LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> NeroLinux 2.0

NeroLinux je žhavou novinkou na Linuxovém poli. Je stejně tak dobrý jako jeho klon určený pro platformu MS ?

21.3.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 8008×

Úvodem ...

Novinka, která spatřila světlo internetu a chtěla by oslovit Linuxový svět. Tak, bych stručně uvedl snahu společnosti Nero a jejího zbrusu nového produktu NeroLinux. Je NeroLinux na tak vysoké úrovni, jako jeho klon určený pro MS platformu? Posuďte sami a přečtěte si co vše NeroLinux umí.

Kde NeroLinux najít

NeroLinux není uvolněný pro free download. Musíte mít doma Registrovanou verzi Nera6 Reloaded a k tomu ještě přístup na internet. Na této stránce si produkt zaregistrujete a pak už jen stahujete rpm balíček.

Podporované systémy

Z oficiálního webu Nera se dozvíte, že jsou podporovány systémy SuSE 8.0 až 9.2, RedHat 7.3 až 9.0 včetně Eterprise Linux 3 a FedoraCore3. O podpoře v systémech MDK či Slack nebo snad v Gentoo či Debian se nikde nepíše. Z nepotvrzených zdrojů však mám informaci, že všechny mnou jmenované systémy jsou schopné produkt spustit. Sice zvláštní přístup, ale budiž. Já sám pracuji pod MDK 10.0 a s instalací rpm balíčku nebyl problém.

Vlastnosti a Funkce

NeroLinux používá vlastního „low-level“ NeroAPI rozhraní. Nevím co všechno si mám pod tím představit a ani se mi zatím nepovedlo o tomto „API“ sehnat podrobnější informace. Pokud někdo má takové info, prosím nechť se ozve, zajímalo by mě co to tam hoši z Nera zchroustali. Podpora by tímto měla být jak u interních CD/DVD mechanik tak i těch externích připojených přes USB. Co třeba mechanika připojená přes FireWire ??? O tom se nic nepíše a nemám zrovna jednu v šuplíku, abych to mohl zkusit. Ale mlčí-li oficiální zdroj pak asi vítr. Dále se dočteme o vlastnosti Ultra Buffer support (jsem zvědavý co tam bude za zveličující slovo při portaci na MacOS X .... Mega, Super, GiGA??, kdo ví). No a nakonec se dočteme o podpoře jádra 2.4 i 2.6.

K funkcím by se stručně dalo napsat toto: Umí to samé jako K3B. Je tedy potřeba takovýto nástroj, když máme free produkt? Otázka do pranice. Ale stručně k výčtu.

  • Podpora zápisu dat v ISO9660/UDF pro CD/DVD
  • Možnost vytvoření Bootovacího CD/DVD
  • Mp3 to Audio a Audio to Mp3 podpora (tím mám namysli i podpora wav)
  • Mixed Mode zápis
  • CD Extra
  • zápis CD/DVD image (ISO, Nrg, Cue Sheets)
  • Multisession
  • DoubleLayer DVD support
  • Copy CD/DVD

NeroLinux Prakticky

Jak to všechno vlastně vypadá a jak to funguje? To bude téma, kterým se budu zabývat ve zbytku mého povídání.

Po spuštění se objeví jak jinak než známý uvítací dialog – obr.1 (známý hlavně pro MS uživatele). A ihned za tímto dialogem vyskočí okno, dychtivě vyžadující registrační číslo – obr.č.2. Po vložení se otevře samotné GUI NeroLinux(-u) a představí se v plné kráse – obr.č.3. Windowsáci se musí rozplývat radostí :)) úplně to vidím .... Po prvním euforickém zajásání, které rychle opadne, když zjistí, že po kliknutí na ikonu nový(New) se nezobrazí dialogové okno s výběrem typu kompilace (známého z Nera pro MS), ale samotný program se jen suše zeptá jestli stávající kompilaci uložit či nikoliv, se někdo zarazí. Ani jednotlivé panely nejsou seřazeny tak jsou mnozí zvyklí. Některé ikony jsou sice stejné, jiné však v Neru pod MS nenajdete. Ale jinak prostředí působí příjemným dojmem (všude jsou barvičky :).

4 důležité ikony

Ty nalezneme v levé spodní části GUI NeroLinuxu. Jejich význam je následujicí:

  • Ikona Virtual file system – přepne spodní část GUI do dvojce oken, ve kterých vytváříme strukturu budoucího CD/DVD. Fugují tam věci jako vytváření/mazání adresářů, souborů a jiné havěti.
  • Ikona Track Editor – jak sám název napovídá, aktivuje tím ve spodní části GUI prostor pro vkládání stop, myšleno tím hlavně těch Audio.
  • Ikona Recording settings – opět věc známá. Nastalit lze rychlost zápisu, formu zápisu, test zapsaných dat a další. Nechybí ani výběr typu média (CD/DVD) nebo možnost ukončení stopy tak, že není možné přidat další.
  • Ikona Terminal page – nebo spíše terminálové okno zobrazí uživateli všechny zprávy o právě vykonávaných operacích.

