Linux+DVD 09/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

18.9.2007 12:00 | MaReK Olšavský | přečteno 9144×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Joanna Gilová.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na prvním je Fedora 7, která má tak snadnou instalaci, če stačí ke klávesnici postavit slepici a kolem Enteru nasypat zrní. Na druhém DVD je Dream Linux 2.2 Multimedia GL Edition s bonusovým softwarem, Ellié Computing Merge 2.0.

Jan Polzer se v článku „Cygwin – linuxové programy ve Windows“ pustil do projektu společnosti Red Hat, jenž do prostředí MS Windows přináší sílu Un*xových nástrojů. Vzhledem k rozsahu článku jsou popsány pouze úplné základy instalace a práce v tomto prostředí. Článek je napsán čtivě, mj. i proto, že jej psal zkušený autor.

Článek „Apache inside“ je věnován jedné z nejpopulárnějších kombinací, LAMP, používané v oblasti internetových serverů. Článek je psán tak, aby i začátečník pochopil základy zprovoznění http serveru Apache, MySQL, PostgreSQL a PHP, včetně takových vymožeností, kterou jsou virtuální hosti, šifrovaného spojení, zabezpečení serveru a jeho rozšiřování. Článek je psán dobře a pochopitelně.

Průvodce konkurenty komerčního programu Nero je skryt v článku „Aplikace na vypalování CD a DVD pod Linuxem“. Neznalí čtenáři se mohou seznámit s aplikacemi K3B, která je patrně nejlepším vypalovacím programem pro GNU/Linux, GnomeBakerem, Braserem a Gravemanem. V článku jde především o představení několika aplikací uživatelům, jenž postrádají Nero v Linuxu. Pokročilým uživatelům článek nemá mnoho co nabídnout.

Článeček „Televize v počítačové síti“ je zajímavý článek, pokud má čtenář zájem v, domácí/firemní, síti streamovat televizní vysílání. Jako zdroj je použit DVB-T tuner a data jsou podle kanálů posílána na určité porty streamovacího serveru a pro sledování se na klientech používá VLC. V článku jsou vysvětleny i výhody a nevýhody multicastu i unicastu pro vysílání. Pokud chcete vysílání přijímané pomocí DVB-T adaptéru vysílat do své lokální sítě, je tento článek rozumným začátkem.

Firmu blue.point Solutions s. r. o. a jejího zakladatele, Filipa Molčana, přibližuje autor článku „Komplexní implementace open—source řešení“ Součástí článku je i rozhovor s Filipem Molčanem. Dozvíte se především o důvodech vzniku firmy, o cílech činnosti firmy a v neposlední řadě i o tom, jak se ve firmě pracuje.

Kdo programuje, musí velmi často řešit ukládání dat. Ne vždy je potřebné používat plný databázový server, jaký poskytuje PgSQL, MySQL, nebo FbSQL a cesta ukládání do čistě textových souborů přináší nutnost napsání potřebných částí pro práci s těmito soubory. Vhodným řešením je použití malé databáze, která se realizuje jedinou knihovnou a jenž je představena v článku „SQLite — odlehčená alternativa“. V článku čtenář najde informace o vnitřní práci databáze a instalaci. Výborně je napsaná část, kde autor ukazuje možnosti ovládání z klienta sqlite. Na závěr je popsána integrace sqlite do vlastního programu v jazyce C

„Ruby!“ je článek o programovacím jazyce Ruby, který je pravděpodobně jedním z nejrychleji nastupujících dynamických jazyků. Autor se pokouší vysvětlit, jaký je rozdím mezi běžným, scriptovacím, jazykem a dynamickým Ruby, dále ukáže některé z konstrukcí jazyka i objektový přístup, který je použit v tomto jazyce. Nakonec se autor pokusil ukázat nástroj Rake.

Další dva články představují dvě distribuce GNU/Linuxu. První z nich je „Kubuntu 7.04 Feisty Fawn“. Autor představuje v podstatě jen instalaci distribuce z live CD a napsal něco málo o další údržbě systému. Druhý článek, „DANIX — česká distribuce GNU/Linuxu“, napsal David Pravec, který je autorem nejen tohoto článku, ale i hlavní osobou stojící za touto distribucí. Prostor v článku je využit především pro ukázání odlišností DANIXu od jiných distribucí GNU/Linuxu.

Vojtěch Bednář se pokusil analyzovat situaci „Groupware na Linuxu„, která zatím není, bohužel, příliš konkurence schopná vůči situaci na majoritních MS Windows. Neznalý čtenář se na začátku dozví, co je groupware a jak funguje i výhody a nevýhody tenkých a tlustých klientů. Po popisu praktické podoby, kde autor dobře reflektuje současný stav, se trochu zabývá i budoucností groupware na GNU/Linuxu.

Nejvýraznější osobnost v ČR kolem LaTeXu, Jiří Rybička, napsal článek „Kvalitně značkované dokumenty“, ve kterém se probírá, i s praktickými ukázkami, význam a použití tvorby stylů a tříd při vytváření LaTeXových dokumentů. Kvalita tohoto článku značně převyšuje zbytek článků v časopise.

„Řízení a správa informačních technologií“ je manažerským pohledem na nasazení a vyžití prostředků IT ve firmě. Mj. se autor pokusil přiblížit i metodiku/framework ITIL. Ve firmě musí vše fungovat co nejlevněji a nejefektivněji. Článek asi není příliš záživné čtení pro běžného uživatele GNU/Linuxu, ale profesionálové se s nasazováním takovýchto postupů setkávají.

Článek „Zdokonalování Gentoo“ bude možná píchnutím do vosího hnízda, protože autor nasazuje trochu jiný směr, než drtivá většina uživatelů Gentoo Linuxu, kdy místo maximální optimalizace na minimální zátěž PC, použije rozšíření, která mu usnadňují práci. Čtenáři se dozví, k čemu je Supercaramba, i jak se rozšiřuje applety, a možný význam správce plochy Beryl.

„America's Army — virtuální válečné pole“ není věnován žhavé herní novince, ale lety prověřené klasice, která má své kouzlo, ať již díky tomu, že na vzniku této hry se podílí armáda USA, nebo pro realističnost kariérního postupu v této hře. Hra je povedená, přestože Linuxová verze není dále vyvíjena, a má velkou základnu fanoušků.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem. Velmi pozitivně hodnotím zvětšující se podíl článků českých autorů na celkovém obsahu.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1499