Linux je stále mezi spoustou uživatelů opředen mnoha mýty typu "neumím dělat v příkazové řádce". Co udělat, aby se toto změnilo?
9.2. - Chip připravuje Linux na DVD
8.2.2007 14:00 | František Hucek | přečteno 14893×
Jelikož s Linuxem dělám někdy od roku 2002 a Windows používám jen když chci (např. otestovat Vistu), je můj pohled na Linux poněkud odlišný od běžných Windows uživatelů. I když někdy od podzimu 2002 doposud Linux pálím, setkávám se při této aktivitě opět se specifickými uživateli, tj. buď těmi, kteří Linux již mají a používají a chtějí novou verzi či vyzkoušet nějaké jiné distro, či uživatelé, kteří jsou již přesvědčeni na Linux buď přejít nebo ho alespoň vyzkoušet. Mne ale zajímá, jak Linux vnímá běžný uživatel Windows. Zeptal jsem se tedy ve fóru na žive.cz, jak uživatelé vnímají Linux. Diskuze myslím že velmi zajímavá. Objevil se i příspěvek "neumím pracovat v příkazové řádce, Linux není pro mne". Když si vzpomenu na své začátky s Linuxem, kdy se Samba nastavovala jen a pouze úpravou konfiguračního souboru, tak se zas není co divit. Od té doby ale Linux udělal obrovský pokrok, o kterém se pouze jen tolik neví. Obecně uživatelé, kteří již Linux vyzkoušeli a vybrali si pokud možno i vhodnou distribuci, měli reakce pozitivní, tj. co se množství programů týče, jejich instalace atd.
Teď trochu odbočím. Pomáhám zpracovávat připad konkurzní mafie, které zlikvidovala podnikatele Ing. Němce. Nikdo o případu neví, nikdo se o něj nezajímá, teď se ho pokoušíme medializovat, aby se s ním snad konečně začalo něco dít. Chtěl jsem tím jen říct, že dobrá věc se často neprosadí sama o sobě jen tím, že je, že existuje. ale je třeba tomu i pomoc.
To samé si myslím, že platí i o Linuxu. V současnosti při vhodném výběru distribuce velmi dobrý operační systém se spoustou programů. Bohužel se o něm moc nepíše, moc se o něm neví, na rozdíl např. od nové Visty, které je všude plno. Tj. ano, píše a diskutuje se o Linuxu na linuxových portálech, kam ale chodí lidé co se o Linux již zajímají. Jinak téměř nemají šanci. Na zive.cz se pod lavinou zpráv o nové Vistě občasná informace o nějaké linuxové distribuci ztrácí. V místních tištěných periodikách pokud vím nevychází nic, na rozdíl od kvalitních zahraničních periodik jako Fortune, kde je o Linuxu psáno často a velmi fundovaně. Světlou výjimkou může být snad jen podnikatelský týdeník Profit.
V diskuzích jsem také narazil na názor, že na reklamu na Linux nejsou peníze. Ano, s tím naprosto souhlasím. Dokonce si myslím, že reklama na linuxový desktop je mrhání penězi. Klasickým případem je OpenSUSE/SUSE, tj. ano existuje krabicová verze s omezenou a přesně vymezenou podporou, nicméně se krabicová verze od volně dostupné liší řádově několika aplikacemi. Tj. není tu žádné opodstatnění kupování krabicové verze, také co jsem četl Novell od prodeje krabicové verze SUSE v ČR opouští. To samé se týká prodejců počítačových sestav a notebooků, asi nikdo reklamu na systém co je zdarma dělat nebude, tj. na systém z kterého nekápne ani koruna a účtovat si nevím 2.000 Kč za nainstalované a nastavené Ubuntu s kodeky atd. je prostě neprůchodné.
Osobně si myslím, že kvalitní článek o Linuxu na styl článků ve Fortune (vím, že laťka je vysoko) uveřejněný v některém seriozním periodiku, tj. např. Týden, Ekonom, by měl mnohem větší pozitivní dopad než celostránková reklama na to, jak je Linux báječný a jak ušetří náklady na TCO. Hodně lidí si přišlo koupit OpenSUSE/SUSE s tím, že dostali v Chipu nebo podobném odborném periodiku Live DVD jako přílohu a moc se jim to líbilo. Nestálo by za to, aby linuxové portály a linuxoví aktivisté (jako Jose Kadleček, autor rozhlasové reklamy na Linux) opět spojili své síly, tak jako v případě přesměrování webu proc.linux.cz na www.linux.cz a něco v tomto směru podnikli?
Registroval jsem opuštěnou doménu olinuxu.cz, na kterém chci vybudovat jednoduchý web koncipovaný pro Windows BFÚ, tj. základní otázky a odpovědi při přechodu na Linux, základní distribuce samozřejmě s linky na download, s linkem, kde se dají distribuce koupit, popis a přehled základních aplikací, jednoduché vysvětlení instalace programů v Linuxu. Takové první kroky s Linuxem. Něco na způsob proc.linux.cz jen trochu kritičtější, tj. s tím, že Linux opravdu není pro pařany atd. Názory a připomínky uvítám. Něco již proběhlo na bibri.net.
A ještě jeden postřeh z diskuze o Linuxu na zive.cz, jeden uživatel si stěžoval na to, jak někteří linuxáci dost drsně odpovídají v diskuzích typu RTFM, což ho od Linuxu odradilo. Mne kupodivu na téže diskuzi nenaštval zarytý Windowsák ale Linuxák, který dokonce navrhoval zamčení jinak vzhledem k tématu celkem pokojné diskuze. Dobře si pamatuji na reakce některých přispěvatelů do linux at linux.cz, kde se na jednoduchou otázku kdo poskytuje komerční správu Linuxu strhla zasvědcená debata, která končila tím, že poskytovat podporu s jakoukoli garancí vlastně ani není možné, tudíž původní otázka postrádá smysl. Často nechyběli ani urážky diskutujících. Tato konference je teď myslím mrtvá. Možná by stálo za to se nad tímto trochu zamyslet a pro podobné týpky např. vytvořit speciální diskuzi s názvem "onanujeme s Linuxem"?
Po dopsání tohoto zamyšlení vyšel na serveru novinky.cz článěk
Letem světem Linuxem aneb nejen OS Windows je počítač živ, tj. první se dvou částí, což samo o sobě považuji za úspěch, nicméně mi to trošku kazí fakt, že některé věci byli změněny tak, že byl změněn i jejich smysl. Např. z původního
"Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program není třeba."
vzniklo
"Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program kolikrát ani nebývá třeba, protože pro Linux vzniká velmi málo virů v porovnání s konkurečním OS z rodiny Windows.",
takže jsem za pitomce, ale co se dá dělat.
Jak píše Anička ve svém blogu, nelinuxová periodika, např. žive.cz mají zájem o články o Linuxu. Čehož si myslím by bylo záhodnou využít.
9.2.2007 - 14:24
Počítačový časopis Chip připravuje na jaře zveřejnění některých linuxových distribucí na DVD ve spolupráci s Ivanem Bíbrem.