Softwarové novinky (31)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

20.6.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 12559×

Nové distribuce

Většinou dnes máme v počítačích mikroprocesory, které patří do rodiny i686 a lepší, proč tedy nevyužít na svém počítači distribuci, která potenciál těchto mikroprocesorů využívá lépe, než obecný překlad pro i386. Jednou z takových distribucí je Yoper 3.0, která využívá rpm balíčky a správce balíčků smart. Distribuce je KDE centrická a obsahuje čerstvý software.

Arch Linux je velmi oblíbený díky své odladěnosti a promyšlenému systému aktualizací, při kterém snad nikdy nemusíte přeinstalovávat své PC na novější verzi, ale budete mít vše neustále čerstvé. Z Arch Linuxu vzniká fork pro hráče počítačovch her linuX-gamers Live DVD, který je v době článku ve verzi 0.9.1. Window manager je minimalistický Fluxbox, obsaženy jsou ovladače pro grafické čipy ATI i nVidia, z her lze vyjmenovat BzFLag, Enemy Territory, Glest, Nexuiz, Sauerbraten, Torcs, Tremulous, True Combat: Elite, Warsow a World of Padman.

Uznávaná distribuce Slackware se blíží mílovými kroky k verzi 12.0 a k mání je RC1 (první release candidat). Mělo by to být poprvé, kdy bude defaultním jádrem 2.6, vče kompilované gcc řady 4 a budou podporované eye-candy správci Compiz a Beryl. Protože Slackware je dobře sestaven a koncipován, je poměrně oblíbeným základem pro další distribuce. Jedním z forků je Zenwalk Linux, který se objevil i v serverové verzi Zenserver, aktuálně 0.5, ISO má pouhých 263 MB a mimo jiné obhahuje Grsecurity. Novinkou mezi Live distribucemi založenými na Slackware je STUX 1.0, který jde trochu jiným směrem, než český Slax, image má 696 MB a parametry i podpora hardware vypadají vcelku rozumně. Mimochodem, Slackwaristy by mohl zajímat script SlackRoll, aktuálně v6,

Distribucí odvozených od Fedory není mnoho, ale Berry Linux 0.81, který funguje jako klasické LiveCD (686 MB se pohodlně vejde na CD), záchranná distribuce, nebo jej lze nainstalovat. Obsahuje poslední stabilní jádro 2.6.20, ovladače pro nVidii a ATI. Mimo jiné obsahuje aktuální FUSE a ihned je dostupná podpora pro ntsf a sshfs.

Ve zkratce: Karoshi 5.1.3 je forkem PCLinuxOS, který je určen jako jednoduchý server pro školy. Granular Linux 0.90 (vývojové vydání) je dalším forkem PCLinuxOS, který přináší jednoduchý desktop. Linux-EduCD 0.8 je dalším forkem Ubuntu, tentokrát polské provenience, který je cílen na výuku, vědu a vývoj. Majitelé PowerPC počítačů (a Playstation 3) mohou využít aktualizovaný Yellow Dog Linux 5.0.2.

Hry a multimédia

V prostředí KDE je nativním programem pro zmenšení DVD na jednovrstvé je K9Copy, který je aktuálně ve verzi 1.1.1-3. Není překvapivé, že funguje i v XFce/Gnome, ale pokud přesto uživatelé preferují program který lépe zapadá do jejich oblíbeného prostředí lze využít DVD95, který vyšel ve verzi 1.2p1. Co napsat více, než že dobře funguje a snad dokáže prosadit do Gnome/XFce centrických distribucí.

Na poli FPS se objevily 3 pčíspěvky. Prvním z nich je Castle 0.7.0. Hra s nemalými nároky na systém a hlavní zbraní je meč. Doporučenou grafickou kartou je nVidia. Druhým zástupcem FPS her je Morgana's Revenge 3.0, o níž nenajdete informace na domovských stránkách projektu, ale na Softpedia.com. Hra je opravdu velmi propracovaná a rozsáhlá. Konečně třetím příspěvkem do tohoto balíčku her je známa Alien Arena 2007 6.05, která má velmi propracovanou grafiku i hratelnost.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Pokud používáte databázový server PostgreSQL, můžete využívat nástroj phpPgAdmin, aktuálně ve verzi 4.1.2, pro nějž budete potřebovat navíc Apache s PHP a podporou PgSQL v PHP. Jde o nástroj, který (prý) vznikl jako fork phpMyAdmina, ale dnes již jde vlastní cestou, možná i lepší než jeho „vzor“. Podporovány jsou databáze od verze 7 až po současné. Vývojáři phpMyAdmina uvolnili novou verzi 2.10.2

Přijímače GPS se stávají stále běžnější výbavou u profesionálů, ale i amatérů, mimo jiné se popularizuje  hra“ GeoCaching. Zpracování dat, například po tůře, pod Linuxem však není moc nástrojů na zpracování dat z GPS přijímačů. Program je napsán v Tcl/Tk a rozumí si s přijímači Garmin, Lowrance a Magellan.

Dlouho známý balík ovladačů Open Sound Systém, který je pro řadu zvukových karet lepší, než Alza, nejenže vyšel ve verzi 4.0, ale navíc byly těmto ovladačům otevřeny zdrojové kódy i když trochu komplikovaně. Jedna z licencí je GPLv2, která je využitelná pro Linux, pod licencí CDDL pro BSD a CDDL licencované systémy a konečně poslední licence je komerční.

Blbůstka na závěr

Jste pogramátor(ka) a potěšilo by vás, kdybyste i své dítě přivedli k programování? Zkuste to s programovacím jazykem Logo, který je dostupný třeba díky projektu XLogo, aktuálně zveřejněný ve verzi 0.9.25 c.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1475