Softwarové novinky (40)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel za posledních několik týdnů.

10.9.2008 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 12807×

Nové distribuce

První distribucí, jejíž nové vydání asi potěší řadu příznivců, je Gentoo Linux 2008.0. Nové Gentoo se trochu odlehčilo a výchozím desktopem je XFce, namísto původního GNOME, na liveCD (bohužel se liveCD, díky  své velikosti 710 MB nemusí vejít na standardní CD médium, což by neměl být při dnešních cenách DVD problém). Vydání nové verze Gentoo tak trochu upevnilo názor některých lidí, kteří sledují dění kolem distribucí, že Gentoo je v krizi, distribuce se v dřívějších dobách vyvíjela podstatně rychleji, od Gentoo 2007.0 uplynul více, než jeden rok. Přechod na nové jádro 2.6.24 by měl přinést lepší podporu hardware, z dalších novinek jmenujme například Portage 2.1.4.4, Xfce 4.4.2, gcc 4.1.2 a glibc 2.6.1. Pokud chcete Gentoo Linux, ale nechcete vše kompilovat od počátku můžete, mimo binární instalace, využít projektu Sabayon Linux, který byl vydán ve verzi 3.5, jenž nabídne rychlou instalaci a pak se aktualizuje stejně, jako Gentoo Linux. Instalační/live DVD obsahuje aktuální ovladače ATI a nVidie, KDE 3.5.9 (KDE 4.0.5 je možné stáhnout), GNOME 2.22.2, XFce 4.4.2, OpenOffice.org 2.4, Firefox 3.0, nebo Java 1.6 (IcedTea).

Ubuntu Linux 8.04 se dočkalo prvního přislíbeného většího upgrade, aktální verze je 8.04.1, mimo jiné je v této verzi finální verze Mozilla Firefox 3.0, aktualizovaný SAMBA klient a oprava FUSE interface pro GVFS. Další opravy se řeší problémy instalátoru, nejvíce oprav se týkalo nástroje pro instalaci z MS Windows. Updatů je dost, zájemci by si měli přečíst poznámky k vydání. Otom, že Ubuntu Linux je snad nejpopulárnějším základem jsme nejednou na tomto portále psali, zajímavým forkem je Poseidon Linux (stránky jsou portugalsky, ale stažení najdete), který vyšel ve verzi 3.0, jehož cílovou skupinou skupinou jsou vědečtí pracovníci, kteří se nebudou muset prohrabovat v hromadě software z repozitářů, ale mají vše ihned připravené pro svou práci. Ubuntu, jakožto oblíbený základ mnoha odvozených distribucí posloužil mimo jiné i jako základ pro naprosto svobodnou distribuci gNewSense, která vyšla ve verzi 2.1.

Příznivci Ubuntu, když chtěji distribuci se všemi kodeky a podporou multimédií mohou využít Linux Mint, který jsme anoncovali v minulém čísle SW Novinek. Pokud jste příznivci Fedory, ale nechcete na některém z počítačů instalovat napřed Fedoru, pak kodeky a přehrávače, můžete využít BLAG 9001, který se vejde na jediné CD (velikost je stlačena na 606 MB).

I jiné systémy, než distribuce GNU/Linuxu mají místo na našem portále, pro tento díl si vydobilo svou pozici DragonFlyBSD, které vyšlo ve verzi 2.0, který vznikl oddělením od FreeBSD 4.x a některé nástroje přebírá z konkurenčního NetBSD. DragonFlyBSD je systém, který je jednoznačně orientován na serverové nasazení. Od minulé verze se vylepšil souborový systém HAMMER, který umí opravit poškozená data (bez fsck), změny ovladačů hardware, blokování SSH klíčů vygenerovaných, dnes již opraveným, chybnou implementací SSH a nové verze OpenSSH, Bind i GCC. Naopak již není v základu překladač jazyka Fortran, který je možné doinstalovat z repozitářů. Kompletní seznam změn je na domovských stránkách projektu.

Hry a multimédia

Muzikanti potřebují pro studiovou práci vícestopý magnetofon, dnes v době počítačů často zastoupený softwarem. Jedna z variant vícestopého magnetofonu, v podobě software, Ardour 2.5, který je konkurentem produktů Cubase SX, Nuendo, ProTools, ... Proti dřívějším verzím je změněna správa pluginů (tříděno podle výrobců a zvláštní záložka na nejpoužívanější), opravená prodleva a I/O nastavení pro AU pluginy. V hudebních programech nejsem odborník, ale podle recenze na portále Softpedia jde o velmi kvalitní software.

Hra „Command & Conqueror: Red Alert“ byla svého času jednou z nejhranějších a nejoblíbenějších. Delší dobu je vyvíjen OpenRedAlert, svobodný engine hry, ale abyste si mohli hru zahrát, potřebujete mix soubory z originální hry, respektive postačí ty z demoverze. Electronic Arts obdarovali milovníky Red Alerta a dali hru ke stažení zdarma, mrzuté je, že OpenRedAlert umí spustit soubory pouze prvního dílu hry. Pro spuštění klasičtějších her upozorním na engine ScummVM, který vyšel ve verzi 0.12.0 a díky němuž si můžete zahrát takové legendy, jako Beneath A Steel Sky, Monkey Island, nebo The Legend of Kyrandia.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Virtualizační nástroj, který si během posledního roku získal značné množství nadšených uživatelů a který niní patří firmě SUN Microsystems, VirtualBox vyšel ve verzi 2.0. Je určen pro počítače osazené mikroprocesory x86 a x86-64. Přechod od GUI psaného v Qt3 na Qt4 je ze všech novinek ta nejméně významná. Nyní lze ve VirtualBoxu používat obrazy VHD původem z Microsoft Virtual PC. Pokud pro virtuální počítač používáte oddíl na SATA disku, nebo celý SATA disk, jsou veškeré operace se soubory urychleny díky využívání NCQ. Mimo jiné je vylepšena síťová část VirtualBoxu.

Závěrečný drobek

Dětem začal školní rok a pokud byste je chtěli zasvěcovat do základů programování, můžete začít s Little Wizardem, který vyšel ve verzi 1.2.2.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1569