LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

29.6.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 9558×

Pokud chcete mít přehled o tom, co se děje ve vašem počítači, budete potřebovat nějakou utilitu, monitorující to, co vás zajímá. Od podobných utilit pro Windows se liší především svou modulární stavbou. Základní utilita má vestavěných několik funkcí:

  • zobrazení názvu počítače
  • hodiny a kalendář
  • hlídání teploty procesoru
  • hlídání napětí procesoru
  • hlídání otáčky ventilátoru
  • monitorování procesů a zátěže procesoru
  • internet
  • síť
  • paměť
  • souborové systémy
  • poštu
  • stav baterií
  • uptime


Další funkce GKrellM monitoruje pomocí zásuvných modulů (pluginů), z kterých jsem vyzkoušel wireless, který umožňuje monitorování úrovně signálu wifi karty, šumového pozadí a kvality linky.

Gkrellm zobrazuje grafy, umožňující sledovat změny hodnot parametrů na čase. Ve výchozím nastavení většiny grafů je automaticky přizpůsoben počet čar mřížky a rozlišení mřížky tak, aby vykreslovaná data byla dobře viditelná. Toto chování můžete ve vlastnostech grafu změnit buď na pevnou mřížku nebo pevné rozlišení mřížky. Některé kombinace samoškálovacích režimů mohou poskytovat nejlepší výsledky.

Okamžité hodnoty sledovaných parametrů se zobrazují pomocí tzv. krelů, což jsou horizontálně se pohybující indikátory, umístěné pod každým grafem a na monitorech. V závislosti na typu monitoru ukazují rychle se měnící hodnoty dat, procento nějaké kapacity, nebo něco jiného. U mnoha funkcí lze rovněž zapnout výstrahu, akusticky indikující překročení nastavených limitů.

Grafy jsou přehledně uspořádány a označeny popiskami. Jejich umístění je volitelné a lze ho nastavit pomocí příkazů:



\t vlevo nahoře

\b vlevo dole

\n další řádek

\N další řádek pouze, pokud následující řetězec obsahuje viditelné znaky

\p předchozí řádek

\c vystředit text

\C začít vykreslování textu na středu

\r zarovnání vpravo

\f použít odlišné písmo pro následující řetězec

\w následující řetězec definuje šířku pole

\a vykresli zarovnané vlevo v definované šířce

\e vykresli zarovnané vpravo v definované šířce

\. no-op. Vhodné pro rozdělení textu do dvou řetězců.

\D0 spodek grafů, první datové zobrazení (D2 pro druhé...)

\D1 vršek grafů, první datové zobrazení (D3 pro druhé...)

Pomocí dalších příkazů lze nastavit chování monitorovacích modulů. Stačí zadat příkaz do políčka označeného "příkaz" a také do políčka komentář pokud chcete aby se zobrazoval tooltip. Po zadání příkazu se na monitoru bude zobrazovat tlačítko pro jeho spuštění, když přes monitor přejedete myší.

Gkrellm lze také ovládat myší.

  • Levé tlačítko zapíná a vypíná zobrazování extra informací.

  • Pravé tlačítko na grafu otevírá okno s vlastnostmi grafu.

  • Pravé tlačítko na panelech otvírá okno s nastavením monitoru.

Při sledování mnoha parametrů GKrellM spolupracuje s jádrem, jehož ovladače musí podporovat danou hardwarovou konfiguraci. Při kompilaci jádra je tedy nutné na to pamatovat, jinak se nepodaří monitorování některých parametrů rozběhnout.
Přechod na jádro řady 2.6 proto bohužel znamenal vyřazení některých modulů z funkce. Na GKrellM však postupně vycházejí patche nebo se objevují nové pluginy, takže lze očekávat, že se časem GKrellM přizpůsobí i novějším verzím jádra. K monitorování mnoha funkcí je nutné přiinstalovat lm_sensors.


Vzhled GKrellM je rovněž volitelný, existuje pro něj několik stovek různých skinů (témat). U většiny z nich jsou krely zobrazovány jako ručky analogových měřidel, sám jsem však dal přednost skinu, který krely zobrazuje jako páskové grafy (bargrafy) a barvy nastavil tak, aby zobrazení bylo dostatečně kontrastní.

Systémové požadavky a instalace

GKrellM vyžaduje gtk 2.0, gdk 2.0, glib 2.0. Serverová verze GKrellMd vyžaduje pouze glib (buď glib 2.0 nebo glib 1.2) a může být instalována na serverech, kde není k dispozici GTK nebo Xlibs. GKrellM je multiplatformní, může být instalován na Linuxu, FreeBSD, NetBSD / OpenBSD, Mac OS X, Solaris a Windows.

GKrellM lze instalovat ze zdrojových kódů a existuje také v RPM balíčcích pro Mandrake 9.0 (měl by fungovat i na Mandrake 8.2), Mandrake 9.1, 9.2 a 10, SuSE 8.2, RedHat Linux (i386) a Yellow Dog Linux (ppc). Dále jsou k dispozici tarbally pro Slackware 9.1, DEB balíčky pro Debian (unstable verze) a balíčky pro FreeBSD a NetBSD.

Download, senzory, pluginy a další informace:

GKrellM
Plugins


lm_sensors

secure.netroedge.com

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

odkazy nejedou 29.6.2004 11:32 Josef "jose" Kadlec
  L Re: odkazy nejedou 29.6.2004 12:01 o.k.




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze