Květnové číslo časopisu LinuxEXPRES má jako hlavní téma databáze. Najdete v něm ale i mnoho dalších informací z různých linuxových oblastí. Podrobněji v článku ...
14.5.2007 06:00 | František Bublík | přečteno 10036×
Květnové číslo časopisu LinuxEXPRES se zaměřuje na databáze. V rubrice téma najdete článek o MySQL, který prozradí jak naistalovat program, založit novou databázi a naplnit jí daty. Dále zde najdeme stručné pojednání o phpMyAdmin, kterým lze databázi vzdáleně ovládat. Spíše jako informace pro vývojáře je určen článek o objektových databázích. Spolu s několika příklady a četnými odkazy může sloužit jako inspirace pro programátory, začínající nový projekt, zda volit relační nebo objektovou databázi.
Ti z nás, kteří se letos nedostali na LinuxExpo, si mohou v reportáži Bohdana Milara přečíst, jak akce probíhala, kdo tam všechno vystavoval, a vůbec jaké to bylo.
Ani v pravidelné rubrice kancelář se nevyhneme databázím. Pan Pastierik nám v praxi ukáže jak na podmíněnou hromadnou korespondenci, pomocí programu Open Office base. V programu Open Office Calc se zase seznámíme s tvorbou vzorců.
Jako příznivce Linuxu by mne spíše zajímaly recenze některých zařízení z www.linuxdevices.com, ale je asi obtížné se k nim v tuzemsku dostat. Proto se musím spokojit s recenzovaným PDA Fujitsu-Siemens C 550, na kterém se prohánějí Windows Mobile.
Vcelku zajímvý je článek o Democracy playeru. Přináší informace o u nás málo známém způsobu odebírání videokanálů přes inernet. O pokračujícím projektu CrossOver Office, dnes přejmenovaným na CrossOver Linux, pojednává další článek v rubrice software. O tom zda portovat z Linuxu některé GNU aplikace i na Windows se vedou mezi vývojáři diskuze, že se tak již ale děje vám osvětlí článek o probíhajícím portování KDE pro Windows.
Rubrika praxe přináší články z mnoha různých oblastí. Od tvorby 3D grafiky, přes psaní not až po noviky z projektu OLPC (One laptop per child). Pravidelný seriál "Domácí počítačová síť" je v tomto čísle bohatý na informace. Dočteme se v něm o DNS serveru, SMTP serveru "postfix" a o seřizování času pomocí "ntpd". Vývojáře jistě zaujme pravidelná rubrika jádro, ve které se tentokrát mohou inspirovat článkem o psaní síťových ovladačů.