LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Ark Linux

Linuxová distribuce na čtyři kliknutí...

26.1.2004 13:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10897×

O mnoha distribucích se píše v časopisech, na Internetu a o mnoha dalších v podstatě kromě několika zasvěcených nikdo neví. Když k nám do softwarového adresáře byla přidána distribuce s názvem Ark Linux s popisem "distribuce na čtyři kliknutí" rozhodli jsme se ji stáhnout a odzkoušet.

Po vložení instalačního CD naběhne úvodní obrazovka a už můžeme počítat kolikrát klikneme. Takže za prvé - výběr země, za druhé - výběr jazyka, za třetí - výběr časové zóny (tady už Prahu najdeme). Po těchto prvních třech kliknutích se otevře další obrazovka, kde si vybereme způsob instalace.

Zde je třeba si dobře přečíst co je na jednotlivých tlačítkách napsáno. První tlačítko nabídne plnou instalaci s tím, že dojde k zformátování disku a tím samozřejmě ke ztrátě všech dat. Druhé tlačítko nabídne expresní instalaci, která nebere ohled na jiné systémy. Třetí tlačítko nabídne instalaci vedle jiného operačního systému jako DOS a Windows. Takže tohle bylo čtvrté kliknutí.

Poté se rozeběhne samotná instalace. Ve vrchních dvou okýnkách vidíme průběh rozbalování jednotlivých balíčků a jejich instalaci a ve spodním poli si průběh celé instalace můžeme krátit hraním hry tetris.

Instalace - vyber jazyka Typ instalace Prubeh instalace

Po nainstalování všeho co je třeba nás instalátor vyzve k vyjmutí instalačních médií a k restartu systému. Po restartu začne nabíhat Linux. Tady se vyskytl první malý problém. Při spouštění služby cups se start při prvním spuštění po instalaci na několik minut zastaví a hledá tiskárny. Po přibližně dvou minutách pokračuje spouštění systému.

To byl snad jediný problém, který se mi nelíbil, jinak vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Celý Ark Linux je postaven tak, aby ho mohl používat kdokoliv bez toho, aniž by věděl jak se přihlásit do systému, takže dojde okamžitě ke startu KDE.

Boot logo Boot menu Splashscreen KDE

Celá tato distribuce je skutečně postavena tak, že instalaci i ovládání zvládne každý i když nemá s Linuxem žádné zkušenosti a chce si jenom zkusit co to ten Linux o kterém někde četl vlastně je.

Po startu KDE se objeví uvítací okno kde si můžeme zvolit jazyk. Tady najdeme i češtinu, takže s námi programy v KDE komunikují v našem jazyce.

Pro nastavování všech služeb existuje v Ark Linuxu ovládací centrum, kde lze nastavit snad vše od síťových karet přes nastavení grafiky, zvuku a všeho ostatního.

KDE - balickovaci system KDE - ovladaci centrum Nastaveni KDE

Celý Ark Linux používá programy napsané pro KDE, takže nechybí ty základní, které jsou obsaženy v každé distribuci. Stejně tak jako jiné distribuce při základní instalaci nabízí jako kancelářský balík OpenOffice 1.1 namísto Koffice.

Programy jsou rozděleny do několika sekcí:

  • nástroje (Kdict, KmouseTool, Knotes a další)
  • editory (Kate, KEdit, Quanta Plus)
  • grafika (Gimp, KPaint, KView, KSnapshot a další)
  • hry (základní hry obsažené v KDE)
  • internet (Konqueror, KMail, Kppp, Videokonference, KGet, KVirc atd.)
  • kancelář (OpenOffice.org, Scribus)
  • multimedia (JuK, KMPlayer, KsCD, Xine, Kover)
  • efektivita (Korganizer, Kalarm, Kniha adres)
  • systémové (konzole, systém monitor, KCron, KDat, KwikDisk)
  • vývojové (Quanta Plus)
KDE - aplikace KDE - xbill KDE - SysV-Init

To vše je součástí prvního instalačního CD. Na stránkách Ark Linuxu je dále ke stažení iso obraz CD nazvaného Ark Extra software.

Instalace tohoto CD je stejně bezproblémová jako v případě instalačního CD. Po vložení CD do mechaniky se spustí autorun a otevře se správce programů, v kterém označíme skupinu balíčků, které chceme nainstalovat.

Na tomto CD jsou obsaženy snad všechny programy, které lze stáhnout ze stránek KDE org. Mimo těchto programů zde nechybí Mplayer, množství různých her, grafických programů.

KDE - menu KDE - KOrganizer

Na závěr lze říci jenom jedno, instalace je tak jednoduchá jak jen může být (někdy až příliš) a distribuce obsahuje nepřeberné množství nejdůležitějších programů vybraných tvůrci distribuce. Zkrátka distribuce vhodná pro běžného uživatele Windows, který si chce tento systém jenom zkusit.

Tato distribuce uživatele nenutí k tomu, aby instaloval s nějakými minimálními znalostmi Linuxu, dopřává mu tentýž komfort na který byl zvyklý z Windows (několikrát zmáčkne dále a je hotovo). Vzhledem k tomu, že uvedená distribuce vychází z RedHatu, nechybí konfigurační nástroje v této distribuci obsažené a po přepnutí do konzole se Ark Linux chová jako jakákoliv jiná distribuce.

Po zkušenosti s chováním této distribuce bych ji doporučil k vyzkoušení všem začátečníkům, kteří jinak zkouší z časopisů instalovat vše možné. Ubylo by tak možná i záporných reakcí, které čteme na computer.zive, kde si mnozí z těch, kteří buď neumí nebo nechtějí číst pokyny pro instalaci stěžují, jak jim ten zlý Linux sáhl kam neměl a přišli tak o svá data.

Jenže zamyšlení nad tím jak někteří lidé k Linuxu přistupují a na Linux přechází je na jiný článek a na ještě delší diskusi, která se kolem tohoto tématu vždy rozbouří.

CD s Ark Linuxem + CD s extra programy k Ark Linuxu je možné zakoupit v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze