Linux+DVD 11/2005

V listopadovém vydání největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o administraci počítačové sítě a open source nástroji pro ERP, zajímavý je také rozhovor s Markem Shuttleworthem, zakladatelem projektu Ubuntu.

8.11.2005 07:00 | Ondřej Čečák | přečteno 11632×

Obálka Linux+DVD 11/2005

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Agnieska Janiec, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Jan Tomáš, Svatopluk Vít, Luděk Vašta; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Úvod časopisu je už tradičně tradiční – editorial, obsah, popis DVD, obecné novinky, aktuality z vývoje jádra, distribucí Debian, Mandriva, Aurox a Gentoo. Na dvou přiložených DVD najdete mimo jiné GeeXboX 0.98.6, Gentoo 2005.1, nový Aurox 11.0 a samozřejmě Linux+ Live DVD 2005.11 – zvláštní live distribuci, na které si můžete vyzkoušet programy představené v časopise, včetně například OpenNMS, který běží na předkonfigurovaném PostgreSQL a Tomcatu nebo TinyERP.

Téma měsíce je tentokrát Linux ve firmě a tomu odpovídají první dva velké články. První pojednává o správě sítě (spíše z hlediska administrativy a trochu dokumentace) pomocí open source OpenNMS, který dokáže zjišťovat dostupnost služeb, sbírat různá data např. přes SNMP a spravovat události. Kromě lehkého úvodu a konfigurace je v článku také popsaná instalace – OpenNMS běží na servletu Tomcat4 (požaduje Java SDK 1.4 od SUNu) a data ukládá do PostgreSQL.

Druhým článkem na "firemní" téma je správa firemních procesů a řízení pomocí Tiny ERP, poměrně neznámého programu s už dlouhým vývojem (přes 4 roky), který začátkem září vyšel v nové verzi 3.0. Nejprve je samotné Tipy ERP představeno a dále je popsána instalace, konfigurace a několik triků a možnosti přizpůsobení. Trochu mi ale bohužel scházela informace, jak tento program počítá s českou legislativou a kolik úsilí by jeho nasazení zhruba stálo.

Následuje rozhovor s Markem Shuttleworthem (první afričan, který se podíval do vesmíru), zakladatelem projektu Ubuntu a společnosti Canonical.

Po rozhovoru se dostanete k sekci software, která začíná popisem užitečných, především rozšiřujících skriptíků pro hudební přehrávač AmaroK. Uživatele GNOME pravděpodobně potěší představení Revelation a GPass, správců hesel. Na desktopovém prostředí nezávislé jsou další představované programy – PenguinTV (nástroj pro čtení/sledování podcastů – video blogů) a Downloader for X (užitečný program pro správu stahování, který se dá různě časovat, omezovat možnou rychlost stahování u jednotlivých věcí a podobně). Navíc je popsán ještě jeden program, který užívá knihovny KDE – KBoincSpy (grafický front-end pro klienta BOINC, přes který se například pročítají data pro SETI@home). Rubriku software uzavírá představení Nexuis, síťové akční hry viděné z pohledu první osoby (FPS).

Pro začátečníky je připraven článek popisující "odlehčené" správce oken – Fluxbox a AfterStep. Samozřejmě nechybí postup konfigurace a nastavení Desktop Managera. Nejen začátečníkům je určen malý tutoriál k Etherealu, síťovému analyzéru. Na závěr je tradičně několik obecných tipů a triků.

Docela pěkný je článek o SATA discích a Linuxu, který následuje. Na úvod je představeno, o co vlastně jde, a poté je popsán zhruba aktuální stav a funkčnost ovladačů jednotlivých SATA řadičů.

Programátorům je tentokrát věnován článek o Pythonu a Gtk2, jako příklad je vytvářena aplikace monitorující aukce. Časopis uzavírají dopisy čtenářů, distribuce měsíce (Project Looking Glass 3D LiveCD; distribuce zjednodušeně řečeno představující trojrozměrné desktopové prostředí), test telefonu a LCD monitoru a představení dvou knih.

Závěr

Listopadové číslo už je co se týče gramatických a logických chyb (ne v obsahu) docela v pořádku, i když by se stále našly věci, které by se daly vytknout.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1012