LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Mp3blaster

Podívejme se na mp3blaster, textový přehrávač hudby pro konzoli.

20.10.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 6442×

Dovolím si tvrdit, že přehrávání hudby je na počítači jednou z nejčastějších činností. Ať už je to jenom prostá kulisa k práci, surfování na internetu, či cílenému poslechu, potřebujeme k ní nějaký program. Většina lidí používá oblíbený program XMMS. Když máte na disku pár různých mp3 co se vám líbí, bez většího dělení poházené po disku, tak to stačí - párkrát zaklikáte myší a ono to hraje. Situace už přestává být tak pohodlná když alb přibývá... to je pak vhodné se porozhlédnout po nějakém přehrávači, který nabízí sofistikovanější správu playlistů. Grafických jich pár existuje (např Rhythmbox), ale já se samozřejmě poohlédl po něčem pro konzoli. A našel jsem - v dnešní recenzi si představíme skvělý mp3blaster.

Mp3blaster už podle názvu samozřejmě zvládá formát mp3. Bez problémů si ale poradí i s formáty wav, ogg vorbis či sid ( pochopitelně je nutné mít nainstalované příslušné knihovny.)

Program využívá knihovnu ncurses, kterou musíte mít nainstalovanou v systému, což v drtvivé většině případů již máte. Popíšeme si instalaci ze zdrojových kódů - ke stažení na stránkách projektu, ale stejně tak dobře můžete použít balíček pro vaši distribuci nebo statickou binárku, která by měla být funkční na většině systémů.

Kompilace se provádí klasickou trojkombinací:

./configure; make; make install.

./configure --help vám vypíše možné volby ke kompilaci, ale není třeba nic upravovat, jestliže nezadáte nic, skript configure automaticky prohledá váš systém a určí volby ke kompilaci.

Nakonec configure vypíše stručné shrnutí:

Building summary:
static binaries    no
ogg-vorbis         yes
lirc               no
mysql mp3tag       no
libpth             no
pthreads or pth    pthreads
nas                no
sidplayer          no

V souhrnu tedy vidíte jaké formáty a funkce budou v mp3blasteru dostupné.

Po úspěšné instalaci můžeme program spustit prostým příkazem mp3blaster. Přivítá vás nějak takto vyhlížející obrazovka:

Program se ovládá přes klávesnici a veškeré klávesové zkratky jsou přímo zobrazeny v programu. Okno mp3blasteru je rozděleno na několik částí, úplně nahoře je seznam klávesových zkratek (listovat v nich jde pomocí +/-), v rámečku pod zkratkami se se zobrazuje jaký máte momentálně mód přehrávání a název následující skladby. Pod tímto je část zabírající největší část programu - při procházení disku se zde zobrazují adresáře a soubory, a nebo tady budou jakési skupiny (groups) do kterých si budete řadit svou hudbu. Jak si budete svou hudbu řadit záleží pouze na vás, jde ale o to si vytvořit dobrý systém a přehledné kategorie ať odpadne zbytečné pobíhaní po disku. A úplně dole je rámeček, v kterém se zobrazuje název právě hrající skladby - mp3blaster umí číst ID3 tag, takže se zde zobrazí název souboru a nějaký ty informace z tagu.

Na pravé straně okna programu je sloupec kde se zobrazuje kvalita souboru, jsou zde vyznačeny klávesy pro pohyb v hudbě - přetáčení, přeskakovaní skladeb, pauza, stop apod. Ukazuje se zde taky uběhlý a zbývající čas, hlasitost, způsob přehrávání (náhodně, opakovat skladbu) atd. Ostatně vše vidíte přehledně na prvním obrázku.

