LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> KAddressBook

Spousta lidí má v hlavě, na papíře, v telefonu, a někteří v paměti množství adres, telefonů, emailů svých přátel, spolužáků, spolupracovníků či zákazníků. Každý určitě někdy snil o tom, že tyto kontakty bude mít na jednom místě v počítači. Tento článek vám možná pomůže tento sen splnit.

31.12.2004 06:00 | Vasek | Články autora | přečteno 6082×

KAddressBook je hlavní aplikace pro správu kontaktů pro KDE. Tento program vám umožňuje efektivní a komfortní správu vašich kontaktů. Program je možné spustit z konzole příkazem kaddressbook nebo prostřednictvím KDE menu --> Kancelář --> Kniha adres. Po spuštění uvidíte obdobné okno jako je na následujícím obrázku.

hlavní dialogové okno

Po prvním spuštění programu váš adresář neobsahuje žádný kontakt. Proto prvním krokem, se kterým se seznámíme, je způsob přidávání kontaktů do našeho adresáře. Přidání nového kontaktu je možné provést několika způsoby: přes menu Soubor --> Nový kontakt, z nástrojové lišty kliknutím na tlačítko prázdného listu či pomocí klávesové zkratky CTRL+N. Dialogové okno, které se vám otevře, bude vypadat jako na následujícím obrázku.

dialogové okno pro přidávání kontaktů

K jednotlivé osobě je možno přidat velké množství informací. Tyto informace jsou rozděleny do třech záložek (Obecné, Detaily, Různé). Na záložce obecné je možno vložit obecné informace ke každému kontaktu (jméno, role, organizace, telefony, adresa, e-mailová adresa atd.). Pro zjednodušení přidávání některých informací např. jména a titulu či adresy je možné využívat dialogová okna, které se vám zobrazí, po kliknutí na tlačítko Upravit jméno či tlačítko Upravit adresy.

úprava jména úprava adresy

Ke kontaktu je možné přidat několik adres (domů, do práce, mezinárodní, pro balíky). Pokud si zadáte u kontaktu více adres, je možné určit jednu z adres jako korespondenční. Další z informací, které si můžete ke kontaktu přidat je několik telefonních čísel (standardně je u kontaktu možno přidat 5 telefonních čísel), pokud vám 5 čísel u každého kontaktu nestačí není problém přidat si ke kontaktu libovolný počet telefonních čísel. Samozřejmostí je možnost přidání libovolného množství e-mailů. V dnešní době je hodně rozšířenou formou komunikace prostřednictvím instant messangerů, proto i tento kontakt je možné uložit k dané osobě. Většina lidí (firem) vlastní webovskou prezentaci, proto je možné uložit si URL jejich prezentace. Jednotlivé kontakty je možné třídit do kategorií kontaktů, rodinných kontaktů, kontaktů na přátele, kontaktů na spolužáky atd. Z důvodu ochrany jednotlivých kontaktů je možné u každého kontaktu určit, zda se jedná o veřejný, soukromý či důvěrný kontakt, a podle toho s ním aplikace zachází. Pokud se přepnete na další záložku Detaily uvidíte následující okno.

dialogové okno pro přidávání kontaktů

Na této záložce si máte možnost ke každé osobě přidat další podstatné informace: jméno manažera, asistenta, oddělení, ve kterém pracuje. Přezdívku osoby, jméno manželky, datum jejich svatby či datum narozenin. Jelikož většinu kontaktů si skladujeme jen kvůli tomu, co kdybychom dotyčnou osobu někdy potřebovali, proto je možné, si ke kontaktům přidat poznámku, kde jsme se s danou osobou setkali, a co je zač atd. Na další záložce Různé je možno přidat další informace o osobě.

dialogové okno pro přidávání kontaktů

Zde je možné přidat si fotografii dané osoby či loga firmy. Tyto obrázky je možné přidat jak z lokálního souboru nebo přidat url souboru na Internetu. U kontaktu je možné přidat si přesnou polohu místa sídla pomocí geografických souřadnic.

geografická poloha

Přidané kontakty mohou vypadat třeba takto.

