Linux+DVD 4/2006

V dubnovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o práci s grafikou, rozhovor s ředitelem společnosti Xara, o Thunderbirdu 1.5 nebo třeba o stavbě levného WLAN routeru.

6.4.2006 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 10662×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Dubnové číslo přišlo tentokrát s dvěma malými změnami, jednou je příjemný nový dárek na jednom z formulářů předplatného – k plyšovému tučňákovi získáte v případě zřízení ročního předplatného knihu "Linux: kompletní příručka administrátora". Už méně příjemná je subjektivně horší kvalita tisku, papír (obzvlášť ten hodně potištěný, například screenshoty) se mi zdá na omak celkem divný.

Pojďme ale k obsahu. Jako vždy jsou k časopisu přiložena dvě DVD, na kterých najdete tentokrát distribuci Debian GNU/Linux 3.1r1 a samozřejmě také Linux+ Live DVD 2006-04 (live distribuce určená především ke snadnému vyzkoušení témat probíraných v článcích).

Po představení některých vybraných programů (které jsou umístěny na DVD) následují tradičně novinky, nejprve všeobecné, postupem času zaměřené na jádro a distribuce Debian, Mandriva, Aurox a Gentoo.

Téma dubnového čísla je grafika a z obsahu úvodních rubrik je to samozřejmě docela dost znát. Jako první zástupce je článek o nástroji Hugin, s jehož pomocí poměrně snadno vyrobíte panoramatické fotografie z jednotlivých snímků. Vaše případné snažení vám dostatečně usnadní různé tipy a triky a postup s několika příklady, na kterých je demonstrováno "jak na to".

V dnešní době by asi bylo poměrně odvážné věnovat se grafice a nezmínit populární GIMP, který je popsán (jak už ostatně plyne z názvu) přímo v praxi. Opět na konkrétním příkladu (tvorba wallpaperu) vám bude představeno kromě samotné práce s programem i několik různých triků.

Po přečtení dalšího článku si někteří z vás možná vzpomenou na legendárního Karla ... je totiž o programovacím prostředí pro děti, jehož cílem je řekněme jemný úvod do programování, kterým je bude provázet především postavička malého čaroděje, se kterou se dají provádět různé činnosti v prostředí, které si mohou případně sami vytvořit.

Blok věnovaný grafickým programům svým způsobem uzavírá rozhovor se zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Xara, která udělala poměrně revoluční krok – na Linux portuje svůj špičkový program pro práci s vektorovou grafikou Xara Xtreme, který bude posléze zpřístupněn včetně zdrojového kódu (zatímco verze pro Windows zůstane stále komerční).

Pro příznivce desktopového prostředí KDE je tentokrát připraven článek o nástroji KPDFTool, s jehož pomocí docela snadno můžete manipulovat se soubory PDF a PostScript. V následujím článku je pro změnu představen program pro GNOME, který se nevěnuje dokumentům, ale zvuku, respektive jeho editaci pomocí programu Sweep. S multimédii si ještě užijete, protože dále je připraveno představení programu DeVeDe, který slouží možná trochu nečekaně ne ke grabování DVD na disk, ale přesně k opačnému procesu – k vytváření DVD. Pokud například na dovolené běžně nenatáčíte video ale především fotíte, možná vás potěší článek, který následuje a věnuje se úpravě digitálních fotografií s pomocí nástroje GREYCstoration.

Pokud provozujete webový server a rádi byste zpracovávali logy o přístupech na jednotlivé stránky do trochu přehlednější podoby, můžete použít představený PHPMyVisites, který je, jak už ostatně plyne z názvu, postaven na PHP a MySQL.

Téměř na závěr sekce přímo o software je představena logická komerční hra Professor Fizzwizzle. Popis softwarových programů ale nekončí, protože v části věnované začátečníkům je poměrně obsáhle popsán emailový, RSS a newsový klient Thunderbird ve verzi 1.5 – včetně základní konfigurace, příkladů použití a samozřejmě také rozšíření (extensions), kterých je popsána zhruba desítka. Pro začátečníky nechybí ani pravidelná dávka tipů a triků.

Pokud se zajímáte o problematiku WiFi sítí, možná oceníte článek o MadWifi, který je sice na první pohled úzce zaměřen na jednu konkrétní kartu a ovladač, ale později zjistíte, že celkem dost představených věcí platí i obecně. Programátorům je tentokrát určen článek o programování v GTK+, přímo na příkladu je představena tvorba widgetu hodin.

Téměř na závěr časopisu jsou krátce popsány dva kousky hardware (notebook od firmy ASUS a telefon značky Nokia). Na samý závěr je popsána polská distribuce Pingwinek a fejeton, který je svým ražením podobný fejetonům z časopisů Hakin9 od stejného vydavatele; jeho téma je poměrně zajímavé, protože naráží na doplňování mnohdy nesmyslných nových funkcí do už funkčně kompletních programů, které dobře slouží svému účelu.

Závěr

I v dubnovém čísle najdete dva různé formuláře ke zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Aprílové číslo mě překvapilo opět poměrně velkým počtech rušivých chyb, těžko říct, jestli za to mohou změny překladatelů nebo namnožené armády tiskařských šotků, které se společnosti Software-Wydawnictwo nějak stále nedaří vymýtit.

"Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD je dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1176