LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> LUGCON 9

Ve dnech 15. a 16.11.2003 se uskutečnil v Bratislavě 9. LUGCON. Byli jsme při tom.

18.11.2003 16:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 7918×

14.11 den 0.

Cestovali jsme (já a Ondřej Krejčík) vlakem z Prahy-Holešovic, cesta trvala 4hod 40min, lístek s místenkou stál okolo 600 Kč. Do Bratislavy na Hlavní nádraží jsme se dostali pozdě v noci. Měli jsme Rezervovaný hotel SUZA, jenž se nacházel přímo v komplexu, kde se konal LUGCON.

Směnárna už byla zavřená, zachránil nás zastrčený bankomat. Ujel nám poslední autobus, BMW trojkové řady a nové Octavie parkující před nádražím v nás nebudili moc důvěry, tak jsme se rozhodli, že chytneme taxi na ulici. Asi po půl hodině se nám to podařilo, to nám taxikář vysvětlil že v Bratislavě fungují Taxi na zavolání, ne na mávnutí.

Ubytovali jsme se okolo půlnoci v hotelu SUZA. Tříhvězdičkový hotel, čisté pokoje s vlastním sociálním zařízením, kabelovou televizí a balkónem. Ten náš měl výhled na město. Dvoulůžkový pokoj za 1260 Sk/noc, bohatá snídaně za 100 Sk.

15.11 den 1.

Celou akci sponzorovala firma IBM, po registraci u hezkých děvčat dostal každý účastník kartičku se jménem a bílé tričko s tučňákem a nápisem IBM. IBM mimo jiné zajišťovalo i občerstvení po celou dobu trvání akce.

Přednášky probíhaly v klimatizovaných sálech SUZA, místnosti A, což byl velký konferenční sál a místnosti B, což byla menší přednášková místnost. Probíhaly paralerně vždy dvě přednášky, s tím, že jsme si vybrali vždy tu, která nás více zaujala. Po desáté hodině proběhlo v sále A uvítání všech účastníku a poděkování firmě IBM za sponzoring.

10.10 Mgr. Juraj Kolesár /Koli/ - Komerčné využitie GNU GPL

Přednáška začala dotazy publiku: "Kdo z Vás si myslí, že vražda je zločin?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, že by vražda měla být potrestána?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, ze nelegální kopírování software je zločin?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás má kamaráda, který nelegálně kopíruje či používá software?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, že by tento kamarád měl jít do vězení?" - ruku zvedl pouze přednášející...

Přednáška se měla spíše jmenovat "GNU GPL", jednalo se o vysvětlení vzniku licence a o její podstatu. Byl vysvětlen průběh překladu do slovenštiny s poukázáním na složitost překladu některých specifických termínů. Zároveň byl vysvětlen rozdíl mezi americkým a slovenským právem ohledně výkladu autorského práva.

11.15 Tibor Pittich - Linux Mandrake - pohlad pod pokrievku

Přednáška byla zaměřená na výrobce u nás nejpoužívanější distribuce. Byla vysvětlena sktuktura firmy MandrakeSoft, ukázáno kolik lidí na projektu pracuje na plný úvazek, jak se na vývoji podílí komunita, jaké jsou vývojové stupně vzniku distribuce, atd.

12.15 oběd

Gulášek sponzorovaný IBM v restauraci SUZA. Děkujeme...

13.15 Panelová diskusia na tému bezpečnosť

Tibor Pittich, jeden z organizátorů LUGCONu a asi člověk, který byl nejvíce vidět, vtipně a odborně moderoval panelovou diskuzi nejen na téma bezpečnosti. Účastníci z řad publika nejdříve kladli obecné otázky na které neexistují obecné odpovědi, pak se situace zlepšila a diskutovalo se např. jaká je šance rozšíření virů pod Linuxem. Zatímco jedna strana tvrdila, že je to jen otázka toho, až se Linux rozšíří, druhá oponovala systémem nastavení práv v Linuxu, který rozšíření viru neumožní. Další zajímavé téma, které se nakouslo byla otázka zda je bezpečnější Open Source, s tím, že kdokoliv má možnost nahlédnout do kódu, než proprietární uzavřené systémy.

13:15 Milan Pivoluska - Programovanie v shelli

(autor Ondřej Krejčík)

Zatímco ve velkém přednáškovém sále (miestnosti A) probíhala panelová diskuse na téma bezpečnosti, v malém sále (miestnosti B) se zpočátku řešil problém s nefunkční disketovou mechanikou v notebooku. Problém se podařilo vyřešit za pomoci dalšího notebooku a USB flash paměti. Potom už přednáška nabrala svůj určený směr, časová ztráta se však jen těžko doháněla. Na úvod přednášky byl podán stručný přehled výhod a nevýhod psaní skriptů v shellu oproti jiným programovacím jazykům (jazyk C), jak ve skriptu nastavovat interpret, kterým má být skript zpracován a pak již následovala jedna ukázka jednoduchých skriptů za druhou na kterých byly vysvětleny základní příklady cyklů, testování podmínek, tvorba funkcí, popis některých speciálních proměnných shellu, problematika přesměrování vstupů a výstupů, roury a forkování procesů při jejich používání a mnoho dalšího. Přednáška to byla velice zajímavá, časově však příliš krátká na to, aby mohla podat podrobnější informace o této problematice, nicméně i tak dokázala demonstrovat sílu bash skriptů.

14:30 Ing. Milan Pikula - bojujeme proti ohňu

Velmi zajímavá technická přednáška o nastavení Firewallu. Byla vysvětlena základní pravidla, nastavení IPtables atd. Na začátku byl pro větší názornost přinesen hasící přístroj. (celý průběh nejen této přednášky bude k dispozici online - máme přislíbeno, až se záznamy sestříhají že nám budou k dispozici a budou dostupné na DVD u nás v Linux CD Shopu, předpokládaná cena 150 Kč)

15:45 Ing. Ján Ondrej - Antivír/antispam pre SMTP server

Velmi zajímavá přednáška o antivirovém a antispamovém řešení pro SMTP server. Přednášející uvedl seznam antivirových programů mimo jiné AVG pro Linux a antispamových programů. Dále pak propagoval antivirové/antispamové GPL řešení s názvem Sagator, které je primárně určeno pro poštovní server Postfix (další poštovní MTA lze také využít).

17.00 Petr Přidal - Mac OS X z pohledu Linuxu

Jediný český přednášející představil operační systém Mac OS X. Velmi zajímavá přednáška, která začínala vznikem Apple Macintosh, prvním grafickým rozhraním, společností NEXT, která vyvýjela GUI a kterou nakonec Apple koupil. Byla vysvětlena sktruktura adresářů, výhody operačního systému atd.

18.15 Vyhlásenie výsledkou súťaže Open projekt roku

Soutěž pořádaná SKLUGEM a sponzorovaná IBM. Třetí místo a částku 5.000 Sk získal zajímavý projekt Mišua a Georgika Games for Linux. Druhé místo bylo ohodnoceno 10.000 Sk. První místo bylo ohodnoceno notebookem od IBM, bohužel bez operačního systému Linux.

(jsem zvědav, jestli se takováto podpora podaří získat CZLUGu...)

Co jsme se dozvěděli večer byla plánovaná akce ve studentském klubu ELAM, vzhledm k tomu, že otevíral až ve 21 hod, a byli jsme dost unaveni, tak jsme zašli do blízkého Palmera Clubu na pizzu, Topvar a borovičku a vrátili se do hotelu kde jsme sledovali kabelovku.

16.11. den 2.

Den začínal bohatou snídaní...

10.05 Marián Gašparovič - Linux z IBM zSeries alebo sú aj iné platformy než PC

Přednáška o mainframech IBM, pro člověka co je zvyklý na PC to bylo nahlédnutí trochu do jiného světa.

11.15 Ing. Stanislav Meduna - Opica a dinosaurus (.Net a Linux)

Úvod do .Net od společnosti Microsoft, porovnání s projektem Mono (španělsky Opice), vyvíjeného původně mexickou firmou Ximian.

13.15 Michal Úradník (Mišú) - Knoppix - Linux dla kazdego

Vyčerpávající a vtipné představení linuxové distribuce, jenž se dá spustit přímo z CD. Škoda, že nezbyl čas i na nějakou tu praktickou ukázku toho co Knoppix dokáže.

14.30 Mgr. Juraj Kolesár (Koli) - Tučniak

Nejednalo se o zoologickou přednášku o živočišném druhu, ale o projekt tucniak.sk, jehož cílem je vytvořit plnohodnotný účetní software pro malé a střední firmy na Slovensku. Na projektu se sice už pracuje 2 roky, nicméně z přednášky nebylo úplně jasné v jaké fázi se v současnosti nachází.

16.35 Odjezd vlakem zpět do Prahy...

Jednalo se o velmi zajímavou akci, přednášky byly na vysoké úrovni a posluchači se také dostavili v hojném počtu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2023) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze