LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> SCONS - Nástroj pro sestavování software - (1)

Používáte GNU Autotools? Určitě ano, je to velmi užitečný softwarový balík. Má však několik nevýhod, které daly vzniknout několika projektům kladoucím si za cíl jejich eliminaci. Scons je z těchto projektů nejnadějnější.

31.3.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 10890×

Předmluva

O projektu SCons jsem věděl již dávno. Zařadil jsem ho mezi slibně se vyvíjející projekty a čekal, co ze z něj časem vyvine. Přesněji řečeno, čekal jsem až a zda ho začnou používat Open Source projekty. V roce 2004 se konečně začal SCons více používat jako build systém pro Open Source projekty. Zdetekoval jsem několik projektů, které přešly z GNU autotools na SCons. SCons začal být používán i v komerční sféře, podle slov autorů je to build systém pro hru Doom 3. Pravděpodobně nejznámější Open Source projekty používající SCons jsou Blender a jeho spřátelený renderer Yafray.

Nevýhody GNU Autotools

GNU Autotools se skládají ze tří hlavních částí: Autoconf, Automake a Libtool. Programátoři je proklínají sice všechny, ale pokud bych je měl seřadit podle jejich neoblíbenosti tak 1. automake, 2. libtool, 3. autoconf. To však neznamená, že se nepoužívají. Právně naopak. Protože tyto nástroje odvedou i přes své nedostatky dobré služby, je po zanadávání si obvykle snadnější svůj projekt přizpůsobit představám Autotůlů než je zcela ignorovat a obstarat si ekvivaletní věci ve vlastní režii. Některé nevýhody těchto nástrojů najdete popsané na Fresh meatu. Nevýhod mají opravdu mnoho, uvedu zde jen ty základní.

Koncept

 • Základní koncept t.j. generování Makefile pomocí standardních systémových utilit (shell,sed,...) není optimální. Lepší je napsat standardní konfigurační program, který to na základě developerem dodané konfigurace provede. Případný zájemce si sice bude muset pro kompilaci kromě tarbalu pořídit i tento program - to je však jednorázová akce.
 • Použití tohoto konceptu vyřeší problém s aktualizací. Nebude nutné aktualizovat distribuční tarbally jen proto, že obsahují starý libtool nebo chybně vygenerované Makefile.in automakem. Aktualizace konfiguračního systému postačí.
 • Nebude nutné řešit platformovou portabilitu pomocí různých hacků v ./configure. Na některých platformách se i zcela základní shell funkce jako např. echo chovají odlišně. To sice může být pro interní použití v ./configure ošetřeno a snad i je, ale vývojář používá bourne shell pro programování configure.ac a tak i on si musí dávat zvýšený pozor na portabilitu.
 • Systém je POSIX only. Okna nejsou podporována. Projekty tak mají autoconf pro Unix a systém MSVC projekt souborů pro okna, což je zbytečná duplikace práce.
 • Odstranění dlouhodobých omezení vyžaduje radikální řez, ne pouze novou verzi.
 • Forward kompatibilita je špatná, zpětná neexistující. Já jsem musel nainstalovat: dvě verze libtoolu, 3 verze autoconfu, 3 verze automake...

Autoconf

 • programuje se ve dvou programovacích jazycích: m4 a bourne shellu.
 • nedostatečná, žádná? detekce chyb v configure.ac. Jazyky shell a m4 nevynikají nějakou zvlášť dobrou syntaktickou kontrolou.
 • ./configure nehlásí chybné argumenty zadané na příkazové řádce. To má být údajně featura ne bug. SCons tohle dělá taky, ale tam se tomu dá snadno zabránit.
 • občas chybná funkce v případě že jsou environment nastavení při ./configure a buildu odlišné.
 • nerespektování nastavených proměnných během rekonfigurace. Pokud nastavím AUTOMAKE=automake19, proč autoconf vytrvale hledá automake-1.9? Že by dával cvičení na symlinky?
 • Kešování výsledků testů není moc developer friendy. Proč neintegrovat podporu AC_CACHE_CHECK do AC_CHECK maker?
 • Vygenerovaný ./configure je dost dlouhý. Například u PHP4 má přes 2 MB.

Automake

 • možnosti přizpůsobení si buildu svým specifickým potřebám jsou minimální. Nutno přizpůsobit build automaku.
 • vygenerované závislosti někdy nezafungují správně. t.j. provedou nekorektní build.
 • pracuje per-adresář, nikoliv globálně. Závislosti napříč adresáři nefungují zcela.
 • vygenerované Makefiles jsou příliš složité, pokud napíšete chybně Makefile.am a automake to nezjistí, těžko se následně hledá chyba.
 • Makefile.am ze starších verzích v novějším automake nefungují.
 • Systém mívá problémy s přegenerováním sebe sama po změně Makefile.am.

Zde bych raději skončil, článek má být o SCons a ne o GNU Autotools brain damage. GNU Autotools mám rád -pouze- jako uživatel (./configure;make install), nikoliv jako programátor.

SCons

Historie

Nástoj SCons začal svoji existestenci jako vítězný projekt Software Carpentry SC Build competition. Ačkoliv zvítězil, nezdál se investorům natolik zajímavý, aby jej finančně podpořili. Vývoj SCons to naštěstí nezastavilo a tak se dnes můžeme těšit z tohoto vynikajícího nástroje.

Návrh SConsu nebyl původní, šlo o vylepšení projektu Cons . Oba projekty si byly dost podobné. Nejpodstatnější rozdíl mezi oběma projekty byl použitý programovací jazyk. Cons byl založen na Perlu, zato SCons na Pythonu.

Základní Koncepty SCons

1. Globální pohled na projekt

Největší výhoda. Před začátkem kompilace jsou zpracovány konfigurační soubory ve všech adresářích a je vytvořen graf závislostí pro celý projekt. Nemůže se tudíž stát, že některé části zůstanou neaktualizované díky závislostem napříč adresáři. Použití této metody je zárukou, že build bude korektní.

2. Konfigurační soubory jsou programy

Snahy o programování v Makefile jsou známé. Nejvyspělejší verze utility Make - PMake a GNUMake rozšířili POSIX.2 Make standard alespoň o základní příkazy pro flow control. SConst jde však ještě dál. Koncept konfiguračních souborů jako vstupních dat pro utilitu make byl zrušen. Konfigurační soubory jsou plnohodnotné programy v programovacím jazyku Python. SCons exportuje do těchto programů své API, které tyto programy používají pro sestavení grafu závislostí projektu. Konfigurační programy mouhou pro jeho sestavení využívat všechny rysy jazyka Python včetně modulů.

3. Automatická analýza závislostí

Pokud SCons obsahuje podporu pro použitý programovací jazyk jsou zdrojové soubory automaticky analyzovány a nelezené závislosti přidány do projektu.

4. Použití MD5 signatur místo časových

SCons používá standardně MD5 signatury zdrojových souborů. Pokud je zdrojový soubor modifikován např. CVS checkoutem ale MD5 signatura zůstala nezměněná, není rekompilace nutná.

5. Automatické generování akce clean

SCons ví, co vznikne z kterých souborů po jejich kompilaci, linkování či instalaci. Může proto na požádání provést i obrácenou akci - clean, deinstalaci, atd.

6. Použití více prostředí

SCons umí v jednom projektu používat více prostředí. V rámci prostředí lze definovat odlišný kompilátor, jeho nastavení, promenné prostředí, atd. Pod Windows se to hodí, jelikož lze z bez problémů vyrábět na jeden zátah cygwin i native binárky.

7. Vše v jednom

SCons zcela nahrazuje utility GNU Autoconf, GNU Automake, GNU Libtool, GNU Make.Je to kompletní build systém a ne pouhý Makefile generátor.

8. Platformová nezávislost

SCons ke své činnosti nepotřebuje žádný externí program s výjímkou programů nutných k sestavení projektu. SCons postačí Python 1.5 či vyšší a pracuje bezproblémů ve všech prostředích podporovaných Pythonem.

9. Podpora pro testování prostředí

Před vlastní kompilací je možné provádět testy. Lze hledat knihovny, hlavičky, funkce, struktury a používat konfiguraci z programu pkgconfig. Při generování testovacích programů a jejich spouštění je automaticky použit aparát pro správu závislostí, čož zaručuje jejich kešování a konzistenci.

10. Snadná rozšiřitelnost

SCons bylo napsáno tak, aby se velmi snadno rozšiřovalo. Pro podporu nového jazyka, kompilátoru nebo prostředí obvykle stačí napsat zhruba jednu stránku Python kódu.

11. Příznivá licence

SCons je licencováno pod velmi příznivou licencí, známou jako MIT/X11, která zaručuje bezproblémové použití pro všechny typy projektů.

12. Podpora pro buildování z VCS

SCons umí získat zdrojové kódy z CVS, BitKeeper, RCS, SCSS, Perforce.

13. Vysoká flexibilita

Díky možnosti přímého použití Pythonu při generování grafu projektu, získáte o stupeň lepší flexibilitu než v případě použití klasických konfiguračních souborů. Nejste nikterak omezováni a konečně si můžete přizpůsobit build systém tak, jak vyhovuje vám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zajímavé 31.3.2005 10:18 Michal Eibl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2022) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze