LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Rozhovor se Zdeňkem Šmardou (Linuxzone.cz)

Dnes jsme se zeptali....

1.6.2005 09:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 10072×

Kolik ti je, čím se živíš, jaké máš záliby?

Je mi 27, či spíše brzy bude. I když jsem začínal jako zaměstnanec, tak již 5 let se snažím aktivně podnikat, podílím se na několika společnostech. I když už většina náplně mé práce je organizačního charakteru, stále ještě programuji. Záliby? To je těžké, moc času mi nezbývá, ale mám rád fotbal, tak tu s partií hrajeme vesnickou ligu. Kromě odborné literatury či denního tisku, se snažím číst i fantasy knížky. Nenechám si ujít žádnou kvalitní filmovou premiéru. Dovolenou plánuji už tři roky, zatím jenom v hlavě...

Jsi svobodný/ženatý?

Jsem svobodný, o žádném potomku mi není k tomuto okamžiku nic známo, a v nejbližší době se to asi nezmění. Pracovní vytížení mě velmi vzdálilo od mé letité partnerky. Můžu řici, že člověk nedocení hodnotu "věci", pokud o ni nepřijde. A pak udělá vše, co měl dělat průběžně. Myslím údržbu.

Jak jsi se dostal k linuxu?

Myslím, že to bylo v prvním ročníku na FI v Brně s panem ing. Brandejsem. Tehdy jsem si nainstaloval Slackware a při první instalaci si zničil oddíl s Windows, vzpomínka na celý život. To už je 9 let, nemýlím-li se.

Jakou distribuci/aplikace používáš?

Mám tu klony RedHatu. Zvykl jsem si na něj a několik let jsem na jinou distribuci ani nešáhl, neboť mi vyhovuje. Musím přiznat, že ale většinu času trávím ve Windows, do Linuxu bootuji jen když programuji. No snad mě nikdo neušlape, ale nemíním nic nalhávat. A aplikace? Terminál a vim, moc toho k životu nepotřebuji.

Jak tě napadlo zprovoznit linuxový portál, jaká byla v té době situace na českém linuxovém webu?

Byl jsem a stále jsem fanda Linuxu, vidím v něm budoucnost a oceňuji všechny, kteří se na jeho vývoji podílí, aniž by měli nárok na odměnu. Navíc když na linuxu mi něco nefunguje, tak hudruji, ale nalezení problému je jen otázkou času či přítele na telefonu, snad se moc nezlobíš Pavle. Ve Windows to na mě začne házet random error, reset a kde byl problém, to se v životě nedovím. Já jsem ale typ člověka, který se ze svých chyb chce poučit, což mi Microsoft neumožňuje. Myšlenka na vlastní portál byla ještě za mého působení ve Finance.cz, kde jsem vedl programátorský tým. Bohužel majitel společnosti nechtěl nic slyšet o tom, že by část zisku šla na nekomerční projekt, tak jsem to spustil až po mém odchodu a osamostatnění se z pozice zaměstnance.

LinuxZone mělo několikaměsíční výpadek, co bylo jeho příčinou?

Otázka na tělo, cool. Jak to ve stručnosti popsat. No dejme tomu, že podnikání je svobodné jen do té doby, než vám úředník řekne, že tomu tak není. Krátce řečeno, protože LZ je nevýdělečný projekt, tak se jeho provoz nelíbil a nelíbí jisté instituci a řešíme to dodnes...

Jaká je současnost a plány s LinuxZone?

Pomalu najíždíme do původních obrátek, na LZ vycházely kvalitní články a podařilo se nám sestavit tým kvalitních redaktorů, pod vedením Davida Haringa. Za jejich práci jim musím všem poděkovat. Plánovali jsme I pozměnit design a rozšířit funkčnost, ale to teď bude muset chvíli počkat, protože všichni programátoři jsou zaneprázdněny komerčními projekty, takže I když mám k LZ velmi blízký vztah, musím ctít ekonomickou stránku věci. Takže jen říkám, nechte se překvapit a doufám, že ještě letos.

Jaký je obchodní model LinuxZone? Uživí se?

LZ je náš hobby, můj, Davida Haringa, Martina Kysely a všech redaktorů, kteří se podílí na obsahové stránce. Není stavěn na komerčním modelu, tím nechci říci, že odmítáme inzerenty. Čas od času se nějaká inzerce u nás objeví, ale pokryje jen malou část nákladů. Vše ostatní sponzoruje Impossible ze své jiné činnosti.

Jak vidíš současnou situaci na českém linuxovém webu?

Je tu několik kvalitních portálů, takže jsem rád, že český uživatel má dostupné zdroje k sebevzdělávání se v rodném jazyce. Otázkou je, zda-li zakladatelé vydrží věnovat svůj čas či finance, pokud je daný portál nevýdělečný. Držím všem palce. Nikoho neberu jako konkurenci, nýbrž že se všichni vzájemně doplňujeme, I když nekoordinovaně.

Co si myslíš o řevnivosti mezi českými linuxovými servery?

Heh. Rád bych řekl, že v linuxové komunitě držíme všichni pospolu. Osobně nevnímám, že bych měl antipatie vůči ostatním, ale myslím, že zrození LZ neneslo pár lidí dobře. Nechci to nijak rozdmýchávat, neboť věřím, že je to minulostí.

Suse spustilo vlastní portál, dle toho co jsem slyšel QCMko připravuje vlastní portál. Myslíš, že tady bude místo pro tolik linuxových webů?
Je tu dle tebe něco co na webu chybí?

