LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Acer Aspire 1524WLMi s Linuxem

notebookV pořadí již druhý testovaný 64bitový notebook s Linuxem. 64bitové distribuce se výrazně zlepšily, ale stále chybí některé 64bitové ovladače. Jak se bez nich obejde tento notebook?

29.6.2005 06:00 | o.k. | Články autora | přečteno 18740×

Prvním 64bitovým notebookem, který jsme testovali koncem roku byl také notebook od firmy Acer a to konkrétně rudý koník z Maranella - Ferrari. Linux na tomto notebooku se nechoval nijak moc korektně a velká většina hardwarového vybavení tohoto notebooku v Linuxu nebyla zcela funkční. V té době se to dalo také přisuzovat nevyzrálosti 64bitových distribucí.

Tento typ notebooku jsme si nevybrali na testování náhodou. Oslovil nás u něj především poměr výkon/cena, který je velice příznivý. Já osobně si myslím, že tento notebook by se dal považovat za bratříčka Ferrari, protože má obdobnou hardwarovou konfiguraci. Jeho cena je poloviční oproti Ferrari a momentálně se pohybuje pod hranicí 30.000Kč bez DPH. Další věcí, která mě zaujala je grafická karta - notebook neobsahuje grafickou kartu ATI, jak je většinou u těchto dražších typů zvykem, ale kartu NVIDIA, která je méně problémová než ATI.


Acer 2524WLMi

Abych někomu ušetřil zbytečné čtení, tak hned úvodem zmíním, že se notebook v Linuxu choval o poznání lépe než námi testovaný Ferrari, ale stejně zde neustále přetrvávají problémy s podporou 64bitových ovladačů, které jsou však způsobeny především výrobci hardwaru, kteří tyto 64bitové proprietární ovladače teprve vyvíjejí a mnohdy možná ani to ne. Kdyby používali Linux jako svůj primární operační systém, tak by situace byla jiná - takto výrobci musejí čekat na vyjití oficiální verze 64bitových Windows. O konkrétních ovladačích si povíme ale až dále, teď začneme pěkně popořádku, hardwarovým vybavením notebooku.

Hardwarové vybavení

 • procesor: AMD Athlon 64bit processor 3400+ (2200MHz, 1MB cache, 4325 bogomips)
 • paměť: 512MB RAM
 • grafická karta: NVIDIA GeForce FX Go 5700, 64MB
 • HDD: 80GB
 • 15.4" WXGA wide TFT LCD
 • DVD-Dual (DVD+-RW)
 • 802.11 b/g wireless LAN
 • 10/100/1000 Ethernet
 • modem
 • 1x Firewire
 • 1x infra port
 • 2xPCMCIA
 • 4xUSB
 • 1x paralelní port
 • 1xVGA
 • 1x S-Video out
 • 1x audio vstup, 1x audio výstup
 • Li-Ion - 8cell batery (4000mAh)
 • PCMCIA Card Reader (MMC/SD/SM/MS/MS Pro)

Instalace

Notebook byl testován s 64bitovou verzí Linuxu, konkrétně s jádrem verze 2.6.11. Předem podotýkám - hardware, který není zatím funkční pod 64bitovou verzí byl funkční alespoň pod 32bitovou verzí Linuxu.

Základní instalace 64bitových distribucí je bezproblémová a nevyžaduje tedy nějaký podrobnější popis. Možná by nebylo od věci zmínit jaké 64bitové distribuce lze použít, protože jsou plně připravené pro 64bitovou architekturu. Jedná se o distribuci Fedora, Debian, Gentoo, Mandriva, SUSE, klony Red Hatu (CentOS, Tao Linux a WhiteBox). Samozřejmě existuje spousta dalších 64bitových distribucí, některé z nich jsou však teprve v testovací fázi vývoje, proto je zde nezmiňuji a doufám, že tím nevyvolám nějaký "flamewar".

Konfigurace

Klávesnice

Speciální klávesy (pro zesvětlování displeje, vypínání displeje a přepínání touchpadu) jsou hardwarové a fungují tedy nezávisle na operačním systému. Ostatní klávesy (ovládání hlasitosti, přepínaní grafického výstupu, mail, browser, ...) jsou standardní a je nutné je v systému namapovat na dané události.

Touchpad

Jedná se o klasický Synaptic touchpad se "scrollovacími" tlačítky. V současné době bezproblémová záležitost i v 2.6 verzi jádra - u většiny distribucí funguje bez nutnosti nějaké speciální konfigurace. Scrollovací tlačítka fungují též bez problémů.

Grafická karta

Jak jsem již uvedl v seznamu hardwaru, tento notebook osahuje grafickou kartu NVIDIA GeForce FX Go 5700, která je při použití proprietárních ovladačů v Linuxu zcela bezproblémová. Ovladače této karty naleznete na stránce www.nvidia.com. Součástí ovladačů je i jednoduchý instalátor pro snadnou instalaci v Linuxu. Po nainstalování akcelerace se hodnoty testovacího programu glxgears pohybují průměrně kolem 3500 FPS.

Síťová karta

Jedná se o gigabitovou síťovou kartu firmy RealTek RTL-8169, která je zcela funkční při použití modulu r8169, který je standardní součástí jádra.

PCMCIA

Standardní chipset Texas Instruments PCI7420 plně funkční v Linuxu.

Infra

Infra port je stejně jako u všech těchto typů notebooků od Aceru plně funkční i v Linuxu a pomocí následujícího postupu jej snadno zprovozníte.

Před samotným nastavováním si nezapomeňte ověřit, zda máte infra port povolen v BIOSu, protože toto bývá nejčastější chyba nad kterou potom kolikrát strávíte zbytečně spoustu času. Vlastního nastavení dosáhnete sérií těchto příkazů:

setserial /dev/ttyS1 uart none
modprobe nsc-ircc dongle_id=0x08
irattach irda0 -s

Kontrolu nastavení můžete provést příkazem irdadump. Pokud přiložíte k infra portu nějaké další zařízení se zapnutým infra portem, měli byste jej ve výpisu vidět.

Firewire

Čip Texas Instruments PCI7x20 dává tušit, že s tímto portem nebudou žádné problémy - stačí vám pouze kernel s podporou/modulem ieee1394. Pokud se poohlížíte po možnosti práce s digitálním videem v Linuxu tak se nezapomeňte podívat na tento seriál.

Zvuk

Zvuk zprostředkovává Via Vynil čip a zprovoznění ve vetšině moderních distribucí používajících ALSA zvukové ovladače je automatická záležitost již při samotné instalaci.

Čtečka karet

PCMCIA čtečka karet, která je součástí notebooku je při použití modulu do kernelu ide-cs funkční. Čtečka by měla umět tyto typy karet: MMC/SD/SM/MS/MS Pro. Testy jsem prováděl pouze na SD kartách, ale věřím, že i ostatní typy karet budou v této čtečce stejně tak funkční a bezproblémové jako testovaná SD karta.

Wi-Fi

Wi-Fi a modem jsem si nechal až na úplný závěr. Tato zařízení bohužel zatím nepracují v 64bitovém módu a zdůvodním proč. Wi-Fi obsahuje chipset InProcomm - IPN2220, který ve 32bitovém módu funguje bez problémů a to jak přes ndiswrapper, tak i pomocí DriverLoaderu od firmy Linuxant.

Je zde několik důvodů proč nelze využít ndiswrapper v 64bitovém módu. NDIS (Windows) ovladače nedokážou pracovat v 64bitovém módu, tzn. že není možné spustit 32bitový NDIS ovladač v 64bitovém módu (Windows ovladač běží nativně na procesoru - neprovádí se žádná emulace). Dalším problémem je 64bitová verze ndiswrapperu. A posledním problémem je absence 64bitových Windows ovladačů pro některé chipsety Wi-Fi karet. Já jsem sice nalezl neoficiální 64bitový ovladač pro InProcomm, ale škoda mluvit - zrovna moc funkční nebyl. Snažil jsem se také stáhnout oficiální ovladače ze stránek Microsoftu, ale díky jejich geniálně napsanému webu se mně to nepodařilo - i přesto, že jsem Firefox maskoval za IE.

Druhou možností by bylo použití DriverLoaderu od Linuxantu, který je od verze 2.20 i v 64bitové variantě, jenže to předpokládá funkční 64bitové ovladače pro Windows.

Konfiguraci Wi-Fi karty pro 64bit lze přirovnat k bludnému kruhu a nejrychlejší řešení je asi zbaběle prchnout do 32bitové verze Linuxu. Věřím, že se tato situace v nejbližší době změní a ovladače budou funkční i v 64bitové verzi.

Modem

Modem - Intel 537, Agere System je funkční v 32bitové verzi, ale v 64bitové verzi se mně nepodařilo jej zprovoznit i když na Internetu jsem našel nějaké poznámky od lidí, kterým se tento modem podařilo zprovoznit avšak dost krkolomně přes ALSA ovladače a další podivně vypadající patche.

S-video

Netestováno z důvodu absence adekvátního zařízení se kterým by bylo možno tento výstup vyzkoušet.

Uspávání

Možnost kloudného uspávání v 64bitových distribucích je také mizerná. Uspání do RAM funguje, počítač se uspí, ale probuzení počítače do použitelného stavu se mně nikdy nepodařilo. Na větší testování a případnou aplikaci podpůrných patchů do kernelu bohužel nezbyl čas.

Hibernace, neboli uspávání na disk v 64bitových distribucích také není zatím funkční, protože na 64bitovou platformu nejsou ještě zcela připraveny ani samotné programy swsusp či swsusp2.

Výdrž baterie

Indikace stavu baterie přes ACPI je funkční, nicméně zatím jsem nenašel žádný použitelný applet (64bitový) pro tuto indikaci stavu baterie v grafické podobě. Toto je však kosmetická chybička, která se časem také jistě vyřeší.

Při běžném provozu je výdrž baterie něco málo přes dvě hodiny a to i díky škálování frekvence procesoru, kterou je možné škálovat až na dolní hranici 800MHz.

Závěr

Tento notebook má velice zajímavý poměr výkon/cena, ale myslím si, že běžný uživatel stejně těžko využije tento výpočetní výkon. V 64bitových distribucích Linuxu není zatím funkční veškerý hardware notebooku. Další nevýhodou může být poměrně velká hlučnost. Pro uchlazení 64bitového procesoru je zapotřebí poměrně silný větrák s velkým počtem otáček. Když k tomu přidáte to, že výfuk od větráčku je vyveden i na horní straně notebooku, nad klávesnicí poblíž displeje, tak si jistě dovedete představit jak hlučný tento notebook asi je. A větráček pracuje prakticky neustále a to i při běžné práci.

Širokoúhlý displej je možná vhodný pro sledování širokoúhlých filmů, ale na běžnou práci mně nepřipadá úplně vhodný (možná jde o zvyk). Díky tomuto displeji je na můj vkus celková velikost notebooku obrovská a tomu odpovídá i jeho hmotnost. Nedovedu si představit jak dlouho bych s sebou vydržel nosit takového obra - asi je to móda, protože dnes pouze minimum firem vyrábí opravdu malé notebooky. Myslím si, že se ale určitě najde řada lidí, kterým by tento notebook díky svým vlastnostem mohl vyhovovat - obzvlášť v případě, kdy se obejdou bez wi-fi, modemu a uspávání a budou chtít notebook využít například pro editaci videa - potom je to určitě dobrá volba.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Li-Ion! 29.6.2005 08:47 Radek Hrbáček
L Re: Li-Ion! 29.6.2005 08:52 Petr Zajíc
  L Re: Li-Ion! 29.6.2005 09:41 o.k.
Grafická karta 29.6.2005 09:00 Ivan Pomykacz
|- Re: Grafická karta 29.6.2005 09:37 Lukáš Zapletal
| L Re: Grafická karta 29.6.2005 09:46 o.k.
L Re: Grafická karta 29.6.2005 16:43 Jiří Stavinoha
  L Re: Grafická karta 30.6.2005 08:46 Ivan Pomykacz
Applet 29.6.2005 09:35 Lukáš Zapletal
Wi-Fi IPN2220 v 64bit distribuci pracuje OK 29.6.2005 16:52 Jiří Stavinoha
L Re: Wi-Fi IPN2220 v 64bit distribuci pracuje OK 29.6.2005 17:24 o.k.
  L Re: Wi-Fi IPN2220 v 64bit distribuci pracuje OK 29.6.2005 17:43 Jiří Stavinoha
    L Re: Wi-Fi IPN2220 v 64bit distribuci pracuje OK 2.7.2005 16:48 Milan Plžík
      L Re: Wi-Fi IPN2220 v 64bit distribuci pracuje OK 2.7.2005 18:44 o.k.
čeština 30.6.2005 00:23 David Jaša
L Re: čeština 30.6.2005 09:28 o.k.
Malá nepřesnost 30.6.2005 00:39 Jiří Stavinoha
L Re: Malá nepřesnost 30.6.2005 09:32 o.k.
  L Re: Malá nepřesnost 30.6.2005 15:58 Jiří Stavinoha
64b distribuce 30.6.2005 00:46 David Jaša
L Re: 64b distribuce 30.6.2005 09:34 o.k.
rozhodování 12.7.2005 18:31 kadel
repráky 21.7.2005 17:28 kadel
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze