Fedora Core 6

Fedora Fedora Core 6 je venku. Přinášíme první screenshoty. K dostání v našem Linux CD Shopu (zatím jen DVD pro 32 bit).

24.10.2006 16:00 | František Hucek | přečteno 20301×


Instalace je klasická Fedora včetně klávesnice "československá" což už asi zůstane. :)

Přibyla možnost při instalaci přidat oficiální repozitář "Extras" a moc si nadefinovat repozitáře vlastní. Na samotnou instalaci to nemá žádný vliv. Tato volba se projeví až po nainstalování systému. Otázkou je, jestli by pak nebylo logičtější tyto repozitáře přidat až po samotné instalaci. Při přidání repozitáře "Extras" a překlepnutí na síťovku, která nebyla připojená k internetu (připojení je nutné), se mi instalace zhroutila.










Pro správu balíčků lze použít klasický konzolový Yum (pro zkušenější) či grafický "Spráce balíčků", který umí vylistovat programy dle kategorie, vylistovat všechny programy, či hledat dle názvu. Bohužel je to tak asi vše.

Mnohem lépe vypadá Yumex, umí téměř všechno, ihned při spuštění si uživatel může vybrat, jestli chce obnovovat metadata repozitářů, což zvláště při testování software a několika extra repozitářích ušetří spoustu času. Je možné hledat pouze v aktualizacích, soubory řadit dle velikosti, spravovat repozitáře, přidávat programy na instalaci/aktualizaci do fronty atd. Prostě vše co si uživatel od podobného programu může přát. Bohužel nefunguje. Mě se ho funkční, tj. abych mohl hledat programy co chci nainstalovat, podařilo spustit pouze jednou.

OpenGL se mi standardním způsobem (spuštěním binárky Nvidia ovladačů a zkompilování jádra) zprovoznit nepodařilo. Samotné přepnutí do textové konzole (Ctrl+Alt+F2) není zcela triviální (nefunguje).

Řešením je použít předkompilovné ovladače z repozitáře Livna v konzoli pod uživatelem root příkazy:
rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-6.rpm
yum install kmod-nvidia
Pak mi stačilo restartovat x-server.

Při testování jsem chtěl poslouchat streamované radio, bohužel jsem nenašel nic co by dlouhodobě fungovalo, jinde fungující Amarok mi hlásí "Helix code error", samotný Helix pak ogg stream přehrává.

Z repozitáře Livna je také možné nainstalovat např. mp3 plugin pro XMMS či Xine s multimediálními kodeky.

Těšil jsem se na virtualizaci, konkrétně na aplikaci "Virtual Machine Manager". Tento se mi podařilo spolu s Xenem a odpovídajícím kernelem nainstalovat a spustit. Bohužel jsem při přidávání virtuálního stroje skončil na " virDomainCreateLinux() failed".

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1346