SUSE 10.1 - krabicová verze

Logo SUSEPodívejme se na krabicovou verzi SUSE 10.1

3.7.2006 06:00 | Petr Zajíc | přečteno 19355×

Na našem serveru už máme k dispozici celkem dost informací o SUSE z poslední doby. Jednak je tady článek se screenshoty od Františka a jednak recenze od Ondřeje Čečáka. Taky nesmíme zapomenou na pozastavení nad SLED z poslední doby. Takže do čtvrtice všeho dobrého a zlého se podíváme na krabicovou verzi SUSE 10.1.

Krabice je když ... 

Je jasné, že většinu Linuxových distribucí si lze stáhnout z webu. Některé se dají rovněž koupit. U SUSE, jak můžete vidět, jde obojí. Krabicová verze obsahuje registrační kód, takže software pak lze "přihlásit". Registrací přitom získáte následující výhody, které pochopitelně download verze software neobsahuje:

Samozřejmě to hlavní co získáte je systém, který není třeba stahovat z internetu, ale který můžete prostě rovnou nainstalovat.

Krabice, která dorazila je nadepsaná v angličtině. (Instalační média samozřejmě umožňují vybrat si při instalaci z mnoha jazyků včetně češtiny) .

 

Krabice zpředu *** A zezadu

V krabici samotné je pak instalační příručka a menší krabička ;-) obsahující 5 instalačních CD, 1 bonusové CD a 1 dvojvrstvé instalační DVD. DVD pak obsahuje jak 32bitovou tak 64 bitovou instalaci. To, že jsou média ještě v samostatné krabičce bych viděl jako velmi dobré, krabice pak má šanci přežít i takové zatížení, jakého se jí dostane při přepravě Českou poštou.

 

6 instalačních CD *** V samostatné krabičce

Instalace

Protože mám 64bitový systém, instaloval jsem rovnou z DVD, které je samozřejmě bootovací. Instalace samotná začala celkem v pohodě, ostatně jako u download verze software. Typický systém s KDE byl připraven během cca 25 minut, což je celkem slušné.

Rád bych an tomto místě napsal, že instalace byla bezproblémová, ale ona nebyla. Těsně před ukončením instalace - která probíhá v grafickém režimu - jsem využil možnost otestovat nastavení monitoru a grafické karty a ejhle! Moje nVidia 6800 s 19" monitorem byly sice správně nadetekovány, ale nefungovaly ani při jednom z mnoha nabízených rozlišení. A to jsem zkusil všechna od 640x480 až po 1600x1200.

Vědom si toho, že je třeba nainstalovat nVidií driver jsem přepnul do textového režimu a spustil tiny-nvidia-installer. Samozřejmě neúspěšně, protože ten se pokusí zkompilovat driver "na míru" danému systému, k čemuž mu má dopomáhat jak gcc, tak i zdrojáky kernelu. Ani jedno typická instalace nezahrnuje. Naštěstí i v textovém režimu lze spustit YAST, takže by teoreticky nic nemuselo bránit doinstalaci těchto balíčků v textovém režimu. Jenomže YAST v textovém módu u mě skončil vždy po vybrání balíčků k instalaci chybou segmentation fault. 

To už je poněkud silná káva. Nakonec jsem milý kompilátor nainstaloval ručně pomocí rpm, dořešil závislosti a úspěšně zkompiloval ovladač nVidie. Pak systém naběhl i v grafickém režimu. Je mi sice jasné, že z licenčních důvodů nelze některé drivery začleňovat do distribucí, ale vůbec mi není jasné, proč tentýž systém lze v grafickém režimu instalovat, ale už ne spustit a používat po instalaci. Myslím, že začínajícího uživatele by mohl tento problém celkem úspěšně odradit od dalších pokusů.

Uživatelská příručka

Sympatickou věcí na krabicovém balení je možnost po registraci obdržet uživatelskou příručku. Já jsem ji v rámci testování měl k dispozici a je to - minimálně pro začínajícího uživatele - poměrně dobrá pomoc.

Knížečka trošku balancuje mezi jednoduchostí a obsažností. Na jedné straně tu máme kapitolku "Unixové příkazy", na straně druhé pak například "Vzdálené sdílení pracovní plochy". Jinak se ale 250ti stránkové brožuře dá vytknout jen máloco. Kapitoly jsou přehledné, čeština celkem bez chyb, nechybí rejstřík a látka je uspořádána celkem logicky. 

 

Instalační příručka *** je celkem tlustá

Příručka, abyste si udělali představu, obsahuje například následující kapitoly:

Na uživatelské příručcce mě zklamala jedna věc. Když už bych měl uvažovat jako začínající uživatel, jistě mě překvapí, proč distribuce obsahuje 7 instalačních médií, šest CD a jedno DVD. Uživatel zvyklý na Windows s jedním CD musí být jistě dost zmaten a instalační příručka by mohla obsahovat popis toho, co je v krabici a k čemu to slouží. Mohla, ale neobsahuje.

Závěr

Měli byste si tedy pořídit krabicovou verzi nebo neměli? Pokusil jsem se shrnout to takto:

Krabicovou verzi si pořiďte pokud

Download verzi si poříďte pokud

Každopádně SUSE 10.1 je vyspělý systém, který si zaslouží své místo mezi linuxovými distribucemi. Když odhlédnu od drobných problémů s grafickou kartou, je to dobrá distribuce - ať už krabicová, nebo stažená z internetu.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1274