LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gnuplot 5 - Možnosti exportu

V poslední lekci se zaměřím na přesměrování standardního výstupu.

8.11.2004 10:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 20740×

Na úvod

Pokud spouštíte Gnuplot z nějaké konzole ve Vašem oblíbeném pracovním prostředí, mělo by se (mimo jiné) zobrazit hlášení, že typ terminálu byl nastaven na X11 (terminal type set to 'x11'). To znamená, že grafy budou kresleny do x-ového okna. Ve většině případů nebudete potřebovat toto nastavení měnit. Změnou výstupu však můžete docílit export grafu do mnoha různých formátů (zmíním alespoň gif, png, emf, latex, emtex, PostScript...). Druhým důvodem pro změnu výstupního média je práce na počítači bez grafického serveru.

Ladění X okna

Typ terminálu se nastavuje příkazem set terminal, jehož jediným povinným parametrem je výstupní terminál. Příkaz může obsahovat další parametry závislé na zvoleném terminálu. Úplnou nabídku přístupných typů získáte zadáním set terminal bez parametrů. Nyní se podíváme na vyladění vzhledu x-ového okna:

set terminal x11 title "Sinusoida" # změna titulku okna
plot sin(x)

Příkaz změní výstupní terminál na x11 a nastaví titulek x-ového okna na Sinusoida. Pravděpodobně nejdůležitějším parametrem u terminálu x11 je identifikační číslo okna, pomocí něhož je možné vykreslovat grafy do více oken:

set terminal x11 1 # kresli do okna 1
plot sin(x)
set terminal x11 2 # kresli do okna 2
plot cos(x)
set terminal x11 1 # a opět do okna 1
replot asin(x)

Tloušťku a styl čáry lze upravit pomocí příkazů set style, barvu lze nastavit přímo při kreslení:

plot x 5 # akvamarinová

Zde je tabulka kódů barev:

 1. červená
 2. zelená
 3. modrá
 4. fialová
 5. akvamarín
 6. hnědá
 7. okrová
 8. oranžová

Pro lepší orientaci se podívejte na přiložený obrázek. Velikost okna se dá upravit tažením myší, pro zavření stiskněte klávesu q.

Výchozí barvy KSnapshot Vyexportovaný gif soubor

Výstup do grafického souboru

Nejprve změníme typ terminálu například na gif:

set terminal gif

Pokud nyní necháme vykreslit nějaký graf (plot x), zobrazí se na konzoli hromada "smetí" Tím smetím je ve skutečnost vlastní obrázek. Bude tedy ještě potřeba přesměrovat výstup z konzole (STDOUT) do souboru:

set output "graf.gif"
plot sin(x)
unset output # návrat na STDOUT
show output # zobraz cíl výstupu

Nyní by se měl v pracovním adresáři vytvořit soubor pojmenovaný graf.gif. Příkazem show output můžete kdykoliv zobrazit jméno výstupního souboru. Pokud není výstupní soubor specifikován, zobrazí se STDOUT. Pro vytvoření souboru musíte mít samozřejmě oprávnění zapisovat do pracovního adresáře. Ještě zopakuji, že také v prostředí Gnuplotu lze používat příkazy pwd (výpis aktuálního adresáře) a cd "adresář" (pro změnu pracovního adresáře). Pomocí přídavných parametrů lze upravovat výsledný vzhled gif obrázku (velikost, barvy nebo fonty, průhlednost). Barvy se zadávají ve tvaru xRRGGBB, kde RR je hexadecimální vyjádření červené, GG zelené a BB modré složky barvy:

set terminal gif large size 400,300
set output "vystup.gif"
plot sin(x)
set terminal gif large transparent size 640,480\
  xffffff \
  x000000 x202020 x404040 x606060 \
  x808080 xA0A0A0 xC0C0C0 xE0E0E0
plot sin(x),cos(x),asin(x),acos(x),asinh(x),acosh(x)

Parametrem large nastavíme velikost písma (ostatní možnosti jsou tiny, small, medium, large, giant), parametrem transparent zvolíme průhledné pozadí, size upraví velikost obrázku (v pixelech). Pro podrobnější nastavení zadejte help gif

Zcela analogicky by se provedl výstup do jiných souborů, i zde je možné použít nápovědu (help png, help latex).

Pokud máte k dispozici grafický server, nemusíte se exportem do grafických formátů zabývat. Stačí použít nějaký program sloužící ke snímání obrazovky. Součástí pracovního prostředí KDE je velice šikovná utilitka KSnapshot, také Gnome má podobný nástroj (tuším, že se jmenuje Snímač oken Gnome). Funkce snímání okna je dostupná také v GIMPu nebo ImageMagicu.

Tisk souboru

I zde platí, že lze graf vytisknout například pomocí GIMPu. Pokud ovšem nemáte x server, změňte výstup na postscript:

set terminal postscript
set output "tisk.ps"

Nyní vykreslete požadovaný graf a ukončete Gnuplot. Na konzoli zadejte:

hendrek@nebuchadnezzar:~/gnuplot$ lp tisk.ps

Tímto odešlete dokument na výchozí tiskárnu. Můžete vyzkoušet také příkaz ps2pdf, který překonvertuje postscriptový soubor na pdf (Portable Document Format):

hendrek@nebuchadnezzar:~/gnuplot$ ps2pdf tisk.ps vystup.pdf

Při opakovaném volání příkazu plot nebo splot nedochází k přepsání souboru ps, ale k přidání stránky:

set terminal postscript
set output "multi.ps"
plot sin(x)
plot cos(x)
splot sin(x)*cos(y)

Získání nápovědy

Program Gnuplot obsahuje rozsáhlou a dobře srozumitelnou nápovědu doplněnou o celou řadu praktických příkladů. Na nápovědu jsem se odvolával v průběhu celého seriálu, takže teď jen shrnu základní informace. Po napsání příkazu help se zobrazí základní informace a seznam kapitol. Pro vyhledání nějakého konkrétního příkazu, stačí zadat help jméno_příkazu. Zejména u příkazu set často využijte možnost zobrazit si seznam přípustných parametrů:

set # vypíše parametry příkazu set
set style # vypíše styly kreslení
set terminal # vypíše přístupné terminály

Velice užitečné jsou také ukázkové dávkové soubory umístěné typicky v adresáři /usr/doc/gnuplot-4.0.0/demo Jejich prostudováním se naučíte řadu užitečných triků. Další ukázky jsou k dispozici na http://www.gnuplot.info/demo/ a na adrese http://www.gnuplot.info/help.html naleznete řadu odkazů na stránky věnované tomuto programu včetně odkazů na diskuzní skupiny a Wiki.

Licence

Program Gnuplot není šířen pod licencí GNU/GPL. Licenci si můžete přečíst zadáním příkazu help copyright. Pokud ovšem nechcete šířit modifikované zdrojové kódy, neklade na Vás licence žádná omezení.

Gnuplot pro Windows

FTP serveru je možné stáhnout si verzi pro 32 bitová Windows (soubor gp400win32.zip). Tato verze obsahuje jednoduché grafické rozhraní. Instalace je jednoduchá, stačí rozbalit archiv a spustit binárku. Po rozbalení zabere na disku necelých 6Mb. Gnuplot se tak může stát vítaným pomocníkem při výuce matematiky a fyziky na školách. Jedinou překážkou je tak informovanost a ochota pedagogů.

A to je ode mne vše. Doufám, že Vám Gnuplot pomůže při studiu matematiky a/nebo fyziky.

Gnuplot we Windows 2000 Pracovní prostředí Okno s grafem

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze