V dubnovém čísle časopisu LinuxEXPRES najdeme články o nových produktech z dílny WMvare, tipy pro záchranu smazaných dat anebo návod na vytvoření časopisového vzhledu dokumentu v Open Office.
12.4.2007 11:00 | František Bublík | přečteno 10174×
Hlavním tématem dubnového čísla časopisu LinuxEXPRES je virtualizace a emulace. V sekci věnované tomuto tématu najdeme dva články o novinkách firmy WMware. První, "Virtual desktop infrastructure" řeší jednotnou správu počítačů a zabezpečení přístupu pomocí centralizace hardwaru. Druhý produkt "WMvare Lab manager" je určen pro zefektivnění práce vývojových týmů.
Dále zde najdeme obecnou stať o emulátorech v Linuxu, konkrétní popis emulátoru Atari, návod jak použít obraz CD jako virtuální mechaniku.
V článku o VirtualBoxu nám pan Kozák představí další nadějný projekt již čtvrtého linuxového emulátoru.
V rubrice praxe najdeme velmi zajímavé čtení, týkající se záchrany smazaných dat z pevného disku, nebo jak na záchranu dat z poškozených DVD disků. Dozvíme se jak v Linuxu použít pomocí GmailFS diskový prostor (poskytovaný společností Google) jako virtuální disk ve vašem počítači.
Nováčkům v Linuxu může pomoci popis adresářové struktury od Tomáše Hanuska a s šestým dílem seriálu o počítačové síti si zopakují něco o balíčkovacím systému v Debianu a dozví se o vzdáleném přístupu k počítači pomocí protokolu ssh.
Možná ne úplně ideálně, na druhou stranu však úspěšně se vypořádal pan David Kovář s převedením videonahrávky z digitální kamery na DVD. Popis najdete v článku "Bedna plná videa".
V sekci software mě nejvíce zaujal článek o Xfce, nejnovější verzi tohoto light desktopového prostředí. Soupis novinek je více než lákavý a inspiruje k vyzkoušení. Dále zde najdete popis komunikačního prográmku, kterým je Sim.
Redaktoři LinuxEXPRESU se zřejmě rozhodli vyškolit své čtenáře v používání kancelářského balíku OpenOffice, což je chvályhodné předsevzetí. V rubrice kancelář se tentokrát můžeme dozvědět jak se vytváří vzhled časopisu typu LinuxEXPRES, tedy s dvousloupcovým textem a poznámkami na okraji, nebo jak pracovat s obrázky a obtékáním textu.
Dále se dozvíme jak pracovat v OO_writeru s odrážkami a číslovanými seznamy. Další článek pojednává o vytváření grafů v programu OO_calc.
V časopise si ještě můžeme přečíst o u nás málo známé, ale ve světě oblíbené distribuci "Simply Mepis" a o projektu GNU Hurd. Vývojáře třeba zaujme článek "Vývoj jádra - Bloková zařízení".
Dubnový LinuxEXPRES přináší opět pro každého něco.
Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (149 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.