Na internetu je přece místa neomezeně. Pro společnosti jako Suse či QCM je to prestižní záležitost, neboť z linuxové oblasti jim jde značná část příjmu. Z mého pohledu je to jedna z nejefektivnějších forem reklamy a nejlacinější support uživatelům. Otázkou pak už jenom je, zda-li portály budou nezávislé, či jak jsem přesvědčen já, podporovat vlastní produkty v co největší míře. Ale na tom nevidím vůbec nic špatného, ba naopak to vítám. Co mi chybí? Chybí mi asi 999 lidí, kteří by se mnou dali 1000 Kč na jednu hromadu a udělali jsme billboardovou kampaň na linux po celé republice. Přesně to mi chybí, aby se toho chytla média, veřejnost, potažmo naše ministerstvo informatiky, které open source nijak výrazně nepomáhá...

Co je dle Tebe největší překážkou hromadného rozšíření Linuxu na desktopy?

Hodně lidí říká nedostatek aplikací, což si nemyslím, spíše kompatibilita a příjemné ovládání bez nároku na znalosti uživatele. Z vlastní zkušenosti vím, jak lidi jsou neochotni se učit cokoliv nového, na co musí kliknout vícekráte jak dvakrát, tak je složité, natož něco konfigurovat. Když vám zaměstnanec je schopen volat na oddělení informatiky kvůli každé banalitě či nastavení ve Windows, pro tyto lidi je linux stále nedostupný a klidně se mnou můžete nesouhlasit.

Co by dle Tebe lidé co chtějí propagovat Linux měli dělat, co teď nedělají?

Chtělo by to více organizačních typů. Potenciál je v ČR obrovský, jen to někdo musí uchytit za správný konec. Někdo, kdo může věnovat hodně času bez nároku na odměnu a začít organizovat. Já si už nějakou dobu pohrávám s myšlenkou vlastní politické strany, I když převážně kvůli znechucení našim politickým děním a teď se mnou asi řada lidí nebude souhlasit, ale I s posledním vystupováním našeho prezidenta. Jako jeden z bodů by byla propagace open source ve státní správě. Když to nejde ze spodu, tak to prostě zkusit z vrchu. Ale sehnat 100 000 voličů, aby se prošlo do parlamentu, to by byl zatracený oříšek, na druhou stranu obrovská výzva, které mám rád. Dostat "znalého" člověka na post ministra informatiky pak konečný cíl. Někdy to rozebereme na pivu hehe. Představa je to však příjemná...

Myslíš si, že v Čechách existuje linuxová komunita jako taková?

Je tu několik uskupení, ale separátních. Jen mě mrzí, že CzLug nedává o sobě moc vědět, I když by měl být takovou asociací všech jednotlivých aktivistů. Mám na to jednoduchý názor vývojového cyklu člověka, který se stává linuxovým fandem. Přijde na školu, převážně až VŠ, objeví kouzlo linuxu, přijde o první data, nakoupí literaturu, začné pročítat fóra, vzdělává se. Přivydělává si s jeho pomocí, či minimálně šetří za produkty Microsoftu. Je ve stádiu, kdy začíná radit druhým, za dob studia má hodně času, aby po nocích konfiguroval různé "srandy", bez kterých prostě nemůže spát. Zde je jeho nejproduktivnější část života, kdy je nejužitečnější pro druhé. Toto období lze natáhnout, pokud jde na postgraduální studium či se stane správcem sítě, kde je přece stále dostatek času. Jenže pak přijde partnerka, snaha osamostatnit se, rodina, nutnost pravidelného příjmu na pokrytí životních potřeb, úbytek času a stažení se do postraní, kdy aktivita už je minimální. Schválně by mě zajímalo, na kolik lidí toto pasuje, v mém okolí jich mám spousty...

Co bys vzkázal našim čtenářům?

Dokud nás budete číst, tak budeme vidět, že naše práce má smysl. Většina z nás to nedělá pro peníze, ale právě pro vás. A jestli mohu, tak jedné čtenářce special - I teď na tebe myslím Nasti :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

diversifikace 1.6.2005 11:23 Johann von Nepomuk
  L Re: diversifikace 1.6.2005 12:21 František Hucek
    L Re: diversifikace 2.6.2005 10:23 Johann von Nepomuk
      |- Re: diversifikace 2.6.2005 10:42 František Hucek
      L Re: diversifikace 2.6.2005 11:41 o.k.
        L Re: diversifikace 2.6.2005 15:04 Martin Kysela
          |- Re: diversifikace 2.6.2005 16:49 Ivan Majer
          | L Re: diversifikace 9.6.2005 11:20 bibri
          L Re: diversifikace 4.6.2005 19:51 Pavel `Goldenfish' Kysilka
            L Re: diversifikace 5.6.2005 16:50 Martin Kysela
              L Re: diversifikace 6.6.2005 21:58 bibri
                L Re: diversifikace 7.6.2005 06:49 Martin Kysela
                  L Re: diversifikace 7.6.2005 11:06 o.k.
                    L Re: diversifikace 7.6.2005 11:43 Martin Kysela
                      |- Re: diversifikace 7.6.2005 17:40 Ivan Majer
                      | L Re: diversifikace 8.6.2005 06:47 Martin Kysela
                      L Re: diversifikace 10.6.2005 10:21 bibri




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze