LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Srovnání kancelářských balíků (2.) - Prezentace

Každý jedinec či firma musí občas prezentovat svoje uspěchy, proto se jako první podíváme na nástroje pro vytváření prezentací.

30.7.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 11425×

U nástrojů na vytváření prezentací, z jednotlivých kancelářských balíků, jsem porovnával tyto věci. Vytváření prezentace, prostředí, kompatibilitu s formáty MS PowerPointu (ppt - nativní formát pro ukládání prezentací, pps - nativní formát pro přímou prezentaci, pot - nativní formát pro ukládání šablon), respektivě schopnost otevření a ukládání prezentace do tohoto formátu. Pro zjištění kompatibility jsem použil tyto prezentace ppt, pps, pot, vytvořené v MS PowerPointu 2003.

U každého programu bude 5 screenshotů, které mají dokumentovat způsob kompatibility s MS PowerPointem. První dva jsou dvě stránky (z níž jedna je titulní) prezentace otevřené v editačním režimu. Další dva jsou stejné stránky v režimu prezentace. A poslední je otevřená šablona prezentace.

Titulní stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Titulní stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Šablona v PowerPointu

KPresenter - KOffice

Titulní stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Titulní stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Šablona v PowerPointu

Prostředí KPresenteru je obdobné jako prostředí v ostatních programech pro tvorbu prezentací. Prezentace se v něm vytváří jednoduše a jeho ovládání je intuitivní. V prezentacích je možné používat obrázky na pozadí, nastavit pro jednotlivé elementy stránek zobrazovací efekty a také umí pracovat s přechodovými efekty na stránkách.

Kompatibilita s MS formáty není moc dobrá. Jak je vidět ze screenshotů prezentace se sice načte a otevře, ale nefunguje čeština, jednotlivé snímky jsou bez pozadí a u seznamů s odrážkami se objevuje více odrážek než tam ve skutečnosti má být, to platí jak pro ppt, tak také pro pps. Otevření pot souboru (šablony) dopadlo ještě hůře, KPresenter správně rozpoznal, že v předloze jsou dvě stránky, ale opět nenačetl pozadí a dokonce ani rozmístění jednotlivých elementů na stránce. Uložení do MS formátu není podporováno.

Prezentace vytvořené v KPresentru se při prezentování sekaly a efekty byly trhané (testováno na Atlonu XP 1600 s 512MB RAM na Fedora Core 2 a na Intel Pentium M 1300MHz s 256MB RAM na Slackware 10).

OpenOffice.org Impress - OpenOffice.org

Titulní stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Titulní stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Šablona v PowerPointu

Vytváření prezentace v OpenOffice.org Impressu je jednoduché a intuitivní. Impress umožňuje používat v prezentaci standardní textové i snímkové efekty. Pro jednotný vzhled prezentace lze používat tzv. předlohu snímku, ve které jsou nadefinovány písma, velikost, barva atd. pro jednotlivé elementy.

Kompatibilita s MS formáty je dobrá. Při otevření libovolného z třech formátů je zachována čeština, rozvržení snímků, efekty objektů i stránek a časování celé prezentace. Všechny tyto vlastnosti umí Impress přenést i na snímek, který do této prezentace přidáte. Menší nepřesnost v interpretaci MS formátu je vidět při otevření pps souboru, který by se měl začít hned přehrávat v prezentačním režimu, ale tento soubor se jen otevře v editačním režimu. Nevidím to jako velkou nevýhodu, protože ve většině případů nám půjde o editaci PowerPoint prezentace, a ne o její přímé přehrání. Soubor s PowerPoint šablonou lze bez problému použít jako šablonu i OpenOffice.org Impress. Pokud budete chtít vámi vytvořenou prezentaci (šablonu) v OpenOffice.org Impress poslat někomu, kdo má jen PowerPoint, není to žádný problém, jelikož Impress prezentace lze uložit do MS PowerPoint formátů.

Výhodou OpenOffice.org Impressu je možnost exportování prezentace do html, pdf, a swf (neboli Flash).

StarOffice Impress - StarOffice

Titulní stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v editačním režimu PowerPointu Titulní stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Stránka prezentace v prezentačním režimu PowerPointu Šablona v PowerPointu

StarOffice Impress a OpenOffice.org Impress mají hodně společného, jak je zřejmé i ze screenshotů. Přesto existuje jeden podstatný rozdíl a tím je nelokalizování prostředí StarOffice Impressu do češtiny.

Kompatibilita s MS formáty je stejná jako u OpenOffice.org Impress, jediný rozdíl je v neúplném převedení časování efektů, které je nastaveno v PowerPoint souboru.

Po spuštění prezentace jsem zjistil drobný nedostatek OpenOffice.org Impress a tím je neschopnost přehrávat prezentaci ve fullscreenu bez okrajů (viz 2. a 3. screenshot). Testováno na dvou strojích při ruzných rozlišeních pod prostředím Gnome i KDE.

Závěr

Všechny programy umožňují vytvářet kvalitní prezentace. Co se týče kompatibility s MS formáty, je na tom hůře KPresenter, než Star/Open Office Impress .

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze