Přehled novinek od 4.5.2009 - 10.5.2009

Nový software, články a zprávičky za tento týden.

10.5.2009 12:00 | Martin Charvát | přečteno 7849×

Software:

- Wia (Where is Application) - Tato aplikace nám oznámí, kde v menu Ubuntu najdeme nově přidané programy.

Blogy a články

- Perl (78) - Databáze - úvod Další díl seriálu o programovacím jazyku Perl

- Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Recenze populární distribuce Ubuntu 9.04

- Pozvánka na LPT 16 Linux párty Teplice

- Změna v redakci, směř Linuxsoftu Něco málo o směřování Linuxsoftu

Zprávičky

- Pro nastavení GNOME slouží nástroj GConf, který je běžným uživatelům mírně utajený. Několik tipů na nastavení GNOME pomocí GConfu vyšlo na stránkách Polish Linux.

- Firma Motorola, kterou lze právem považovat za průkopníka mobilních telefonů, stále více ztrácí své pozice. Na stránkách LinuxInsider vyšlo zamyšlení, zda může Android zachránit Motorolu, jednu z prvních firem, která měla v nabídce Linuxové telefony.

- Vyšlo OpenBSD 4.5 a FreeBSD 7.2.

- Na stránách Phoronix si můžete přečíst, jak flashovat BIOS z Linuxu a BSD. Aktualizace BIOSu může vylepšit podporu periférií a často umožní osazení novějším mikroprocesorem.

- Mark Shuttleworth a jeho firma Canonical pracuje i na jiných projektech, než je distribuce Ubuntu, nově zvěřejněným je SchoolTool, svobodný administrační software pro školy, který běží na Zope.

- O podpoře ODF, nativního formátu OpenOffice.org, pro MS Office se mluví dlouho a ví se, že bude obsažen v novém servisním balíčku pro Office 2007. Jaká je podpora ODF v MS Office se podívali autoři webu OpenOffice.org Ninja, výsledek jejich testu je vcelku tristní.

- Zajímavou taktiku volí IBM v konkurenčním boji se SUN Microsystems, když platí zákazníkům za změnu serveru od SUNu k IBM, týká se to jen přechodu ze SPARCu na Power.

- Na webu IBM developerWorks vyšel tutorial o analýze sítě pomocí Un*xových nástrojů.

- Mikroprocesory Intel Atom nacházejí uplatnění i jinde, než mezi úspornými minilaptopy a nettopy. QNap oznámil Linuxový NAS, který má docela zajímavou výbavu, bohužel je zatím neznámá cena.

- Wine asi zná každý uživatel GNU/Linuxu, nebo *BSD, ale nemusí to být rozumná cesta kupředu míní Mark Shuttleworth, přičemž připoměl i OS/2, kterýž to systém měl podobnou vrstvu.

- Stránky H online upozorňují na software x3go, který poslouží pro terminálového serveru, jenž bude umět více, než pouhá Xka.

SCO díky obviněním, kterými přibrzdilo nástup GNU/Linuxu, a svou nesmrtelností začíná připomínat obtížný hmyz. Ars Technica píše o trvajícím boji SCO o přežití. Darl McBride to ještě stále nevzdal.

BSD týden pokračuje, jak jinak nazvat období kdy během přibliřně týdne vyšly hlavní větve BSD. BSDAnywhere 4.5 není přímo větví BSD, jde o liveCD, díky němuž si mohou uživatelé osahat OpenBSD na desktopu.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1611