Fedora 8

Fedora Vyšla nová verze Fedory. Přinášíme první screenshoty a postřehy. K dostání v našem Linux CD Shopu.

9.11.2007 16:00 | František Hucek | přečteno 20888×

Instalace je klasická ve stylu Fedory, už se podařilo změnit klávesnici z "czechoslovakian" na "czech". Při instalaci y DVD je možné si vybrat z instalace KDE, Gnome, je možné instalovat tato dvě prostředí zárověň.






Po prvním restartu se provádí poinstalační nastavení, tj. vytvoření uživatele, nastavení pravidel pro SeLinux aj..

Po prvním zalogování do systému (Gnome) jsem vyzkoušel defaultní správce balíčků (Pirut) v menu označen "Přídat/Odebrat Software". Jedná se na rozdíl od předchozích verzí o plně hodnotný správce balíčků, kde je k dispozici i správa repozitářů software. Při instalaci systému z DVD jako v tomto případě je uživatel vyzván k vložení instalačního DVD do mechaniky, ze kterého probíhá instalace balíčků, jež jsou na DVD.
Je možné nainstalovat dle mého názoru propracovanější správce Yum Extender (yumex).


Podobně jako v Ubuntu je uživatel v případě, že chce spustit multimediální soubor pro který nejsou nainstalované kodeky, upozorněn oznámením o možností kodeky automaticky najít a doinstalovat. Při hledání kodeků pro formát mp3 proběhlo vše v pořádku. Při snaze o instalaci kodeku pro formát mp4 jsem byl odkázán na e-shop, kde si potřebný kodek mohu zakoupit..

Pro ty, co nechtějí utrácet za kodeky a chtějí zporvoznit OpenGL s NVIDIA/ATI grafickými kartami, je tu repozitář Livna, který potřebný software obsahuje. Stačí si stáhnout z uvedené stránky RMP balíček, který tento repozitář sám přidá, a pak už stačí jen instalovat potřebné kodeky a programy.

Kromě Gnome a KDE které je možné instalovat rovnou z instalačního DVD, je možné ještě doinstalovat Xfce, Fluxbox, IceWM aj.

Závěr: Fedora 8 je dle mého názoru zajímavou distribucí. Určitě by se nic nepokazilo kdyby byl repozitář Livna zařazen rovnou do již přednastaveného seznamu repozitářů. Měl jsem problém zprovoznit flash plugin ve Firefoxu, resp. se mi to po první instalaci podařilo, při druhé již ne. Free flash plugin z Livny fungoval jen někdy. Českou qwertz klávesnici se mi zatím také nepodařilo zprovoznit..


11.11.2007 - Po třech dnech používání v ostrém provozu, kdy se sám od sebe bez oznámení spustil proces podobný viru ve Windows "yum-updatesd" který bere konektivitu a neumožňuje spustit správce balíčků, na mém počítači Fedora končí..:)

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1517