okno s kontakty 1 okno s kontakty 2

Po přidání všech vašich kontaktů do aplikace bude nejčastější prací s kontakty vyhledávání příslušných kontaktů. Kaddressbook umožňuje filtrování, vyhledávání kontaktů, či jejich třídění. Práce s uloženými kontakty je následující, v levé části okna se objevuje seznam kontaktů (jmen, příjmení a e-mailů) a po kliknutí na libovolné jméno se objeví detailní informace o daném kontaktu. Pokud je kontaktů jen pár, vystačíme si s výběrem osob předcházejícím způsobem, pokud těch kontaktů bude 100 a více, budete muset začít používat vyhledávání. Pole pro zadání vyhledávaného textu se nachází pod lištou nástrojů. Standardně aplikace daný text hledá ve všech polích kontaktů. Pokud potřebujete, máte možnost, vybrat si pole, ve kterém se má daný text najít. Pokud jste při zadávání kontaktů poctivě rozdělovali kontakty do jednotlivých skupin, máte možnost urychlit si vyhledávání kontaktu zapnutím filtru, kterým vyfiltrujete kontakty jen z dané kategorie.

KAddressbook umožňuje jednoduše změnit způsob zobrazení kontaktů prostřednictvím tzv. pohledů. Přepínání mezi jednotlivými pohledy je možné prostřednictvím Pohled --> Vybrat pohled, z počátku je v seznamu pohledů jen jeden základní pohled. Nové pohledy je možné vytvořit pomocí Pohled --> Přidat pohled. Při vytváření nového pohledu, lze vybrat ze tří základních druhů pohledů, a je nutné si daný pohled pojmenovat. V následujícím okně máte možnost vybrat si pole, která mají být v daném pohledu zobrazena, a nastavit výchozí datový filtr.

výběr typu vytvářeného pohledu výběr polí použitých v daném pohledu

Na následujících obrázcích je ukázka několika pohledů.

pohled katrta pohled ikona pohled tabulka

Pokud si chcete vytvářet svoje distribuční seznamy, i toto KAddressbook umí. Stačí si pomocí Nastavení --> Zobrazit rozšiřující lištu --> Editor distribučního seznamu. Poté nám přibude v dolní části lišta, s jejíž pomocí máme možnost vytvářet distribuční seznamy, stačí napsat název distribučního seznamu. A poté stačí jednoduše přetáhnout kontakty z horní části okna do našeho distribučního seznamu.

distribuční seznam

Jelikož je KAddressbook součástí PIM balíku aplikací pro KDE, je provázán s dalšími aplikacemi, které jsou součástí tohoto balíku. V KMailu je možné při psaní mailu využívat kontakty uložené v KAddressbooku, jak je zřejmé z následujícího obrázku.

KMail

Kontakty umí ukládat program několika způsoby. Způsob ukládání je možné nastavit při prvním spuštění. Nebo je možné ho změnit za chodu programu prostřednictvím Kde ovládacího centra pod položkou Komponenty KDE --> Nastavení zdrojů KDE a z výběrového seznamu je potřeba vybrat contact (viz. následující obrázek).

nastavení aplikace

Pro ukládání informací si lze vybrat jeden z následujících umístění:

Adresář
každý kontakt bude uložen v samostatném souboru
Soubor
všechny kontakty budou uloženy v jednom souboru
IMAP
kontakty jsou ukládány na imap server
LDAP
kontakty jsou ukládány na ldap server
Síť
kontakty jsou ukládány do jednoho souboru na serveru (podporovány HTTP, WebDAV, FTP a Fish)

Pro všechny předcházející způsoby ukládání je možné si vybrat jeden z dvou formátů, ve kterém se budou kontakty uchovávat.

vCard
kontakty budou uloženy ve formátu vCard (podle specifikace RFC 2426)
binary
kontakty budou ukládány v binárním formátu, čímž se zvýší výkon při ukládání a načítání, ale není přenositelný jako vCard

U KAddressbooku je vidět, že se tvůrci nechali inspirovat adresářem, který je součástí aplikace MS Outlook (sami se tím netají), ale KAddressbook není prostou kopií, nabízí řadu funkcí, které by mu mohl Outlook závidět (např. možnosti a způsoby ukládání kontaktů). Velkou výhodou je těsné provázání s dalšími aplikacemi KDE. Díky ukládání kontaktů do standardního vCard formátu není problém propojit KAddressbook s libovolným e-mail klientem.

Závěr

KAddressbook hodnotím jako zdařilou aplikaci plnící svůj účel. Doufám jen, že ji její tvůrci neintegrují do KMailu či jiného email klienta, a budou ji nadále vyvíjet jako samostatnou aplikaci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze