Aurox 9.3

Podívejme se na distribuci Aurox, která vychází z RedHatu

28.5.2004 08:00 | Pajus | přečteno 7121×

Start instalace probíhá standardním způsobem, jak jsme navyklí z Linuxových distribucí. V tomto směru se ani Aurox 9.3 nikterak neliší.

Po spuštění samotné instalace jsme nejprve dotázáni, zda chceme otestovat instalační médium. Kdo si je kvalitou dat jistý, může zvolit NE a pokračovat dále. Spustí se systém Anaconda a provede vás nastavením klávesnice, myši, monitoru.

Nyní jsme postaveni před volbu rozdělení disku pomocí programu DiskDruid. Pro méně zkušené je zde možnost Automatické rozdělení disku, pokud bude vybrána, DiskDruid se postará o optimální rozdělení disku za nás. Pokud nám však z jakéhokoli důvodu automatické rozdělení nevyhovuje, zvolíme Ruční rozdělení a v dalším kroku nadefinujeme jednotlivé diskové oddíly, jejich formát a připojný bod.

Po té jsme dotázáni na jednu z nejdůležitějších součástí systému Linux - zavaděč. Defaultně je zde navržen GRUB s instalací do MBR. Lze samozřejmě změnít jak umístění, tj. MBR, nebo startovací sektor prvního nalezeného oddílu (obvykle /hda), tak samotný zavaděč (GRUB, LILO), tak pořadí systémů v případě, že jich máme více. Můžeme také instalaci zavaděče úplně odmítnout a neinstalovat jej. Zvolíme-li neinstalovat zavaděč, jsme velmi důrazně upozorněni, abychom tento krok zvážili a pokud trváme na instalaci bez zavaděče, musíme v konečné fázi instalace bezpodmínečně vytvořit zaváděcí disketu.

Nyní nastavíme časové pásmo, firewall, heslo uživatele root a vybereme balíčky k instalaci. Aurox 9.3 má shodný způsob sdružování balíčků do skupin jako systémy RedHat a Fedora, obsahuje však několik skupin navíc.
Kromě aplikačního vybavení zde také nalezneme skupiny balíčků s dokumentací - Slovník RedHat; instalační příručka RedHat Linux x86; Uživatelská přiručka RedHat Linux; Bezpečnostní příručka pro RedHat Linux; a průvodce RPM, který se dělí na část pro uživatele RPM balíčků a 2. část popisující jejich vytváření. Všechna tato dokumentace je začleněna do jedné skupiny vždy pro jeden jazyk. Aurox 9.3 nám nabízí hned 4 skupiny těchto dokumentačních balíčků - anglicky, německy, francouzsky a španělsky. Následuje upozornění, že budou vyžadována všechna 3 instalační CD a po jeho odsouhlasení může začít samotná instalace.

Zobrazování průběhu, jakož i samotný průběh instalace se opět nijak výrazně neodlišuje od systémů RedHat, Fedora. Obrazovka je rozdělena na tři části. V horní je zobrazován průběh instalace - stručné informace o právě instalovaném balíčku, jeho název a velikost. Dále jsou k dispozici 2 progressmetry, z nichž horní zobrazuje průběh instalace balíčku a dolní celkový průběh instalace. V dolní části obrazovky probíhají obrázky jednotlivých součástí systému s krátkým popisem a v levé části je k dispozici popis aktuální obrazovky.

Po dokončení instalace balíčků je potřeba restartovat a po restartu provést za pomoci průvodce poinstalační nastavení, které spočívá v zadání standardního uživatele, nastavení zvukové karty a přehrání testovacího zvuku a následuje automatický start X-window.

Průběh startu je vyobrazován graficky, avšak lze se velmi snadno přepnout do typického textového zobrazení. Po nalogování je spuštěno GNOME, jenž je v Auroxu jako defaultní grafické prostředí. Přihlašovací obrazovku lze později změnit, případně vynechat grafiku a přihlašovat se pouze textově. Stejně tak lze nastavit zda použijeme GNOME, nebo KDE(pokud jme jej vybrali při instalaci balíčků).

Nabídka Start a veškeré další menu jsou shodné s distribucemi RedHat 9 a Fedora, což usnadní používání Auroxu příznivcům těchto distribucí :-) Na ploše nalezneme několik poněkud obtěžujících reklamních odkazů - AuroxLinux, HAKIN9, Linux pro začátečníky, OpenOffice Magazín a PHP Solutions. Jak bývá zvykem u distribucí vycházejících z RedHatu, defaultní desktopové prostředí je v Auroxu GNOME.

K video souborum je asociován přehrávač XINE a běží naprosto bez problémů :-) Není nějak výrazně nutné instalovat kodeky (alespoň jsem nic takového během testováni nepocítil). Za to Mplayer nelze vůbec spustit :-(. Při prvním otevření audio souboru je spuštěn RHYTMBOX 0.6.5 a provede se první inicializace knihovny médií (analogie s Windows Media Playerem - knihovna médií). Ten kromě přehledu o veškeré hudbě nacházející se v počítači, umí vyhledávat ALBA a skladby na internetu. Kromě toho dokáže také prohledávat a přehrávat internetová rádia. V programu Ripper CD Sound Juicer - je defalutně nastavena možnost rippovat také do formátu MP3, kromě OGG, VaWE a dalších. Po vybrání této volby se aplikace zhroutí kvůli smrtelné chybě - "Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)". Zřejmě proto, že RH již formát MP3 nepodporuje. Od této chvíle již byla možnost rippování do MP3 vždy disable. ;-) Je nastaven "automount" po vložení CD do mechaniky a pokud je Cd hudební, spustí se zároveň přehrávač a začne se ihned přehrávat.

Namátkou z programového vybavení:

Co mi na Auroxu vadilo: občas mi GNOME zapomnělo odmountovat CD, přesto že se mi jej podařilo vysunout.
ROOT má stejný desktop a pozadí na ploše jako ostatní uživatelé - tedy ničím se příliš neliší (až na práva, že :-) ). Čekal jsem , jak už bývá dobrým zvykem, že bude mít alespoň odlišné pozadí.
Počeštění - většina věcí je počeštěna. V podstatě hodnotím právě počeštění jako velký klad Auroxu, protože je opravdu hodně propracované. I přesto však některé mouchy má. Např.: MPlayer - help není přeložen vůbec. V nabídce Start, volba Přidat / Odstranit aplikace je sice v češtině, avšak "výslovnost" dosti pokulhává. Dialog při přidávání aplikace nemá dotaženo zobrazování proměnných a tak vidíme jen formátovací specifikaci.
Občas se vyskytla drobná chyba s ne zcela jasnou příčinou.

Závěrem lze říci, že za velké plus lze považovat kompletní počeštění této distribuce, čímž si Aurox jistě získá příznivce z řad obyčejných uživatelů. A příznivcům RedHat-u jej mohu pouze doporučit.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=159