DBMail 2.2 - Novinky

Podívejme se jaké novinky přináší DBMail 2.2, mail server s SQL backendem.

12.3.2007 06:00 | Radim Kolář | přečteno 6732×

Vývoj DBMailu 2.2

Vývoj DBMailu v posledních letech víceméně stagnoval. Pokud si prohlídneme seznam releasů řady 2.0 zjistíme, že mezi první a poslední patch verzí řady 2.0 uplynuly dva roky, což je pro open source projekt jako DBMail dost dlouhá doba. Uživatelé netrpělivě čekali na novou stabilní řadu 2.2. Nemohli se dočkat slibovaných funkcí: transakcí, podpora filtrovacího jazyka sieve a LDAP autorizace. Nejvíce očekávanou funkcí bylo sice sieve, ale transakce byly toužebně očekávány také, jelikož se mezitím jejich podpora v MySQL znatelně zlepšila.

Verze 2.1.7, ačkoliv z vývojové větve, byla prohlášena za dostatečně stabilní pro produkci a poměrně významná část uživatelů na ni nedočkavě přemigrovala. Sice měla oproti oficiální 2.2 ještě jisté nedodělky, ale nebylo to zas tak hrozné, zvláště když jste nepoužívali IMAP.

Kromě vydání dlouho očekávané verze 2.2, nastal v DB-Mail komunitě zásadní obrat k lepšímu, který zejména přivítala komerční sféra. K firmě IC&S vyvíjející DBMAIL se přidala firma NFG, která se nejen začala podílet na vývoji, ale začala prodávat i komerční support. Nedávno uzavřela partnerství s open source projektem e-groupware.

DBMail 2.2

DBMail 2.2 je integrovaný poštovní systém s SQL backendem. V současné době podporuje databáze MySQL 4.1.4+, PostgreSQL, SQLite 3. Podporuje všechny standardní poštovní protokoly t.j. POP3, IMAP4.1, LMTP, a lokálního Unix doručovatele. Podporuje také sieve včetně protokolu pro jeho konfiguraci, který se snaží býti co nejkompatibilnější s Cyrus implementací.

Kromě již výše zmíněné autorizace uživatelů pomocí LDAP, je možné používat hesla uložené v SQL databázi. DBMail 2.2 umí pracovat s hesly uloženými ve formátech plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, md5-base64. Podpora rozličných formátů výrazně usnadní migraci z ostatních mail systémů.

Naneštěstí komunikace mezi serverem a klientem zůstala při starém. STARTTLS stále není podporováno a je třeba pro šifrování potřeba používat stunnel, což je dnes už natolik zastaralá metoda, že ji už novější mail klienti přestávají podporovat. Navíc pokud chcete používat u POP3 alespoň klasiku APOP, je třeba mít v databázi uložená hesla jako plaintext.

IMAP4 server byl výrazně vylepšen. Je nyní rychlejší díky cachování hlaviček a podporuje řadu IMAP extenzí:

* OK dbmail imap (protocol version 4r1) server 2.2 ready to run
1 CAPABILITY
* CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=LOGIN ACL NAMESPACE CHILDREN SORT QUOTA THREAD
=ORDEREDSUBJECT UNSELECT
1 OK CAPABILITY completed

Nejvíce ceněné komunitou jsou SORT a THREAD extenze, na druhou stranu však velmi používané IDLE stále není podporováno.

Upgrade z verze 2.0 je víceméně bez problémů. Je potřeba zastavit server, nainstalovat nově přeložené binárky a spustit SQL script pro aktualizaci struktury databáze. Pro každý DB backend je připraven jeden. Např pro PostgreSQL je to migrate_from_2.0_to_2.2.pgsql, který spustíme pomocí pgsql -f. Po aktualizaci struktury databáze je potřeba upravit dbmail.conf, kde se nastaví driver pro databázi a driver pro autorizaci. Pak je už možné server znovu spustit a začít pracovat.

Posledním krokem je aktualizace header cache příkazem dbmail-util -by. Připravte se, že to bude dost dlouho trvat. Naštěstí DBMail již nyní používá transakce a tak lze tuto akci bez problémů přerušit a pokračovat v ní později.

DBMail a budoucnost

Projekt DBMail a jeho uživatelé se nemusí budoucnosti obávat. Komercionalizace projektu prospívá, reklamy a následně uživatelů není nikdy v OSS projektu dost. Podpory TLS se dočkáme v následující verzi (možná bude i IDLE), navíc větší rozšíření produktu mezi komerční uživatele přispěje k rychlejšímu přísunu bugfixů jelikož je ve vlastním zájmu společnosti prodávající support mít v produktu co nejméně chyb.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1434