Softwarové novinky (24)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

3.1.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 11924×

Nové distribuce

První distribuční novinka se může hodit opravdu každému, po více než 7 měsících vyšlo System RescueCD 0.3.0, minimalistická distribuce, která se vejde na 8cm CD. Významným krokem kupředu je zlepšení podpory souborových systémů o Reiser4 a NTFS, přes knihovnu ntfs3g, včetně zápisu. Nově je přídán WindowMaker, společně s X.org 7.1 a nadstavba, pro GNU Parted, GParted nahradil QtParted. Vytvářet zálohy pevného disku můžete nejen na další lokálně připojený pevný disk, ale i na server přes protokoly NFS a Samba.

V našich luzích a hájích poměrně málo používaná, ale velmi povedená distribuce Vector Linux se dočkala verze 5.8. Jedná se o další z distribucí, které mají za svůj základ Slackware Linux. Vývojáře nejspíše neuspokojí, tak jak je po instalaci, protože je primárně cílena na SOHO desktop. Jak je poměrně dobrým zvykem u Slackware a jeho derivátů, vše je odladěné na co nejmenší systémy a co největší rychlost. Za sebe se mohu podělit se zkušeností, kdy jsem jej používal k plné spokojenosti na počítači, kde SUSE, či Mandrake byly nepoužitelně pomalé. Stahovat můžete verzi Vector Linux 5.8 Standard Gold, pokud chcete verzi Vector Linux 5.8 DELUXE standard edition, budete si jej muset koupit. Mimochodem, review této velmi zajímavé distribuce vyšlo na portále Desktop Linux a tato distribuce není hodnocena špatně.

I ve světě BSD systémů se dějí zajímavé věci. FreeBSD se blíží k finálnímu vydání verze 6.2 a v současné k době je k dispozici RC2. Finální verze by měla být k dispozici zhruba 2. týden roku 2007, pokud se podíváte do changelogů od verze 6.1, jsou pokroky nemalé a jedná se o velmi zajímavou un*xovou alternativu pro nespokojence s Linuxem. Souputník FreeBSD, m0n0wall, který představuje řešení pro firewall postavený na FreeBSD je ve verzi 1.3 Beta 2, finální verze by měla vyjít po konečném uvolnění FreeBSD 6.2.

Něco pro zábavu

Přehrávač XMMS nechybí snad téměř v žádné distribuci, byť se dnes jedná o notně starý kus software. Je vyvíjen v GTK+ 1 a v poměrně nedávné minulosti byl forkován pod GTK+ 2 jako Beep Medial Player. Vývoj BMP se však rozštěpil na Audacious Media Player, za kterým stojí jeden z vývojářů, William "nenolod" Pitcock, který nesouhlasil s proměnou jednoduchého BMP na velký přehrávač BMPx. BMPx vyšel ve verzi 0.36.1 a představuje rozhodně zajímavý multimediální přehrávač. Svým rozsahem, vzhledem a funkčností se blíží spíše Amaroku, než prapůvodnímu XMMS. Někomu se takováto komplexnost nelíbí, ale mnoho uživatelů ji oceňuje. Mě osobně tento přehrávač nabízí vše, co očekávám, proto jsem s ním spokojen a používám jej. Pokud nemáte příliž v lásce grafické aplikace, zkuste cmus, který pro rozhraní využívá možnosti knihovny ncurses, a který vyšel ve verzi 2.1.0.

Něco pro práci

Pokud je vaší prací vývoj, a pracujete nejen s jazykem/platformou java, ale i se scriptovacími jazyky, případně na webovém vývoji, zajisté oceňujete flexibilitu IDE Eclipse. Lze jej opluginovat podle vašich potřeb, ale práci s instalací základních pluginů pro některá nasazení si můžete ušetřit využitím EasyEclipse, které je ve verzi 1.2.1.1. Patřičnou verzi pro sebe nalezne v sekci distribucí snad každý a komu nebude tato stačit, může si pohodlným způsobem, doplnit mnoho dalších pluginů. Jediné co je zapotřebí si uvědomit, je potřeba většího množství RAM v počítači, protože Eclipse je na java platformě.

Vypalovat CD a DVD (eventuálně další) média můžete nejen z grafických programů, jako je K3b, který nedávno vyšel ve verzi 1.0RC2, nebo GnomeBaker, ale i z terminálu/konzole. Ale ne pro každého je snadná cesta přímého používání vypalovacích nástrojů, tak se tuto činnost snaží někteří programátoři zjednodušit nadstavbami. Příkladem takových rozhraní jsou BashBurn, který vyšel ve verzi 1.8.5, či MyBashBurn, aktuáůně ve verzi 1.0, který je propracovanější, než BashBurn, jehož je forkem. Takže potřebujete-li vypalovat, nechcete ručně nastavovat parametry a zároveň nechcete spouštět grafické prostředí kvůli vypálení CD/DVD, máte na výběr dva výborné nástroje.

Webový prohlížeč, jakkoliv toto označení ani zdaleka nepostihuje funkčnost, Opera není zapotřebí dlouho a rozsáhle představovat. V posledních dnech vyšla verze Opera 9.10, která pokračuje v rychlosti a rozsáhlé funkčnosti svých předchůdců, k nimž přídává přidává novou ochranu proti phishingu. Bohužel i v této verzi nejsou opraveny některé staré problémy, takže oblíbený wysiwyg FCKeditor, používaný na webech, nadále nefunguje :-(.

Knihovna/framework ncurser, která je použita pro řadu konzolových programů (midnoght commander, cmus, …) vyšla ve verzi 5.6, ke stažení na domovských stránkách projektu. Pokud programujete konzolovou aplikaci a chcete jí dát intuitivní a snadné uživatelské rozhraní, je tato knihovna jednou z nejlepších možných voleb.

Opera 9.10 Easy Eclipse

Opera 9.10, kvalitní a rychlý norský internetový klient *** Easy Eclipse - Kvalitně opluginovaný Eclipse IDE

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1390