GPRS přes Nokii 6310i

Návod na zprovoznění připojení k Internetu na Nokii 6310i přes GPRS a tarif Eurotel Data Nonstop. Návod popisuje nastavení připojení jak v příkazové řádce, tak i v grafickém prostředí v programu kppp.

18.5.2004 08:00 | o.k. | přečteno 22182×

Níže popisovaný návod bude víceméně univerzální a bude prakticky nezávislý na použité distribuci Linuxu. Co se týče konkrétního softwarového vybavení, tak je zapotřebí mít nainstalovaný program/démon pppd, případně program kppp pro konfiguraci v grafickém prostředí a samozřejmě příslušné moduly do jádra (či danou podporu zakompilovanou přímo v jádře), které umožní oboustrannou komunikaci přes sériový port mezi PC a mobilním telefonem.

Nastavení v příkazové řádce

Veškerá nastavení konfiguračních souborů budeme provádět v adresáři /etc/ppp, samozřejmě jako uživatel root. Pokud v tomto adresáři nemáme vytvořen podadresář peers, tak jej vytvoříme, konkrétně pak příkazem

cd /etc/ppp
mkdir peers

Toto je defaultní adresář ve kterém démon pppd hledá příslušné konfigurační soubory, pokud jej voláme se jménem odpovídajícím jménu daného souboru, který jsme si v tomto adresáři vytvořili. Já zde vytvořím například soubor s názvem gprs, takže se pak budu připojovat příkazem

pppd call gprs

Samozřejmě, že existují i předzpracované skripty pro vytáčení/připojení (ve Slackwaru to jsou skripty ppp-on a ppp-off a věřím, že v dalších distribucích lze podobné skripty také nalézt). Abych tento postup udělal co nejuniverzálnější, tedy nezávislý na použité distribuci, tak tyto skripty nevyužiji a vytvořím jednodušší skripty pro náš účel připojení plně postačující.

Vytvořme si tedy v adresáři /etc/ppp/peers soubor s názvem gprs, který bude obsahovat následující položky:

/dev/ttyS0  # seriovy port ke kteremu mame pripojen datovy kabel od Nokie
115200      # prenosova rychlost mezi PC a Nokii (staci i 57600)
crtscts     # hardwarove rizeni toku dat 
nodetach    # nechceme, aby pppd presel na praci v pozadi
noauth      # protistrana spojeni nevyzaduje autentizaci

# skript pro vytoceni spojeni
connect '/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/peers/gprs-on'
           

noipdefault # nepouzije se lokalne nastavena IP adresa, ale adresa ziskana
            # pres IPCP od protistrany
local       # ignorace CD, nemenime stav DTR
novj        # zakazana komprese TCP/IP hlavicek v obou smerech
novjccomp   # zakazana komprese Bytu ID TCP/IP spojeni
nobsdcomp   # zakazana BSD komprese

# skript pro ukonceni spojeni
disconnect '/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/peers/gprs-off'

defaultroute # prida defaultni routu do routovaci tabulky
usepeerdns   # ziska od protistrany 2 DNS zaznamy a preda je skriptu ip-up,
             # ktery je docasne zapise do souboru /etc/resolv.conf
lock         # zamek na seriovem zarizeni
#debug       # vhodne pro ladeni

Rád bych k výše uvedenému konfiguračnímu skriptu zmínil, že volba defaultroute nepřepíše defaultní routu v systému. Existují novější/patchované verze démona pppd, které mají volbu replacedefaultroute, která defaultní volbu přepisuje. Pokud tuto verzi nemáte, tak si stačí napsat skript, který defaultní routu smaže a vytvoří novou a tento skript pak volat ve skriptu ip-up, který se aktivuje při úspěšném připojení.

Aby vše správně fungovalo, tak musíme ještě vytvořit spouštěcí a ukončovací skript, které voláme v hlavním skriptu gprs. Vytvoříme si tedy spouštěcí skript, který se bude jmenovat gprs-on, bude také v adresáři /etc/ppp/peers/ a bude vypadat následovně

TIMEOUT 10
ABORT BUSY
ABORT "NO CARRIER"
ABORT VOICE
ABORT "NO DIALTONE"
""
'\rATZ' OK
ATX1 OK
AT+CGDCONT=1,"IP","internet" OK
"ATD*99***1#" CONNECT

Skript pro ukončení spojení bude ve stejném adresáři, nazveme jej gprs-off a jeho obsahem bude

"" "\K"
"" "+++ath"

Ještě nastavíme vlastníka a práva na všech třech skriptech na

chown root.root /etc/ppp/peers/gprs*
chmod 755 /etc/ppp/peers/gprs*
a už nám nic nebrání v tom se přes GPRS připojit na Internet.

Připojení ukončíme klávesami CTRL-C.

Samozřejmě je výhodné nastavit si vytáčení tak, abychom ho nemuseli provádět přímo jako uživatel root, ale jako obyčejný uživatel. Některé samointeligentní distribuce to již mají nastavené, ale bohužel tak, že program pppd má nastaven suid bit na roota :-( Toto bych doporučil přenastavit - tedy nastavit práva na 755. Spouštění pppd je lepší provádět přes program sudo. Povolení spouštění pppd pro uživatele ondra a počítač s IP adresou 192.168.1.11 by vypadalo následovně:

# visudo

ondra   192.168.1.11=NOPASSWD: /usr/sbin/pppd

Vytáčení se potom bude pod uživatelem ondra provádět následujícím způsobem

sudo /usr/sbin/pppd call gprs

Pokud někdo z vás nemá rád příkazovou řádku a ruční editaci konfiguračních souborů, tak zde níže přikládám ještě i pár screenshotů z programu kppp, které potřebují minimální komentář :-)

Nastavení v grafickém prostředí

Nejdříve nastavíme název účtu (gprs), telefonní číslo, které budeme vytáčet (*99***1#) a IP adresu (dynamická IP adresa).

nastaveni noveho uctu nastaveni telefonniho cisla nastaveni IP adresy

Následovat bude nastavení brány a nastavení DNS. Tímto máme jednotlivé volby pro náš účet gprs nastaveny. Přepneme se ze záložky "Účet" na záložku "Zařízení" ve které nastavíme sériový port na kterém máme datový kabel připojen nebo můžeme ponechat defaultní volbu /dev/modem a vytvořit si příslušný link na zařízení /dev/modem (samozřejmě jako uživatel root) takto:

ln -s /dev/ttyS0 /dev/modem

kde /dev/ttyS0 odpovídá sériovému portu číslo 1, tedy známému jako COM1 s DOSu, či Windows.

nastaveni brany nastaveni DNS nastaveni zarizeni

Přejdeme do záložky "Modem", kde můžeme vyzkoušet komunikaci s telefonem - tlačítko "Dotázat se modemu..." a kde hlavně musíme změnit inicializační řetězec 2 - tlačítko "Příkazy modemu..." jak je patrné z obrázku, který by měl vypadat následovně: AT+CGDCONT=1,"IP","internet".

To je vše a nezbývá nám již nic jiného než vyzkoušet připojení (uživatelské jméno a heslo je libovolné) - doufám, že s úspěchem.

 

Technické údaje

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=152