Hakin9 1/2008

V aktuálním čísle se dozvíte o (ne)bezbečném Firefoxu, SpamAssassinu a několika dalších zajímavých tématech.

31.1.2008 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 11214×

Hakin9

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Joanna Rybická, Lumír Peterek a jako korektorka je uveden Joanna Gilová).

Obsah čísla:

Podrobněji k obsahu čísla

První dva články, „avast! Linux Home Edition“ a „avast! Professionak Edition“ jsou věnovány jednomu z nejlepších antivirových řešení, které je původem z České firmy. První článek spíše seznamuje neznalého uživatele s možností nasadit antivirus na GNU/Linuxový desktop, ale neexistence residentního štítu a nemožnost kontrolovat elektronickou poštu takže jeho používání není tak nenápadné jako u verze pro MS Windows, linuxová verze není (zatím) tak povedená, jako Windowsový windowsový sourozenec. Druhý článek o profesionální edici je napsán sofistikovanějším způsobem, protože jeho autor vyzkoušel i úspěšnost ochranny.

Spam, nevyžádaná pošta, obtěžuje všechny uživatele, na jedné straně přináší nemalé zisky těm co na nabízeném zboží vydělávají, ale na druhé straně znamená nemalé náklady na boj s ním. Jeden z nejlepších nástrojů, který patří mezi open source software, je představen v článku „SpamAssassin — aneb jak zatočit se spamem.“ Největší část článku věnoval autor vysvětlení, jak SpamAssassin funguje, způsobu fungování Bayesovských filtrů a nakonec shrnuje několik pravidel, jak co nejvýrazněji omezit přísun spamu do mailových schránek uživatelů.

Nejcenější na našich počítačích jsou evidentně data a pro případ ztráty/krádeže počítače je vhodné zabránit možnému zneužití dat. Zneužití dat se dá předejít jejich vhodným zašifrováním a právě této problematice se věnoval Roman Cinkais v článku „Úvod do technik využívaných pro šifrování harddisku.“ Článek neposkytuje návod, pomocí jakých nástrojů disk zašifrovat, ale čtenáři podrobně vysvětluje, co se s daty děje.

Podle mého mínění je článek „Chraň svůj počítač před hackery“ tím nejzajímavějším z tohoto čísla. Autor ukazuje na systému GNU/Linux, jak hledat stopy po vzdáleném útočníkovi, jak útoky odhalovat a posléze i navrhuje možnou obranu. Útočníky rozdělil do dvou skupin, na začátečníky, jejichž vystopování je relativně snadné a na profesionály, po nichž se stopy v systému hledají velmi špatně (třeba jde o pracovníka konkurence, který potřebuje přístup k datům, aby je využil v konkurenčním boji).

Pro vývojáře je zajímavý článek „Fuzzing v Pythonu. Fuzzing je metodika testování aplikací, kterou se testuje odolnost aplikací vůči neplatným vstupům, nebo pokusům o komunikaci po síti. Po krátké teorii jsou přiblíženy možnosti nástroje Taof a s využitím frameworku Peach je předvedeno na několika krátkých programech vytvoření fuzzingového nástroje. Pochopitelně není vybudován komplexní fuzzingový nástroj, ale naznačen směr a vysvětlen princip vybudování.

Považujete prohlížeč Mozilla Firefox za bezpečný prohlížeč? Uživatelé FF na platformě MS mohou být velmi překvapeni článkem „Nebezpečný Firefox“, který na jednu slabinu, vedoucí k zavlečení zadních vrátek do systému, poukazuje, i s kompletními ukázkami podstrčení nežádoucího prvku do napadeného systému. Z koncepce časopisu je zřejmé, že ani zde autor nevynechal část, která ukazuje možnost obrany. Uživatelé jiných systémů se nemusí cítit ohroženi, ale jak dlouho to vydrží?

„Trendy internetové kriminality“ jsou sondou do ekonomiky činnosti crackerů. Čtenář se dozví, jakou cenu mají na pirátských burzách čísla kreditních účtů, přístupové údaje na internetové služby a další velmi zajímavé informace. Článek je ryze teoretický a vzhledem k náročnému zaměření celého časopisu působí spíše jako oddechové čtení.

Článek „Audit hacking“ upozorňuje na opomíjený aspekt počítačové bezpečnosti, kterým je studování logů. Autor sice popisuje nástroje a postupy použitelné v MS Windows, ale poučit se z něj mohou i správci Un*xových počítačů. Záznamy chodu důležitých služeb, případně přihlašování a odhlašování uživatelů pomůže odhalit útoky, o které se pokouší někdo z vnějšku, případně přímo ze zaměstnanců.

závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází, každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele, předplatit u distributora Send, či zakoupit v dobrých novinových stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1538