Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION

Dreamlinux Stále hledáte distribuci, ve které bez problémů fungují multimédia, dají se přehrávat DVDčka, má jednoduché nastavení, češtinu a spoustu aplikací ke stažení? Vyzkušejte Dreamlinux ...

6.12.2006 10:00 | František Hucek | přečteno 16334×

Dreamlinux je brazilská distribuce založená na Debianu, Morphixu a Kanotixu (např. pro instalaci grafických ovladačů používá některé balíčky z Ubuntu). Grafické prostředí je defaultně upravené XFCE, jež se podobá Mac OS. Jedná se o live CD s možností instalace. Instalace bohužel není v češtině, nicméně je jednoduchá a názorná.







Instalace je rychlá, detekce HW bezproblémová, detekce partitions z jinými OS je bezchybná. Po instalaci, na rozdíl od live verze se automaticky nepoužívá pro získání síťové adresy DHCP klient, tak je třeba ho zapnout či nakonfigurovat síť dle potřeb se statickou IP adresou.


S použitím správce souborů (Thunar) je možné se dostat k "Utilities", které jsou jakýmsi kontrolním centrem Dreamlinuxu. Dá se tu nastavit čeština a česká qwertz klávesnice. Co se čestiny týče, tak v té je většina systému včetně některých aplikací (Gimp, gXine, Mplayer..), do dalších je třeba čestinu doinstalovat (OpenOffice.org, Firefox, ...). Velmi jednoduchá je instalace grafických ovladačů pro NVIDIA grafické karty. Systém vypne x-server, po jeho vypnutí se stiskem jakékoli klávesnice dostaneme do konzole a pak stačí jen se přihásit jako root a napsat "nvidia-install" a samozřejmě být připojen k internetu. Vše se samo nainstaluje a nastaví a pak už stačí jen se zpět z konzole přihlásit do grafického prostředí a hotovo.


Multimedia jedou na této verzi Linuxu jak víno. Firefox má již nainstalovaný Flash plugin. Není problém přehrát formát mp3, mpeg či wmv a to buď v gXine či MPlayeru, či přímo ve Firefoxu jež má plugin MPlayeru. Formát mov se mi sice ve Firefoxu spustit nepodařilo, ale v samotném gXine bez problémů. Přehrávání DVD s filmy není problém, stačí jen vsunout DVD do mechaniky a spustit gXine či MPlayer a DVD přehrát. Velmi užitečnou aplikací je Streamtuner se spoustou přednastavených a fungujících stream radií. Nechybí ani xDVDShrink na ripování a zmenšování filmových DVD na velikost DVD běžného.

Ke správě programů slouží osvědčený Synaptic. Výchozími repositáři jsou repositáře pro Debian Testing a Debian Unstable (otázkou je, co tato kombinace může způsobit dlouhodobě při aktualizacích). S instalací programů jsem neměl problémy. Hry jako Nexuiz, Torcs, Vdrift, Trigger aj. běžely bez problémů. Co mi trošku chybí je možnost instalovat .deb balíčky přímo ze správce souborů, toto je možné v konzoli pod rootem příkazem dpkg -i (cesta k souboru).

Mimo defaultního upraveného XFCE je samozřejmě možné nainstalovat i další grafická prostředí, tj. Gnome, KDE ...

Pokud má uživatel zájem o virtualizační nástroj, může si stáhnout deb balíček Parallels Workstation (nutná bezplatná registrace).

Co říci závěrem? Dreamlinux 2.2 BETA MULTIMEDIA EDITION i když je to stále beta verze (v poslední stabilní verzi jsem měl problémy s nabootováním po instalaci) je velmi povedenou distribucí pro uživatele, kteří nechtějí trávit dny řešením jak zprovoznit multimédia, OpenGL a kde najít ty správné repositáře s dostatečným množstvím software.

Při několikáté instalaci se objevila následující chyba: Po prvním zalogování nebyl uživatel vyzván, aby zadal heslo a mohl přes sudo přistupovat ke správě aplikací. Řešení je prosté, pod rootem v konzoli zadejte příkaz visudo a vložte tento řádek user ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL. Více o sudo tento článek.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1367