LinuxEXPRES 2/2007

Mnoho zajímavého čtení určeného jak pro začátečníky tak i pro pokročilé uživatele najdete v únorovém čísle časopisu. Podrobněji v článku ...

19.2.2007 09:00 | František Bublík | přečteno 9254×

LinuxEXPRES - obálka čísla 2/2007

Stručný obsah čísla 2/2007

Zajímavosti únorového čísla

V únorovém čísle časopisu LinuxEXPRES si budete moci přečíst další díly seriálů, nebo tématických okruhů. Pokračuje podrobnější náhled pod kabát OpenOffice. Tentokrát se v něm dozvíte jak si vytvořit vlastní šablonu dokumentu, (např. firemní hlavičkový dokument) a co vám použití šablon přinese. Článek je doplněn množstvím grafických návodů, takže bude srozumitelný i méně zkušeným uživatelům. Dále se dozvíte jak vkládat do dokumentu číslování stránek. Díky tomuto i předchozím dílům o hromadné korespondenci a vytváření vlastních stylů, se pro vás mohou stát OpenOffice velmi mocným nástrojem.

Pokud pravidelně v časopisech přeskakujete články o vývoji linuxového jádra, tentokrát to nedělejte. V článku o začlenění KVM do jádra 2.6.19 se můžete dočíst o virtualizaci, což je dnes s nedávným uvedením dvou a více jaderných procesorů dost aktuální téma.

Pro uživatele preferující klikací programy je určen článek o ukládání hudby do počítače pomocí SoundJuiceru. Jestliže jste ještě nikdy nevypalovali data na CD nebo DVD, po přečtení článku "Vypalujeme snadno a rychle" zjistíte, že je to v Linuxu hračka.

Hned dva články v časopise jsou věnovány instalaci programů na Linuxu. První, obecnější nás seznamuje s odlišnými způsoby instalace v jednotlivých distribucích. Druhý pak podrobně pojednává o instalaci softwaru v distribuci OpenSuse.

V článku "One Laptop Per Child", který je začleněn do seriálu o operačních systémech, si můžete přečíst řadu zajímavostí a podívat se i na náhled grafického prostředí sídlícího na těchto levných laptopech.

Čtvrtý díl seriálu "Domácí počítačová síť" vás seznámí s IP adresami protokolu Ipv4. Osvětluje strukturu jejich zápisu, rozdíl mezi veřejnou a privátní IP adresou, jak získat veřejnou adresu nebo jak zjistit ze které sítě určitá IP adresa pochází.

V posledním dílu seriálu o programování v Bashi pan Bohdan Milar shrnuje dříve probranou látku. Na rozloučení si vybral systémový skript procesu Init. Ti, co si poctivě neprostudovali předchozí díly seriálu, budou mít s rozborem skriptu problémy. Během těch několika let, co seriál vycházel, jsme se mohli naučit o Bashi hodně. Díky pane Milare.

Pan Vlastimil Ott vyzpovídal dva softwarové inženýry firmy Red Hat Czech. O budoucím největším vývojovém centru v Evropě, o Fedoře, aktivitách Red Hatu na českých univerzitách a dalších tématech se dočtete v již tradičním rozhovoru.

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (149 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1424