Zapisujeme Data

Princip zcela jednoduchý. Vybereme data, která chceme zapsat, přetáhneme z horního okna do spodního, pojmenujeme vhodným názvem CD/DVD a jsme-li spokojeni přejdeme k samotnému zápisu. Ikona pro zápis je opět stejná, takže ji všichni znalí určitě naleznou a ti neznalí se dlouho trápit hledáním nebudou, protože zas takové množství ikon program nemá.

Audio

Ani zpracování audio stop nebo mp3 se zvláštním způsobem neliší od zpracování v GUI pro MS. V případě, že chceme mp3 zapsat jako audio stopu vybereme v okně file manageru adresář kde máme vybrané soubory uloženy, označíme, přetáhneme do track editoru (bor.č.6), v Recording Settings nastavíme formu zápisu na Disk-at-Once, protože jen tak se nám NeroLinux zapíše i CD-Text a stopy nebudou přerušovány 2-vteřinovou pausou. V opačném případě, tzn. chceme-li z audio stopy udělat mp3, klikneme ve file manageru na mechaniku s vloženým audio CD, vybereme příslušné audio stopy a přetáhneme do Virtual file manageru (ta první ikona vlevo) – obr.č.7. NeroLinux si stopy zkonvertuje do formátu wav. Následným kliknutím pravým tlačítkem na příslušné wav soubory a vybráním volby „Convert to..“(Obr.č.8) se otevře dialogové okno určené pro uložení do požadovaného adresáře a po této volbě přijde další, kterou vyberete příslušný formát pro konverzi (Obr.č.10).

Tady mě nemile překvapilo až zarazilo dialogové okno, které zkonstatovalo, že wav se bude do formátu mp3/ogg konvertovat cca 40min !! (viz. Obr.č.11) No teda nevím, kdo bude mít kolik trpělivosti, aby si počkal na zpracování celého CD. Bohužel, žádné nastavení pro kompresi jsem nenašel. Chyba může být i jinde (přece jen jsem software instaloval na nepodporovaný systém.... kdo ví). Každopádně je to asi největší nedostatek na který jsem během prvního testování narazil.(Možná by se hodila podpora ffmpeg knihovny)



Multisession CD

Ani tady není práce nikterak složitá. Jednoduchým kliknutím na ikonu Import Session nebo volbou z Menu-Edit-Import Session (Obr.č.12), otevřete příslušné okno kde vyberete naposledy zapsanou session (jako na obr.13) a vše pokračuje již zaběhlým způsobem. Dobrou výhodou je, že když zapíšete příslušnou session v NeroLinux(-u), nebude se pak Nero pod MS vztekat, že session byla vytvořena jiným programem nebo hůř, že přidání další session odmítne.

Ostatní

V případě ostatních funkcí, jako je mazání RW medií, kopírování CD/DVD ať už metodou On the Fly nebo skrze image není co rozebírat. Funguje to stejně jako v případě Nera pod MS a funguje to spolehlivě(viz.Obr.14) Stejně jako v případě záloha CD/DVD do image souboru.

Závěrem ....

Zda-li bude mít NeroLinux úspěch či nikoliv nedovedu posoudit. Ale už teď je mi jasné, že na Linuxovou komunitu příliš nezapůsobí. A taky proč!? Kupovat si kvůli tomu Nero pod MS když nepoužívám MS? Trochu hloupé, ne?!. Navíc většina těch, kteří počítač mají, dostane se svojí novou mechanikou OEM verzi Nera, se kterou nelze registraci vyřídit a pořídit si tak Linuxový klon, tzn. opět smůla a o důvod míň proč se tím vůbec zabývat. A nakonec, i když nevím kde přesně, ale určitě se na nejrůznějších místech internetu Linuxový klon Nera vyskytuje, takže ti kdo si jej budou chtít vyzkoušet budou hledat a najdou. Ostatní zůstanou u K3b, které plně vyhovuje požadavkům Linuxového uživatele.

Na úplný závěr bych chtěl ještě podotknout, že se jedná o první pohled na tento nový produkt a mohl jsem některé věci opomenout, proto pokud se tak stane, omluvte tuto skutečnost. Další vývoj tohoto software budu sledovat a v případě významnějších změn se opět k tomuto tématu pokusím sepsat pár řádků.

(...a ještě jedna poznámka! Manuál k tomuto software ke stažení je. Můžete se tedy pokusit v případně nesrovnalostí nebo v případě výskytu problému, situaci vyřešit sami).

Odkazy:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

zly link 21.3.2005 09:44 Tomáš Srnka
L Re: zly link 21.3.2005 09:53 Ivan Majer
good 22.3.2005 07:22 background
win 22.3.2005 08:37 Ivan Doležal
L Re: win 22.3.2005 09:30 o.k.
  L Re: win 23.3.2005 11:54 krtko
Prevod do mp3/ogg 22.3.2005 21:36 fedor
Nero linux je shit!!!! 23.3.2005 23:16 Jan Habernal
  L Re: Nero linux je shit!!!! 25.3.2005 10:50 krtko
    L Re: Nero linux je shit!!!! 25.3.2005 14:18 Ivan Majer




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze