, kde se snažíme nabízet vše co souvisí s Linuxem. Máme oficiální krabice distribucí, pálíme co se dá pálit, máme trička, ABCLinux, DVD s přednáškami z Lugconu z Bratislavy atd. Scháníme plyšové tučňáky, vypadá to, že by měli být skladem v lednu.

Rok 2004

Na příští rok máme celkem skromné plány, chceme se stát největším adresářem software pro Linux na webu. Uvidíme, jestli se nám to podaří, zatím nemáme jediný záznam ze zahraničí (kromě opravy jednoho záznamu), ale budeme se snažit. Myslím si, že až budeme mít přes 1000 záznamů, tak to začne být zajímavé i pro návštěvníky ze zahraničí (už se těším až těch 1000 záznamů budeme slavit).

Připravujeme Linuxovou učebnu, máme 11 počítačů (terminál-server), na kterých plánujeme kurzy jak pro začátečníky tak pro pokročilé, pořád nestíháme, protože je hodně jiné práce.

Připravujeme prodej firewallů běžících na distribuci Slackware za lidové ceny, a prodej počítačů pro kancelář a domácí použití s naší oblíbenou distribucí Mandrake 9.2.

Máme registrovanou doménu knoppix.cz na níž chystáme českou verzi Knoppixu, ale zatím nevím, kdy se k tomu dostaneme.

Připravujeme spolu s Alešem Haklem a Lukášem Konarovským sekci Projekty, kde chceme dát dohromady zájemce o projekty a programátory, jenž je budou realizovat.

Práce bude dost, kdyby se našli dobrovolníci, co by nám chtěli pomoci, budou jen vítáni...

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze