Fedora 9

Ubuntu Vyšla nová Fedora 9. Přinášíme první screenshoty a postřehy. K dostání v našem Linux CD Shopu.

21.5.2008 11:00 | František Hucek | přečteno 25417×

Instalace je klasická Fedora (viz screenshoty níže). Ve správci balíčků je si možno vybrat kromě defaultního prostředí Gnome i prostředí KDE a to ve verzi 4. Co mne trochu zarazilo je po zvolení češtiny jako instalačního jazyka klávesnice označená "czech" přičemž všechny ostatní jazyky jsou správně přeloženy do češtiny. Možná je to takové prokletí české klávesnice, neboť několik let to bylo "czechoslovak"..





Screenshoty z instalace pokud je to možné dělám v té distribuci o které píši, jelikož se mi nepodařilo zprovoznit VirtualBox, sáhl jsem po Qemu resp. Qemu launcheru, kde bohužel instalace před koncem zatuhla.

Po instalaci následuje první reboot a poté vytvoření účtu uživatele.

Defaultním novým správcem balíčků je aplikace "Add/Remove Software", která sice plní základní funkce, nicméně osobně preferuji Yumex, který se dá doinstalovat a je dle mého názoru uživatelský přívětivější a propracovanější, např. ukazuje i průběh instalace balíčků. Bohužel nemá klikátko na plnou správu repozitářů, tj. je možné v něm již přidané repozitáře povolit či zakázat, nikoli ale přidávat.

Defaultní podpora multimedií je slabá, je možné přehrát formát ogg, ale už ne mp3, o video formátech ani nemluvě.. Při pokusu o přehrání souboru, jehož formát není podporován se objeví oznámení o nutnosti doinstalování příslušných kodeků, zdarma je pouze podpora mp3, podpora video formátu je již placená a provádí se na eShopu Fluendo.

Pro ty, kteří chtěji podporu multimedií a nechtějí za ni platit si musí přidat repozitář software, který kodeky obsahuje, jako např Livna. Popis pro verzi Fedora 8 je zde: http://www.fedorafaq.org/#yumconf , poslední řádek je určen pro verzi Fedora 8, tj. pro Fedora 9 nefunguje, balíček http://rpm.livna.org/livna-release-9.rpm jsem musel doinstalovat ručně. Jakmile je repozitář Livna přidán, je možné doinstalovat např. Xine s příslušnými kodeky, či mp3 podporu pro Xmms a další.

K instalaci jsou k dispozici free varianty flash přehrávačů, jelikož ale mám problémy s přehráváním videí na youtube a Streamu, preferuji originální Adobe flash player. Při pokusu o přehrání flashe na webu se opět ve Firefoxu objeví hlášení o nutnosti doinstalování kodeku, automatické doinstalování alespoň v době testování skončilo neúspěšně, nicméne poté nabídnutá manuální instalace, tj. stažením a instalací RPM balíčku ze stránek Adobe bylo ůspěšné a přehrávání flashe také.

Zprovoznit OpenGL pro Nvidia video kartu se mi nepodařilo

Gnome, KDE4, Xfce4.

I když jsem si zvolil jako výchozí jazyk češtinu a výchozí klávesnici českou, defaultní klávesnicí v Gnome byla anglická. V Xfce mi SeLinux přepnutí na českou klávesnici nepovolil.

Závěr: Po několika dnech užívání bez problémů, tedy kromě těch výše uvedených. Distribuce je rychlá. Asi bych ji ale nedoporučil uživatelům jako já, kteří zvyklí z Mandrivy či Ubuntu si všechno pohodlně naklikat, musí hledat řešení svých problémů na internetu, zvláště za situace kdy (v době psaní recenze) jsou téměř všechny návody psány pro Fedoru 8 a pro Fedoru 9 je toho na webu zatím málo. I když to se samozřejmě časem změní..


Fedora 9 je také součástí Balíčku 4 nových distribucí.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1553