A jelikož po prvním spuštění nemá program k dispozici playlist, pojďme si ukázat jako ho vytvořit. Nejdříve ale musíme opravit jednu nepříjemnou věc - někomu to může fungovat a někomu nemusí, záleží na nastavení klávesnice, ale prostě se může stát, že jestliže používáte X-Window, tak vám nebudou fungovat klávesové zkratky F1..F12. Nezoufejte, dá se to jednoduše přemapovat. Ve svém domovském adresáři vytvořte soubor .mp3blasterrc s následujícím obsahem:

#The default keybindings make perfect sense if you are using a text console.
#If you run mp3blaster in X, you might want to uncomment the following
#keybindings:
Key.SelectFiles = 1
Key.AddGroup = 2
Key.SetGroupTitle = 5
Key.ToggleRepeat = 6
Key.ToggleShuffle = 7
Key.TogglePlaymode = 8
Key.ToggleSort = F
Key.ChangeThread = #
Key.File.AddFiles = 1
Key.File.InvSelection = 2
Key.File.RecursiveSelect = 3
Key.File.SetPath = 4
Key.File.DirsAsGroups = 5
Key.File.Mp3ToWav = 6
Key.File.AddURL = 7
Key.LoadPlaylist = l
Key.WritePlaylist = w
Key.Play.Next = n
Key.Play.Previous = b
Key.Play.Forward = N
Key.Play.Rewind = B
Key.Play.Play = p
Key.Play.Stop = s

Jednou možností je vložit si ho zde ze stránky, nebo můžete překopírovat příkladový konfigurační soubor (při instalaci ze zdrojových kódu /usr/local/share/mp3blaster/sample.mp3blasterrc) a odkomentovat v něm výše uvedené řádky - to způsobí že se klávesové zkratky přemapují na nekonfliktní klávesy.

A teď už konečně k přidání hudby do playlistu. Stiskněte "1" - zobrazí se před vámi obsah adresáře z něhož jste mp3blaster spustili. V adresáři se normálně pohybujete pomocí šipek nahoru a dolů, vstupujete do podadresářů, vyjíždite z nich apod. Pro rychlejší hledání stiskněte "/" a začnětě psát hledanou věc. Najeďte do adresáře kde máte hudbu - při najetí na nějaký soubor s hudbou stiskněte enter a on se začné přehrávat. To ale není úplně to po čem toužíme - jestliže chcete přidat jednoduše do playlistu veškeré podadresáře jako skupiy stiskněte "5" (Add Dirs As Groups - přidej adresáře jako skupiny) - to může, podle množství hudby, i nějakou chvíli trvat. Každopádně výsledek bude vypadat nějak takto:

Playlist uložíme stisknem "w" a následně si vyberete cestu a jméno souboru, například playlist.lst.

Tímto jsme vytvořili a uložili náš playlist, teď můžeme skupinami procházet podobně jako adresářemi a soubory. S tím rozdílem, že je můžeme pohodlně přehrávat - jestliže stisknete "p" (play) nad skupinami, začnou se přehrávat, jesliže najedete do skupiny a stisknete "p" začne se tato skupina přehrávat apod. Můžete procházet a měnit libovolně playlist během přehrávání.

Přepínat zobrazení souborů můžete pomocí "f" (Toggle File Display - přepni zobrazení souboru), přepínáte mezi názvy souboru bez ID3 tagu, s ID3, a celou cestou k souboru.

Jak jsme jsme si již řekli veškeré klávesové zkratky jsou viditelné na obrazovce, ale přece:

Pro přehrávání využijete hlavně: b - skladba zpět, p - pauza, n - skladba vpřed. B - přetočení skladby vzad, S - stop, N - přetočení skladby vpřed. Hlasitost ovládáte pomocí "<" a ">".

Nastavení programu se provádí přes konfigurační soubor ~/.mp3blasterrc, jeho ukázku najdete v /usr/local/share/mp3blaster. Všechny volby konfiguračního souboru jsou popsány v manuálových stránkách - jeho syntaxe je jednoduchá a skládá s z "jméno = hodnota". Podle ukázkového souboru si odkomentujte a upravte ty volby, které vám nevyhovují. Například volba:

HideOtherFiles = true

Způsobí, že se budou při procházení disku ukazovat jen hudební soubory.

SkipLength = 10

Zase nastavuje délku přetáčení skladby v sekundách.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze