Freespire Beta1 (Build 0.0.69)

Freespire Beta free verze distribuce Linspire. K dostání v našem Linux CD Shopu. Přinášíme několik screenshotů během a po nabootování.

20.7.2006 16:00 | František Hucek | přečteno 13264×

Freespire je free verzí v USA populární distribuce Linspire (dříve Lindows).

Velmi se mi líbí přístup představitelů Linspire při začleňování ne Open Source produktů. V rozhovoru na serveru The Tech Zone uvedl ředitel společnosti: "Vím, že se najdou tací, kteří se zhrozí při představě nabízení proprietárního software spolu s Open Source, ale upřímně věřím, že nastal čas změnit v tomto přístup." Tedy snaží se, aby fungovala po nainstalování 3D akcelerace, aby fungovala multimédia atd., což si myslím že nejen běžní uživatelé ocení.

Základní obrazovka nabízí několik možností, třeba nabootovat jako Live CD (vyzkoušeno, funkční, celkem pomalé). Pro případ nutnosti formátování disku či resizování systém nabootuje do Gpartedu, což je dle mne nejlepší způsob jak formátovat HDD. Pak je tu možnost instalace distribuce na HDD, kterou jsem vyzkoušel.








Menu defaultní instalace obsahuje nabídku omezeného počtu aplikací a položku menu "CNR More" se seznamem opět vybraných proramů pro danou kategorii, které je možné instalovat přes CNR (Click and Run), což je přes webové rozhraní přístupný adresář software, který umožňuje instalaci programů na jedno kliknutí. Tato služba ale není zdarma, základní roční poplatek činí 20 USD. Zdarma se dá po zaregistrování uživatele vyzkoušet, k instalaci je pak několik programů, jedním z nich jsou frozen-bubble. Pro instalaci stačí kliknout na příslušnou ikonku a program se nainstaluje.

Freespire je jako Linspire postaven na Debianu, funguje v něm apt-get, poté co se nastaví pomocí sudo root heslo. Pomocí apt-get se dá stáhnout a nainstalovat např. Synaptic, což je grafický správce balíčků pro .deb soubory. Pomocí apt-get či Synapticu je možné instalovat balíčky z repositáře Linspire. Při aktualizaci balíčků a instalaci jsou hlášeny chyby, ale programy se nainstalují.

Z několika zkušebně nainstalovaných 3D her fungovala asi polovina.

Grafická karta NVIDIA byla korektně nadetekována při instalaci, nainstalované příslušné ovladače a nastaveno OpenGL.

Detekce a nastavení síťové tiskárny bylo bezproblémové.

Multimédia (MP3, WMV, MPG) fungují defaultně.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1289