Přehled novinek od 15.06.2009 - 21.06.2009

Nový software, články a zprávičky za tento týden.

21.6.2009 00:00 | Martin Charvát | přečteno 7500×

Aktualizovaný nebo nově přidaný software:

wmToshiba - Aplet monitorující otáčky CPU větráčku u většiny Toshiba laptopů.

pdfasm - pdfsam je open source nástroj (GPL licence) určený pro práci s PDF soubory.

File::Scan - File::Scan umožňuje tvoření víceplatformových antivirových skenerů.

Dillon's Cron - Dillon's Cron je víceuživatelský cron.

Články:

Perl (81) - CGI - příprava webového serveru - Seriál o programovacím jatyku Perl.

Softwarové (NE) novinky (3) - Seriál o softwaru na našem portále - tentokrát na téma hry.

Blogy:

R.I.P. DesktopBSD?- Zamyšlení nad DesktopBSD.

Zprávičky:

Do Linuxového jádra byla implementována podpora vícedotyková technologie, jíž znají ti, kteří pracovali s novým systémem od Apple, nebo používají iPhone.

Google začal potichu testovat novou databázi, která by měla překonat limity dnešních relačních databází, Fusion Tables. Budou dostupné i zdrojové kódy nové databáze?

Na stránkách Linux Journalu vyšel článek o novinkách mezi software pro hudebníky, který upozorňuje na nové verze MusE, SuperCollider, Jackbeat, …

KDE4, respektive Plasma, umožňují rozšiřování funkčnosti pomocí tzv. plasmoidů. Jak psát vlastní plasmoidy se můžete dozvědět v krátkém článku na IBM developerWorks.

Jak si rychlostně stojí GCC vs ICC ve srovnání s Javou? Je lepší IBM JDK nebo Sun JDK? Na podobné otázky odpoví srovnání rychlostí Java vs C vs GCJ. Test byl nedávno rozšířen i o projekt Apache Harmony a JET.

Několik novinek o Androidu na ARMu přináší web Linux Devices. Gartner pochválil použitelnost Androidu na smartboocích a mezi firmami, které se chystají na pole ARM/Android je i Garmin-Asus.

Seriíl rozhovorů o programovacích jazycích, většinou vedený přímo s jejich autory, pokračuje rozhovorem s Joem Armstrongem o jazyce Erlang.

SUN Microsystems pravděpodobně ukončí projekt čipu Rock, který se protahuje již několik let bez konečného výsledku. Bude to jeden z důvodů, proč by měl Oracle zlikvidovat hardwarovou divizi SUN Microsystems?

Nejstahovanější open-source software včetně s informacemi o počtu stažení ze serveru SourceForge.net , naleznete zde. Žebříček je aktualizován každý den.

W3C, která definuje (nejen) webové standardy, se snaží tlačit na Apple kvůli jeho patentům, které zahrnují detekci verze prohlížeče a jeho upgrade. Nejde jen o Apple, ale jeho vymáhání by mohlo ohrozit i možnost automatické aktualizace Mozilly Firefox.

Netbooky, alespoň ty starší, se vyznačují poměrně malým displayem, proto provoz prohlížeče s běžnými panely může být nepříjemný. Pokud máte v oblibě ovládání ve stylu Emacsu a renderovací jádro Gecko, mohl by se vám líbit prohlížeč Conkeror, který je představen na stránkách Linux Journalu.

Netbooky s Androidem, které by měly využívat mikroprocesory ARM, to nebudou mít snadné,  Nvidia si myslí, že Windows CE jsou vhodnější, než Android. Stejně skeptičtí jsou i ARM a Asus.

Instalace a aktualizace software nejsou činnost, která by při práci zabírala nějak podstatnou část času, ale pomalý balíčkovací systém umí potrápit. Částečný obrázek o výkonu nejpopulárnějších systémů RPM a DEB si můžete udělat díky stránkám Linux Magazine. RPM je sice pomalejší, ale v některých vlastnostech Debianovský systém značně předčí.

Pár dní po nové Fedoře 11 se můžete podívat na termín vydání a plány pro další verzi.

Z konkurenčního tábora: Microsoft dělá velmi zajímavé kroky ve svém boji s konkurencí, ukončuje vývoj Oracle connectoru pro svou platformu .NET. Brzy budou podporovat jen svůj MS SQL Server a rozšíření pro ostatní databáze budou knihovny od třetích stran (ty bohužel nefungují vždy úplně dokonale ve Visual Studiu).

Nabídka zaměstnání:

Systémový inženýr - Linux/Unix (3604)

M.Ch.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1631